serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

D40 Yada K100d Tercih Nasıl Olmalı?

Arkadaşlar,

Yeni bir topik açıp belki de topik kirliliği oluşturduğum için öncelikle kusuruma bakmayın.

Forumda K100D modeli için ziyadesiyle yorum, değerlendirme bulunmakta.

Ancak D40 için sadece pahalı olduğu ve AF lenslere gereksinim duyduğu bilgisi dışında çok somut bir bilgi bulunmamakta.Yada en azından ben bulamadım.

D40 kullanan yada D40 öneren arkadaşlar, bu tercihlerini hangi somut artılara göre yaptıklarını bizlerle paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Her iki modelinde fiyatı yaklaşık aynı ve ikisi de acemilere hitap eden ürünler olarak öne çıkıyor.

Marka tutkunu olmadan nesnel gözde bakıldığında kısıtlı bütçeler için iki model arasında yapılacak tercih hangi nedenlerden dolayı ne yönde olmalıdır?

İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Tarih: 9 Ocak 2007, 14:40 - İp: 85.***.**9.29
kemaleren
kemaleren (üye)
İstanbul / Amatör

Benim tercihim D40 olurdu, zira amaç makinanın özelliklerini değil de sonuçta çekilen fotoğrafın kalitesini karşılaştırmak ise aşağıdaki örnekler sebebini açıklıyor sanırım. Ama arkadaşlarınıza saymak için özellikler önemli ise o zaman başka.

Bu resim D40 a ait

Bu da k100d ye ait

Bu resim D40 a ait

Bu da k100d ye ait

Tarih: 9 Ocak 2007, 15:10 - İp: 88.***.**7.37
okyanus.
okyanus. (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Benim seçimim kesinlikle D40 olmazdı. Bildiğim kadarıyla bir sürü nikon lenslerle çalışmıyor bu makine. Çünkü makine gövdesinde AF motoru yok. Bu nedenle kendi nikon lenslerinin çoğuyla çalışmadığı gibi sigma gibi lenslerin de çoğuyla çalışmıyor. İllaki nikon olacaksa ikinci el temiz bir d70 bile daha iyidir.

K100D bence daha mantıklı, ama ilerisi için bir markaya sistem yatırımı yapılacaksa biraz iyi düşünülmeli.

Tarih: 9 Ocak 2007, 15:23 - İp: 85.***.**3.154
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

kemaleren gibi makinayi tripoda oturtup sabahtan aksama "test chart" cekeceksen, D40 al.

kemaleren, makinanin rezolusyonun sonuna kadar olculdugu bir testin sonucunu vermis, o rezolusyona varana kadar o kadar cok parametre varki kaliteyi etileyecek, bundan 100 kat daha onemli. Mesela stabilizasyonlu makina ile stabilizasyonsuzu arasindaki kalite farkini bilfiiil "gercek hayatta" gorursun.

Kaldiki moire olayi (yani o testte gorudugun renk bozulmalarinin sebebi) cogunlukla makina ureticisinin dizayn secimlerine baglidir, kimisi "anti-aliasing" (yani anti-moire) filtresini zayif tutar, daha keskin goruntuyu tercih eder, kimisi tam tersi.

Kisacasi o testin sonucuna pek itibar etme. Sirf bu sitede K100D ile cekilmis birsuru gercek hayat resmi var, git onlara bak.

Tarih: 9 Ocak 2007, 15:40 - İp: 85.***.**5.150
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

serbes arkadaşım merhaba.
Benim de seçimim kesinlikle d40 olmazdı.Kemaleren arkadaşımızın dediği gibi herşey fotoğraf kalitesi olsaydı o zaman sony nin R1 i giriş seviyesindeki ve hatta orta seviyedeki dslr e üzerindeki kit lensleri nal toplatır.

Dslr seçmendeki amaç işine yarayacak kullanılabilir özelliklerin fazla olması değilse git bir R1 al fotoğraf kalitesi nasıl olurmuş gör.Yok eğer işe yaramaz denen özelliklerin işine yarayacağını düşünüyorsan ki kesinlikle yarayacaktır o zaman K100d daha D40 tan çok daha iyi.Bu arada d40 modelinin karşılığı K110d dir.K110d de titreşim önleme gibi her zaman işine yarayacak ve K100d nin en büyük artısı olan sistem bulunmuyor.

Tarih: 9 Ocak 2007, 15:50 - İp: 85.***.**6.217
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Aynı sitenin iki model için yaptığı değerlendirme aşağıda...

K100D değerlendirmesi

D40 değerlendirmesi

Makinanın özellikleri sanırım fotoğraf kalitesini etkiliyor.
Çünkü ben profesyonel değilim. Kaç noktada otomatik odaklanıyor yada elim titrediğinde çekilen fotoğrafı nasıl etkiliyor yanılmıyorsam bu özelliklere bağlı.

O verilen iki kıyas çalışmasının bana pratikte etkisi ne olacak onu anlayamadım. Yani daha mı net fotoğraflar çıkacak ortaya?

Tarih: 9 Ocak 2007, 15:54 - İp: 85.***.**9.29
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

serbes sen heykel olmadığına göre fotoğraf çekerken ellerini mutlaka titreteceksin.İşte titreşim önleme sistemi o zaman flu çıkacak fotoğrafların ,titreme miktarına göre belki yarısından çoğunu kurtaracak.

Daha önceki yazımda da bahsettim.Sana fotoğraf kalitesi iyi diye makina önerenler samimi düşüncelerini söyleseler R1 derlerdi.Ben R1 i 4 ay kullanıp kardeşime verdim.Bak aşağıda R1 in 6-7 milyarlık makinaları orijinal fotoğraf kalitesinde nasıl alt ettiğini gör.Hemde o makinaların üstünde kaliteli lensler takılı iken yapılmış test sonuçları.

Tarih: 9 Ocak 2007, 16:21 - İp: 85.***.**6.217
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

soner25, bu testin çok objektif olmadığını düşünüyorum. R1 ile, kaliteli objaktif kullanan 20D ve D2X arasında bu kadar fark olması biraz garip. Bana biraz yanlı gibi geldi.

Tarih: 9 Ocak 2007, 17:05 - İp: 212.***.**0.50
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

aber, almayı düşündüğün makine nedir, belki onunda testini yaparız

Tarih: 9 Ocak 2007, 17:07 - İp: 212.***.**0.50
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

Tolga abi kemaleren'in buraya yüklediği test chart fotoğrafları ne kadar gerçek ise onlarda o kadar gerçek,ne kadar taraflı ise onlarda o kadar taraflı. Umarım anlatabilmişimdir.

Tarih: 9 Ocak 2007, 17:33 - İp: 88.***.**8.4
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Soner, amacım seni eleşetirmek değil, R1 i de eleştirmek değil.

D2X ve 20D de çok iyi makinelr, iyi bir objektiflede daha iyi sonuç veren cihazlar. R1 le aralarındaki farkın bu kadar olmaması gerekir diye düşündüm.

Tarih: 9 Ocak 2007, 17:39 - İp: 212.***.**0.50