serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

D40 Yada K100d Tercih Nasıl Olmalı?

Arkadaşlar,

Yeni bir topik açıp belki de topik kirliliği oluşturduğum için öncelikle kusuruma bakmayın.

Forumda K100D modeli için ziyadesiyle yorum, değerlendirme bulunmakta.

Ancak D40 için sadece pahalı olduğu ve AF lenslere gereksinim duyduğu bilgisi dışında çok somut bir bilgi bulunmamakta.Yada en azından ben bulamadım.

D40 kullanan yada D40 öneren arkadaşlar, bu tercihlerini hangi somut artılara göre yaptıklarını bizlerle paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Her iki modelinde fiyatı yaklaşık aynı ve ikisi de acemilere hitap eden ürünler olarak öne çıkıyor.

Marka tutkunu olmadan nesnel gözde bakıldığında kısıtlı bütçeler için iki model arasında yapılacak tercih hangi nedenlerden dolayı ne yönde olmalıdır?

İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Tarih: 9 Ocak 2007, 14:40 - İp: 85.***.**9.29
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sayın melrock;
Pentax ve Nikon'un saydığınız modeller ile ilgili söylediğiniz fiyatlar yaklaşık olara Türkiye ortalamasındadır ancak Canon 400D'nin fiyatı 1736 YTL'dir.

http://www.yalcinlar.com.tr/product.asp?numPageStartPosition=11&strPageHistory=cat&strKeywords=&strSearchCriteria=&PT_ID=186&P_ID=2073

Ve 400D yerine 350D+18-55mm fiyatı 1493 YTL'dir.Yani illaki 400D ile bu makinaları kıyaslamak gerekmez.

http://www.yalcinlar.com.tr/product.asp?numPageStartPosition=11&strPageHistory=cat&strKeywords=&strSearchCriteria=&PT_ID=186&P_ID=1217

Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Tarih: 11 Ocak 2007, 13:50 - İp: 85.***.**2.136
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

sayın osmanlı,

benim amacım makinelerin fiyatlarını birbiriyle kıyaslayarak fiyatlar bazında bir tercihte bulunulmasını sağlamak değildi. hatta yazımı konu açan serbes'in sorusuna istinaden de yazmadım. sadece yazılardan bazılarında distribütörlerin fahiş fiyat uygulamaları ile ilgili bir takım şeyler söylendiği için ben de bu konuyu, şu günlerde en çok bilinen güncel modellerin fiyatları üzerinden yurtiçi ve yurtdışı örneklerinin karşılaştırması yapmak istedim. ve fiyat olarak peşin aldığınızda elbetteki bu rakamlardan daha düşük fiyatlı satan yerler de olabilir. ben de bunu zaten yazımda belirttim. ancak ingiltere ve türkiye'de ilgili ürünleri en ucuz satan yerleri ayrı ayrı bulmaya çalışmak yerine daha adil olması açısından, her üç ürünü de satan ve genel olarak piyasa ortalamasının üstünde rakamlarla satmayan 2 firmadaki(ingiltere ve türkiye'de) rakamları karşılaştırmayı uygun gördüm.

daha önce de dediğim gibi amacım sadece bilinen 3 farklı markanın dist'lerinin, uyguladıkları fiyat politikalarının yurtdışına göre ne kadar farklılaştığını göstermekti. yoksa herhangi bir marka yada model tavsiyesinde bulunmak değil.

Bu arada Canon 400D'nin aydınlar fiyatının ortalamanın üzerinde olduğunu düşünmüyorum.
Bimeks.com.tr: 849 euro+kdv
http://www.bimeks.com.tr/product.jsp?productId=8336

hepsiburada.com : 839 euro+kdv
1870 YTL (kdv dahil)
http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=1100302&productid=bd82096

metrofotograf.com :
830 euro+kdv (1GB kart hediyeli)
1855 YTL (kdv dahil)
http://www.metrofotograf.com/

teknosa.com : 1879 YTL (kdv dahil)
http://www.teknosa.com.tr/Cultures/tr-TR/Products/urundetay.htm?CS_ProductID=135171032&CS_Category=_SBA_156_1662_179_1127&CS_Catalog=_FOTOGRAF___VIDEO_KAMERA&T_Category=_DIJITAL_FOTOGRAF_MAKINESI156

Tarih: 11 Ocak 2007, 14:12 - İp: 62.***.**8.77
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Evet aslında Canon,Nikon yada Pentax yurt dışına göre ülkemizde maalesef hala farklı dercede pahalı.
Canon ve nikon başı çekmek üzere diğer firmalardan daha da yüksek satış rakamları ile ülkemize giriyorlar.

Artık DSLR'lerin mesela 400D'nin yada K10D'nin 1000ytl seviyesine çekilmesi lazım.
Bir 30D'nin 1200,bir D200'ün 1500ytl(body),bir 5D'nin ise 2000 ytl seviyesine.

Halk bunu hakediyor.

Tarih: 11 Ocak 2007, 15:52 - İp: 85.***.**2.136
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Aslında "halk"ın alım gücü o ürünleri alacak düzeye gelse daha iyi olmaz mı...

Tarih: 11 Ocak 2007, 15:57 - İp: 85.***.**6.248
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

murat abi sana hayranım...
bu kadar güzel bir örnek ile pentax ın durumu açıklanır...

[>:D :D ]
tebrikler üstad.

Tarih: 11 Ocak 2007, 16:46 - İp: 85.***.**8.113
izmire
izmire (üye)
Sakarya / Meraklı

Bende giriş seviyesi bir slr almayı düşünenelerdenim.
Pentax k10d, pentax k100d super,sony a100 ,nikon d40x e baktım.
Fotoğraf makinalarından ve fotoğrafçılıktan hiç anlamam çok büyük bir bütçem de yok.
Sonya a100 aslında fiyat ve özellik olarak çok çekici bi makina.Dpreview da Sony A100 ;pentax d200 ,canon eos 30d gibi makinalarla karşılaştırılıp ortalama 8 alırken ,Pentax K100d ;canon eos 350d ,nikon d50 lerle karşılarıtırılıyor ve ortalama 8 alıyor.Yani Sony daha üst sınıf bir makina olduğu kanısına vardım.
Sony nin 10mp olması en büyük artısı ,eksisi yüksek isoda kumlanma.Nikonlara baktım onlar beni baya bi aştı.K10d desen o da kit lensle 1800 den aşağı yok.Dijital makina demek bi anlamda lens demekmiş. 2 milyarlık makinaya 10 milyarlık lens bile takılılabiliyor.A100 için carl ziess ler oldukça pahalı ve bulmak zor, konika minolta da herkesin bulursun demesine rağmen ikinci el bi lense nekadar güvenilir.Nikon ve canon lensler de fiyat olarak çok yüksek ve ulaşılmaz geldi bana (tabi kalite olarak da yüksek)
Tüm bu etkenler birleşince bana PENTAX K100d Super i beklemek kalıyor.Zor iş vallaha.

Tarih: 10 Temmuz 2007, 20:41 - İp: 88.***.**5.25
tansugunal
tansugunal (üye)
Kocaeli / Amatör

Bende hiç tereddütsüz K100D derim.Belirtildiği gibi K bayonet en büyük avantajlardan biri.Ayrıca nasip olursa K1000 filmliden dijitale geçişim için de ilk adımım olacak.

Tarih: 11 Temmuz 2007, 10:50 - İp: 88.***.**3.131
oyt
oyt (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bende iki arada kalmistim, hala Pentax aklimda diyebilirim. D40 aldim ve kullaniyorum gayet memnunum. Fotograf kalitesi cok iyi renkler guzel, menusu ile ve grafikleri ile yardimci bir makina. Uygun fiyati da arti puani. D40 in satis fiyati (yurt disinda yasiyorum) 1gb karti 18-55 lensi cantasi vs. dir. Pentax icin verilen fiyat icerisinde hafiza karti yok extra aliniyor yalnizca makina (body) ve 18-55 lensi ile birlikte. Ayrica actigim forum konularinda aldigim bir cevap etkilemisti beni Nikon satilipta Pentax alinmaz diye buda ek bilgi. Saygilarimla

Tarih: 13 Temmuz 2007, 01:49 - İp: 78.***.**2.132
oyt
oyt (üye)
Yurtdışı / Amatör

NIKON renk kalitesinde ustun. Al kurtul.

Tarih: 14 Temmuz 2007, 04:08 - İp: 78.***.**2.132
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

nikon satılıpda pentax alınmaz gayri ciddi bir laf olsa gerek....aynı sınıfda bir makine satılıpda bir başkasını almak zaten olmaz.ayrıca bırakın bu marka muhabbetini.
sadece nikon d80 satılıpda k10d alınmaz sony alınmaz filan deseniz bunu anlar5ım..cünkü ortada bir model ve onun hakettikleri var...
ben titreşim engellemenin faydasını kendimde görüyorum.sırf nikondan saşma,nikon satılıp pentax alınmaz gibi laflardan dolayı kaç yıllık d70s bu bahsettiginiz 2 makineden de daha pahalı acep neden....

başlıgı acan arkadasım,hepimiz bu yollardan gectik.uykusuz gecelerin ardından karar verdik.benim zamanımda 350d d70s vardı ve d70 di istedigim biraz pahalıda olsa..birgün fotografcının birine gittim adam olympus e-1 verdi elime ...aşık oldum ama 4 yıllık ve de digerlerinden pahalıya gelen bir makine oldugundan alamadım.aynı fiyata verseydi onu alacaktım.sonrada a100 cıktı titresimiydi minoltanın eski af lenslerine uyumuydu (çok uygun fiyatadeli gibi lens alabiliyorsun,bu pentax içinde geceri ama ozaman daha piyasaya cıkmadıgından düşünmem bile mümkün degildi.)falandı filandı....

git iki makineyide eline al hangisine birşey hissediyorsan onu al...fikir soruyorsanda ben diger markaların ekstra + özellikler oldugu halde sırf nikon diye makine almadım almamda...şuan sonymi başka bir makne ile degiştireceksemde yeni sonylere 30d ye 40d ye d200 ve d300 e bakarım.

Tarih: 14 Temmuz 2007, 11:48 - İp: 85.***.**9.24