rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Dslr / Slr-like Hüsranlarınız

Burada bu konuyu açmamın sebebi satın aldığınız yada tecrübe ettiğiniz bir makine ile kullanmaya başladığınızda karşılaştığınız hüsran yada ummadığınız bir eksiklik-özellik..
Bir örnek vereyim
Nikon CP 8800 ü bir arkadaşımdan ödünç aldım. Harika gece ve şehir fotoları çekmeyi planlarken
Bulb (perdeyi açık tutan fonksiyon) çekim esnasında manuel yada motorlu olarak zoom yapamadığımı öğrendim..

cihazları ve sizi üzen yanlarını kısaca yazalım istiyorum

Tarih: 21 Temmuz 2006, 15:50 - İp: 85.***.**5.232
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey, ilanlarını bu linklerede ekle belki daha çabuk satarsın.

http://forum.donanimhaber.com/m_3592843/tm.htm
http://www.fotokritik.com/forum_goster.php?kategori_id=8
http://www.sahibinden.com/

Tarih: 22 Temmuz 2006, 11:38 - İp: 85.***.**7.201
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Merhaba Arkadaşlar.
İlker 17-40 9 grupta 12 eleman içerirkem, 70-200 F4 L 13 grıpta 16 eleman içeriyor.
Keskinliğinin 17-40 a göre düşük olması normaldir.
Ancak ben sana 70-200 tüp takıp birde macro çek derim. ayrıca bence sen 17-40 optik alma konusunda kendini zorla.
lensler kalıcıdır,bodyler gidicidir.Çok kaliteli optik düzeneğe sahip olursan hiç bir zaman optik derdin olmaz.
Ben L serisi optiklere sahip olmayı Canon a ortak olmak gibi gförüyorum.Canon şirketinin en iyi ürünleri.
Ayrıca kallavi derken şunu demek istedim Nikon bodyler daha düyük ele oturur daha ağır bir yapısı var buda insanın hoşuna gidiyor.
gövde dayanıklılığı açısından 30D nin d200 den aşağı kalır yanı yoktur.
ayrıca 30D nin vizöründe ISO bilgisi gösteriliyor.
ayarlamalarınızı yaparken 20D de gözükmüyordu ISO ama 30D de gözüküyor. bizzat kullandım. Biliyorum.
Sevgili as teşekkür ederim alakana,benim görevim bu bilgi vermek.
Yeni ürün konusuna gelince inanın bende bir bilgi yok,bu konuyla ilgili bilginin şirkette kimde olduğunu biliyorum ama ondan da laf çıkmaz çünki Avrupa Canon bize yeni ürün bilgisini verirken milyon € luk anlaşmaya imzaya attırıyor ambargı kalkana kadar bilgi sızmamalıdır die.
Aynı şekilde Dperview de bence şu an biliyordur ancak açıklamayaz açıklarsa biter.
Nikon 20 gün sonra çıkaracağı kamerayı mesela Dperview sitesi biliyordur ama söyleyemez söylesin bak noluyo.
ama benim şahsi fikrim 10MP bir ürün gelir 350D nin yerine.
Bu şahsi fikrimdir.
diğer kategorilerde ne olur bilmiyorum.
Hepimiz görecez.

Tarih: 22 Temmuz 2006, 11:44 - İp: 85.***.**3.100
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

eos ayarlarken gozukuyor, cekim yaparken degil

Tarih: 22 Temmuz 2006, 11:47 - İp: 85.***.**2.225
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

70-200 ,17-40 100 macro lensler konusunda keskinlik konuşulmuş bir yerde.Kesinlikle 100mm F/2,8 macro daha keskin olur.
Sabit odaklı lensler her zaman en keskin sonucu verir.
Ayrıca içersindeki elemanların element kalitesi çok önemlidir.
ayıca bence fazlada f/2,8 düşkünü olmayın en fazla 1,2 stop kazandırır size.F/2,8 yapabilmek için Lensin içersindeki grup eleman sayısı çoğalıyor keskinlik düşüyor. ve fiyatta artıyor F/2,8 die.
Aslında F/4 yeter. çok açık diyafram isteyenler sabit odaklı lensler alsa en iyisidir.
85mm f/1,2 gibi

Tarih: 22 Temmuz 2006, 11:50 - İp: 85.***.**3.100
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer ve eos sizlere bir şey soracağım.
İlk önce bu magnezyum gövdenin getirisi sanırım sağlamlık.Maliyeti fazlamı ki 350D'ye koymamışlar.Çünkü 350D dışında hepsinde var.Ve bu alaşımın ağırlığa etkisi nedir?

Diğer sorum ise 350D'nin yeni çıkacak olan model,mutlaka ki 350D'den üstün olacaktır.Peki bu yeni çıkacak olan model yaklaşık 350D fiyatına satılırsa,30D ile büyük bir rekabet'e girmezler mi?
Sonuçta 30D ile arada bayağ fiyat farkı var.1.5 kat kadar.

Tarih: 22 Temmuz 2006, 12:14 - İp: 85.***.**9.173
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc magnezyum alasımlı govde tabiki cok daha saglam oluyor, aslında biraz magnezyumdan bahsetmek gerekirse yogunlugu 1.74 g/cm3 tur ve aliminyumdan yuzde 35 daha hafifitir. dusuk mukavemetli bir malzeme oldugu icin yalnızca alasım halinde kullanılır. Mukavemeti Al korozyon direncide Mn ile saglanır.
Gelelim 350d nin ust modeli soruna bence bu model olsa olsa en fazla sony a-100 un ozelliklerinde olacak daha fazlası imkansız gibi bu durumda sen a-100 u 30D ye tercih edermisin bence her ikisinide eline alan kimse boyle bir tercihde bulunmaz. Daha once biryerde soyledim hersey fotograf kalitesi degil diye tekrarlamakda fayd var..

Tarih: 22 Temmuz 2006, 13:21 - İp: 85.***.**2.225
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc beni gaza getirdin 30d testi yapacagım herhalde..

Tarih: 22 Temmuz 2006, 13:25 - İp: 85.***.**2.225
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer bu testi lütfen yap.Ben 30D yi o kadar çok seviyorum ki param olsa gerçekten hemen alırdım.Yanına mı?
Yanına da 1.6x fokal çarpandan dolayı EF 16-35mm f/2.8L USM ve Canon 5D'den de tanıdığımız meşhur lens 24-105mm f/4L IS USM alırdım.Aslında Canon kataloğunda 24-105mm f/1.4L diye bir lens,5D üzerinde takılı vaziyette gösterilmiş ancak lens bölümünde gösterilmemiş.Bu 2 lens çok iyi iş görür.İleride ise bir adet EF 70-200mm f/2.8 IS USM fena gitmez hani.

Ömer senin makinanın kit lens ile 2. eli ne kadardır?
20D ile arasında fotoğraf çekim kalitesi olarak fark varmıdır?
Aynı ayarlarda bir yeri çekseniz arada bir fark oluşurmu?
Birde hala 20D,satış fiyatlarının bazı yerlerde 30D gibi satıldığını görüp şaşırıyorum.
20D iyimidir?2. eli ne kadardır?

Tarih: 22 Temmuz 2006, 13:36 - İp: 85.***.**9.173
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc 24-105 f1.4 diye bir lens yok o 24-104 f/4 demek zaten
20d ile 30d de aynı ayarlarda ceksen hicbir fark olmaz ama ozellikle spot olcum, picture styles ve buyuk lcd cok kullanım kolaylıgı saglıyor

Tarih: 22 Temmuz 2006, 13:46 - İp: 85.***.**2.225
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ömer bence herşey fotoğraf kalitesi ve özelliklerdir (şahsi fikrim)
Cep telefonu ile dslr arasındaki farklarda önemle vurgu yaptık bu konuya ama sanırım bazılarımız bazı şeyleri aştık.
Bana 30D özelliklerine (görünüm-şıklık-kasa sağlamlığı hariç) sahip bi sigara paketi ver yarı fiyata hemen alırım.
Biz Türk'üz (ırkçılık yapmak için söylemedim pratik zekaya vurgu yapmak için söyledim)
Biz ona kılıf-kutu-streç kaplama maplama bişiler uydururuz
Şaka maka baya bişiler döküldü "Hüsranlar" ile alakalı ama okuduklarımdan bende net olarak şunu ekleyim

--30D cihazında çekim esnasında vizörde ISO değeri görülmemesi..

--350D nin magnezyum alaşım gövdeye sahip olmaması (Hüsranlık durumu kullanım sırasında "nazik" bir cihaz olarak ortaya çıkıyor SANIRIM.)

Tarih: 22 Temmuz 2006, 13:46 - İp: 85.***.**5.232