rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Dslr / Slr-like Hüsranlarınız

Burada bu konuyu açmamın sebebi satın aldığınız yada tecrübe ettiğiniz bir makine ile kullanmaya başladığınızda karşılaştığınız hüsran yada ummadığınız bir eksiklik-özellik..
Bir örnek vereyim
Nikon CP 8800 ü bir arkadaşımdan ödünç aldım. Harika gece ve şehir fotoları çekmeyi planlarken
Bulb (perdeyi açık tutan fonksiyon) çekim esnasında manuel yada motorlu olarak zoom yapamadığımı öğrendim..

cihazları ve sizi üzen yanlarını kısaca yazalım istiyorum

Tarih: 21 Temmuz 2006, 15:50 - İp: 85.***.**5.232
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

Kit lens gercekten hayal kirikligi. Reviewlarda abartiyorlar, pompaliyorlar saniyordum ama gercekten de bu lens isi Leica'nin isiymis. Dikkat edersen Panasonic'i gurultu konusunda yerden yere vuruyorlar, lensin kalitesine giklarini cikaramiyorlar. Keskin mercek, iste o kadar.

SLR'da is biraz daha zor, malum arada ayna olmasindan dolayi sensor ile mercegin arasinda daha cok mesafe var. Yetmez bir de arada boyut farki var, SLR mercekleri cap olarak non-SLRlarin (R1 haric) 1.5-2 kati. Kotu cami affetmiyor.

Walla taksit-maksit kac paraysa vercem alcam Zeiss 16-80'i.

Rokomet,

Gecen sene Ankara'da IDEF'teydim (Savunma Sanayii Fuari) Havada Jetler ucusuyor, bizin FZ-5 yerde yatmis m...yon yapiyor. Bir karecik bile cekemedim. AF falan isteyen kim, MF/Sonsuz, acik diafram, aperatur oncelikli modda ne yakalarsan cek gitsin, yeterki basar basmaz caksin.

Tabii olay farkli. SLRda aynadan yansiyan goruntunun bir kismini prizma uzerine dusurup goruntuyu 2'ye ayirip sonrada cakismasini kontrol ettiriyorlar. Prizmanin kapladigi alan kadarini vizor goruntusunden feragat ediyorlar.

Non-SLRda boyle bir sans yok, AF sensor koyarsa dogrudan fotograftan yiyecekler. Dolayisi ile sensorden gelen goruntunun kontrastini "islem" sonucu buluyorlar. Dogrudan islemci (CPU) gucune dayanan bir yontem, dolayisi ile yavas.

Tarih: 24 Temmuz 2006, 16:32 - İp: 85.***.**6.20
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Son zamanların en yararlı topiclerinden biri oldu...

Tarih: 24 Temmuz 2006, 17:01 - İp: 81.***.**9.145
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ozgur belki bir de tamron 17-50'yi dusunebilirsin..

furkan, yeni bir test buldum dpreview'den..
tamron 17-50 ile canon 17-40'i karsilastirilmis..

http://hem.bredband.net/content/canon/tamron1750/tamronvscanon.html

ne diyeceksiniz buna arkadaslar?

Tarih: 24 Temmuz 2006, 17:27 - İp: 62.***.**2.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Evet İlker Canon 17-40'ın performansı tamronun biraz üzerinde ancak aradaki fiyat farkı yüzde 30'un üzerinde ise ben şahsen tamron 17-50mm yi tercih edeceğim.

Tarih: 24 Temmuz 2006, 17:33 - İp: 85.***.**0.196
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Siyah çantalar ve en alttaki fotograflarda canon'unki daha iyi duruyor.

Ama ilk sıradaki fotoğraflarda takvimdeki rakamlar ve kitabın üzerindeki "vision" yazısı Tamron'da Canon'unkinden daha iyi okunuyor. Büyük bavul fotoğraflarında da Tamron Canon'dan daha başarılı.

Tarih: 24 Temmuz 2006, 18:24 - İp: 195.***.**7.2
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ilker,

Tamron 17-50 vs Canon 17-40 L testine baktim. Anladigim kadariyla Sol kenarda Tamron, sag-ust kosede ise Canon bariz daha keskin goruntu vermis. Sol-ust ayni, Orta-sag-ust ise cok ama cok hafif Tamron daha iyi.

Ustunlugun esit gelisiguzel dagilmasi (2'sinde Tamron, 1'inde Canon ustun, 1 tane beraberlik) durumu beni soyle dusunmeye sevk ediyor:

Bir uretim bandinda asgari kalitesi saglansa bile, cikan her parca az yada cok kendine has karakteristikler karakteristikler sergileyebiliyor.

Sanirim Tamron ve Canon ayni standardi tutturmuslar, gerisi sansa kaliyor.

Tamron 17-50'i bir kenara yazdik ama ben yine bir Zeiss'i gorelim diyorum.

Tabii, Zeiss'in bir saheser olmasa da bir klasik yaratabilecegi ihtimalinin Canon'a yatirim yapmis olan sende hafif bir burukluk havasi estirebilecegini dusunmuyor degilim R1 vakaasini "canim nede olsa DSLR degil" seklinde gecistirdin ama bu gercekten oldurucu bir darbe omaz insallah

photozone.de sitesinden bakiyorum da, Minolta Cemaati'nin saygisini kazanabilmis Minolta olmayan bir tek lens ureticisi var: Tokina.

Tokina nedir ne degildir, Turkiye'de kim satar bilen var mi?

Tarih: 24 Temmuz 2006, 18:48 - İp: 85.***.**6.20
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

valla hepimiz ayri goruyor, yorumluyoruz..
bence canon, bir tek ikinci kesilmis fotografda, yani iki gri ve bir siyah cantanin oldugu fotografda daha iyi sonuc vermis.. o da cok az bir farklilik..

photozone'da, her iki lensin mtf degerleri soyle;
17-40 f/5.6 ve 17mm'de: merkezde 2038.5, kenarlarda 1685
17-50 f/5.6 ve 17mm'de: merkezde 2087, kenarlarda 1928

tamron kesinlikle cok daha keskin bir lens.. fiyati yari yariya.. ve 1 stop daha hizli 17-40'dan..
ben 17-50 alacagim galiba yakinda..

...

ozgur, acikcasi zeiss 16-80'i ben de almak isterdim.. ki eminim bu lensin kalitesi cok daha yukarida olacak r1'in lensinden.. tabii bekleyip gormek lazim..
ne zaman cikacakmis lens?

Tarih: 24 Temmuz 2006, 23:11 - İp: 62.***.**2.10
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

#rokomet' tarafyndan 28.07.2006 16:14:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Temmuz 2006, 19:34 - İp: 85.***.**5.232
kcbilir
kcbilir (üye)
İçel / Meraklı

Xtolga,
Kusura bakma dostum, biraz geç kaldım cevap için, tatilde ve bilgisayarımdan uzaktayım, 3-4 günde bir ancak giriyorum nete...

P880'in RAW formatında yavaş yazdığı konusunda kesinlikle haklısın ancak JPEG formatı için aynı şeyi söyleyemem. Saniyede 3 fotoğraf çekip aynı zamanda karta yazabiliyor. Bence birde başka kartla dene, zira ben gayet memnunum hızından. Burada arkadaşlarımda S9500 ve H1 var, yazma hızlarına baktık, karşılaştırmaya değecek bariz bir fark dikkatimizi çekmedi...

Sevgiler...

Tarih: 27 Temmuz 2006, 16:17 - İp: 81.***.**8.64
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekürler kcbilir

Tarih: 27 Temmuz 2006, 16:19 - İp: 212.***.**0.50