rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Dslr / Slr-like Hüsranlarınız

Burada bu konuyu açmamın sebebi satın aldığınız yada tecrübe ettiğiniz bir makine ile kullanmaya başladığınızda karşılaştığınız hüsran yada ummadığınız bir eksiklik-özellik..
Bir örnek vereyim
Nikon CP 8800 ü bir arkadaşımdan ödünç aldım. Harika gece ve şehir fotoları çekmeyi planlarken
Bulb (perdeyi açık tutan fonksiyon) çekim esnasında manuel yada motorlu olarak zoom yapamadığımı öğrendim..

cihazları ve sizi üzen yanlarını kısaca yazalım istiyorum

Tarih: 21 Temmuz 2006, 15:50 - İp: 85.***.**5.232
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

S9500 kullanıyorum bana göre keşke optik vizor olsaydı diyorum zaman zaman.

Tarih: 21 Temmuz 2006, 16:18 - İp: 81.***.**9.145
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

6 ay kadar Canon 350D kullandım. genel olarak fena değil amam "Spot (nokta) Ölçüm" sistemi olmaması beni çok rahatsız etti.

(benim zor ışık şartlarında sıkça kullandığım) Ortalama bir Slr-Like makinada bile bulunan özelliğin bir DSLR makinada olmaması bana göre önemli bir eksiklikti.

Tarih: 21 Temmuz 2006, 16:36 - İp: 195.***.**7.2
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

İstekler bazende olabilcek şekilde olmalı.
S9500 optik vizör olduğunda paralaks hatası oluşur yüzde yüz gerçek görüntüyü yansıtmaz.Ancak refleks ayna sistemi olmalı ki optik vizör olsun tam anlamıyla.
Ben makianlar da fiyatlarda birşeyler olmasını daha çok isterdim.

#e0s' tarafyndan 21.07.2006 16:49:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Temmuz 2006, 16:47 - İp: 85.***.**3.100
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

güzel noktalar yazılmaya başlandı umarım bu seviyede devam eder.

eos elbette her hüsranın yada olumsuzluğun bi açıklaması vardır, elbette her kusurun bir savunması vardır..
en temel kusur örtme bahanesi heralde "ne kadar ekmek o kadar köfte" şeklinde bir yaklaşım olur. Misal "Ver 20-30 bin ytl kusursuz bir DSLR setine sahip ol" denebilir fakat buna bile bir kusur bulunabilir. Ne mi? Geçenlerde bir düğüne davet edildim ve icabet ettim. Hemen elime bir kamera tutuşturdular sen bu işleri bilirsin diye.. camera yanlış hatırlamıyorsam D100. Çok şahane bir cihaz.. 3-4 saatlik kullanımımda mest oldum açıkcası Ammmaa feci ağır.. boynum kopuyor sandım bazan.. benki zamanın mekanik (A1-EOS5) kameralarını kullanmış biri olarak dijital bi kameranın (birde cihazın hassasiyetini düşünerek) bu yükünü yadırgadım..

Burada arkadaşlar beklenti-hüsranlarını yazacak sanırım okuyanda mantık süzgecinden geçirip dikkate alacak..
acizane fikrim..
Bilgine ve fikrine teşekkür ediyorum.. katkılarını bekliyorum

Tarih: 21 Temmuz 2006, 17:17 - İp: 85.***.**5.232
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ben 350d'min k800i kadar iyi cekebilmesini isterdim..
...
saka bir yana, makinemden memnun kalmadigim birsey pek yok.. tek sevmedigim ozelligi ele iyi oturmamasi, ufak olusu ve body yapisinin ust modellerdeki gibi kaliteli olmamasi.. ama acikcasi gulu seven dikenine katlanir.. iki kati para verirsen onlar da oluyor makinede..
..flash compensation ve mirror lock-up ozelliklerinin menu icerisinde degil, body uzerinde kolay erisilebilir olmasini isterdim dogrusu..
arsen'in soyledigi gibi spot olcum yapabilsin isterdim..
3fps yerine en azindan 5 fps olmasini isterdim..
viewfinder'in daha buyuk olmasini isterdim..
ama tum bunlara ragmen, bence 350d, baslangic icin cok iyi bir kamera.. ve kesinlikle verilen parayi hakeden bir kamera..
ha bir de ayarlanabilir, zamanli cekim opsiyonlarinin olmasini isterdim.. 2 veya 10 saniyede cekim yapiyor olmasi pek de hos degil dogrusu.. mesela 20 saniye de olmaliydi.. ve mirror lock-up yapildiginda, 2 saniye ile birlikte mesela 5 saniye de olmaliydi..
....keske ekrani daha buyuk olsaydi.. bir de RGB histogramini gormek isterdim.. ben en iyisi susayim.. aklima geldikce sinirlerim bozuluyor..

Tarih: 21 Temmuz 2006, 17:25 - İp: 62.***.**2.10
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

S2.
Berbat objektif kapağı
Berbat lcd ve vizör

9500:
çok yavaş izleme, büyütme.

z3:
sık sık kilitlenme.

Tarih: 21 Temmuz 2006, 17:40 - İp: 88.***.**2.84
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sensor tozlarını temizlemekten illallah diyorum. Bıktım usandım.
keşke adam gibi bir ant-toz sistemi olsaydı.

Tarih: 21 Temmuz 2006, 17:42 - İp: 85.***.**8.153
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

"Sensor tozlarını temizlemekten illallah diyorum. Bıktım usandım.
keşke adam gibi bir ant-toz sistemi olsaydı."
mffoto marka modeli özellikle mi belirtmedin ?

Tarih: 21 Temmuz 2006, 17:46 - İp: 85.***.**5.232
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

vedat ben de makine agir olsun severim..
saka bir yana, agirlik tabii ki onemli ama kus gibi olmasini da sevemedim bir turlu.. mesela kompact makineler.. cok ama cok hafifler..
soyle eline aldiginda, iste fotograf makinesi bu diyebilmelisin..
eger ki elimde 400mm f/2.8 lensi olsaydi, neden bu lensleri biraz daha hafif yapmiyorlar diye basardim feryadi, ama olmadigindan sorun degil..
furkan, ben de bu lensi istesem, verir mi erkayalar bana test icin?

.....

pazarbey, o kadar makinen var ama birinden memnun degilsin anlasilan.. sana ne zaman dslr alacagiz?

Tarih: 21 Temmuz 2006, 17:47 - İp: 62.***.**2.10
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Rokomet, Canon eos 5d, aynı sorun neredeyse bütün dslr sistemlerinde var. A100 deki sensör titreştirme sorunu çözmemiş, şimdilik en iyi sistem galiba olympus'taki ultrasonik sistem.
Radikal bir yenilik lazım. Yüksek diyaframla çekilen fotografların çogunda az veya çok sorun oluyor.

Tarih: 21 Temmuz 2006, 18:05 - İp: 85.***.**8.153