serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

D40 Yada K100d Tercih Nasıl Olmalı?

Arkadaşlar,

Yeni bir topik açıp belki de topik kirliliği oluşturduğum için öncelikle kusuruma bakmayın.

Forumda K100D modeli için ziyadesiyle yorum, değerlendirme bulunmakta.

Ancak D40 için sadece pahalı olduğu ve AF lenslere gereksinim duyduğu bilgisi dışında çok somut bir bilgi bulunmamakta.Yada en azından ben bulamadım.

D40 kullanan yada D40 öneren arkadaşlar, bu tercihlerini hangi somut artılara göre yaptıklarını bizlerle paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Her iki modelinde fiyatı yaklaşık aynı ve ikisi de acemilere hitap eden ürünler olarak öne çıkıyor.

Marka tutkunu olmadan nesnel gözde bakıldığında kısıtlı bütçeler için iki model arasında yapılacak tercih hangi nedenlerden dolayı ne yönde olmalıdır?

İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Tarih: 9 Ocak 2007, 14:40 - İp: 85.***.**9.29
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Sevgili bitpire'nin yazısından alıntıdır;

aremis;

Sen öyle düşünüyorsun da Nikon öyle düşünmüyor. D40 alın fokus motorsuz AF lensleriniz elinizde patlasın diyor.

Bence Nikon öyle düşünmüyor bitpire;
Yeni çıkan bi çok lensin üzerinde AF motoru var D40 ın kit lensi gayet başarılı ama onunla tatmin olamayan kullanıcı bi adet 18-70 alabilir AF motoru var ve çok başarılı bi lens tele olarakta 70-300 ED serisi bi lens tercih edildiğinde üzerinde AF motoru olmamasının hiçbi eksi yönü kalmıyor bu lensleri ortalama 1000 YTL ye maal edebilir herhangi bi kullanıcı tabi kit lensle tatmin olabilen birisi sadece teleye vericeği para ile güzel bi ekipmana sahip olabilir.
Oda olmadı 18-200 VR buda 900 dolar olay kökten çözülür bence hem geniş açı hem tele hemde titreşim önleyici hem keskinlik hepsi birarada biçok ihtiyaca cevap verbilecek nitelikte.
Şu an elimde bi adet 70-300G serisi lens var, üzerinde AF motoru yok ve lens AutoFocus yaparken tıpkı bir matkap gibi ses çıkarıyor zırrr yavaşlığıda cabası öyle lensim olsa ne olmasa ne onu kullanabilsem ne kullanmasam ne bumu elimizdeki artı?
Bence bu Nikona karşı izlenilen politika hiç hoş değil Pentax Pentax denilip duruluyor sadece bi Titreşim Önleme özelliği oda gövdede biçok yerde yüksek ISO değeri ile Titreşim Önleme sistemi olduğu söyleniyor, yani lenste olmayan Titreşim Önlemenin pek bi kıymeti yok, D70s'te de 1600 ISO da gayet net ve titreşimsiz fotoğraflar çekilebiliyor 1/15 saniye perde hızında. Saygılarımla...

Tarih: 10 Ocak 2007, 02:00 - İp: 88.***.**7.207
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

chopsuey iyi geceler.
Yüksek ıso çekebilmek ile titreşim önleme sistemleri farklı şeyler.
Titreşim önleme sistemli makinalarda da ıso nun artırılabileceğini seninde bildiğini düşünerek düzeltme yapmak ihtiyacı hissetim.
Son olarak dpreview ıso nun arttırılarak titreşim önleme sistemi işlevli olduğu söylenen ürünleri bu şekilde deklare etmiyeceklerini bildirdi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 02:11 - İp: 85.***.**9.169
aremis
aremis (üye)
İstanbul / Amatör

Oncelikle mesajimin niye silindigini anlamadim.... neyse evet nikonnun eski lensleri D40'ta kullanimiyor ama sistem icerisine bu bir dezavantaj degil, cunku d40 alacak veya almayaak isteyecek kisinin buyuk bir ihtimal ile alacagi ilk DSLR makina olacak... 70-300 VR almak zorunda degil tele icin 200-250 dolar civarinda 55-200mm ED alir. Bu lens pentax'in 50-200'u ile muadil yani kullanicilar icin fark edecek birsey yok...Ileride sistemi buyutmek istediginde D40 i cikarir yerinde D80 koyar...devam eder... sisteme yeni lensler ekler her zaman secenegi pentax'takinden fazla olacaktir...

Nikon govdeye niye VR koymuyor, cunku basitce Lens-shift VR, CCD-shift VR 'den daha basarili

Tarih: 10 Ocak 2007, 09:40 - İp: 85.***.**8.253
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

O zaman aklıma şu soru geliyor.

Neden Canon ve Nikon ısrarla dslr lerine gövdeye bu sistemi koymuyorlar rakipleri A100 ve K100D de kullanırken bu avantajı?

Aslında dslr dünyasına giren biri olarak her iki makinanın özellikleri arasında bana pratikte etkileyecek en önemli unsur SR özelliği.

Lakin cidden nikon ve canon uzak duruyor bu olaya dslr de anlayamıyorum.

Tarih: 10 Ocak 2007, 10:34 - İp: 85.***.**1.12
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Lens de IS özellik eklendiğinde fiyat bu kadar artıyorsa D40 hakikaten ticari bir hamle gibi gözüküyor. Yani AF+IS özelliği olan 18-55mm bir lens yokmu 200-300 dolar arası ?

Belkide üreticiler IS özelliğini bizim gibi vazgeçilmez görmüyorlar. Sonuçta başarılı ISO değerleriyle yapılan çekimler IS ye olan ihtiyacı azaltıyor gibi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 11:25 - İp: 213.***.**8.2
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

Lens de IS özellik eklendiğinde fiyat bu kadar artıyorsa D40 hakikaten ticari bir hamle gibi gözüküyor. Yani AF+IS özelliği olan 18-55mm bir lens yokmu 200-300 dolar arası ?

Belkide üreticiler IS özelliğini bizim gibi vazgeçilmez görmüyorlar. Sonuçta başarılı ISO değerleriyle yapılan çekimler IS ye olan ihtiyacı azaltıyor gibi.

Tarih: 10 Ocak 2007, 11:25 - İp: 213.***.**8.2
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Hayır sevgili kod;
www.sanfo.com.tr de 2 yıl garantili olanı 970 dolar biz kafamızdan fiyat uydurmuyoruz girip bakabilirsin...
ve ben sadece bitpire'nin yazısına alternatif olarak yazdım ve son ihtimal 18-200 VR alırsın diyorum umarım dikkatli okumuşsundur?
Son olarakta adnan abi ben dilaver beyin açmış olduğu 800$ a D40 başlığında doral nickli şahsın yapmış olduğu çeviriyi söyledim pentaxta yüksek ISO ile sarsıntı önleme yapılıyor demedim madem yüksek ISO ile yapılabliyor öyle ise d70 ilede yüksek ISO da titreme olmuyor hemde 1/15 perde hızında....

Tarih: 10 Ocak 2007, 11:34 - İp: 85.***.**7.201
aremis
aremis (üye)
İstanbul / Amatör

Tamamda Nikon Niye daha iyi teknolojik bir sistem varken ucuz olsun diye daha geri bir teknoloji kullansin...Nikon'da canon'da demiyor mu en son teknoloji bizde diye... neden daha kotu teknoloji kullansinlar...fark buradan cikiyor...

Ayrica 18-200'deki ve 105mm micro'daki fiyat farkini sadece VR aciklamakta dogru degil...lensi bir gun eline alirsan denersen farkin neden oldugunu anlarsin...

Tarih: 10 Ocak 2007, 11:58 - İp: 85.***.**8.253
aremis
aremis (üye)
İstanbul / Amatör

Ne kadar ekmek o kadar kofte...iyisini istiyosan bunun maliyeti olacaktir...

Tarih: 10 Ocak 2007, 12:19 - İp: 85.***.**8.253
aremis
aremis (üye)
İstanbul / Amatör

Ben gayet samimiyim, yanliz sizin tarzinin hos degil...hepimiz burada bilgi paylasiyoruz... ilk mesajimi okumadiniz galiba...dedimki orada siz sistem satin aliyorsunuz... peki yarin pentax'in ne olacagi belli degil su 2 tane modeli...10d yi alan arkadasim fotografa merakli, bu isten zevk almaya basladi, ben bu isi profesyonel yapicam dedi... ne oldu sizin ucuza aldiginiz lensler ustunde sr olan govde... hepsi cop cunku bu isi ilertlemek istedigi zaman mecburen yapmasi gereken Nikon veya Canon... pentax'da sistem yok.... 2model 10 tane lens bu mu sistem... ileride ne yapacak o zaman sokaga atmis olamyacak mi parasini...

Lutfen siz samimi olun..

Tarih: 10 Ocak 2007, 12:48 - İp: 85.***.**8.253