serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

D40 Yada K100d Tercih Nasıl Olmalı?

Arkadaşlar,

Yeni bir topik açıp belki de topik kirliliği oluşturduğum için öncelikle kusuruma bakmayın.

Forumda K100D modeli için ziyadesiyle yorum, değerlendirme bulunmakta.

Ancak D40 için sadece pahalı olduğu ve AF lenslere gereksinim duyduğu bilgisi dışında çok somut bir bilgi bulunmamakta.Yada en azından ben bulamadım.

D40 kullanan yada D40 öneren arkadaşlar, bu tercihlerini hangi somut artılara göre yaptıklarını bizlerle paylaşırlarsa çok memnun olurum.

Her iki modelinde fiyatı yaklaşık aynı ve ikisi de acemilere hitap eden ürünler olarak öne çıkıyor.

Marka tutkunu olmadan nesnel gözde bakıldığında kısıtlı bütçeler için iki model arasında yapılacak tercih hangi nedenlerden dolayı ne yönde olmalıdır?

İlgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Tarih: 9 Ocak 2007, 14:40 - İp: 85.***.**9.29
aremis
aremis (üye)
İstanbul / Amatör

Birde bana Pentax'in servisini soylermisiniz neleri tamir edebiliyorlar turkiye'de...

Tarih: 10 Ocak 2007, 12:48 - İp: 85.***.**8.253
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Koftesine bakmadan neden Nikon'a daha fazla ekmek ?

Ticaret bu. Kim daha fazla kofte koyuyyor ayni ekmege, once onu tespit edersin, ona gore tercihini yaparsin.

Canon ile Nikon bu IS/VR olaylarina dijitalden nce girdiler, o zamanlar koca film rulosunu sallayacak halleri yoktu yaaa stabilizasyon icin. Sonra baktilar gorduler IS/VR yagli kapi, bunca zaman yoldular profesyoel kullanici kitlesini, zira profesyoneller faturayi kendileri odemedikleri icin, calistiklari gazeteye, TVye, vs. fatura ettiklerinden fazlaca bir kofte-ekmek muhabbeti yoktu. Dunya kupasinda saha kenarinda gordugunuz Canon IS lenslerin parasini odeyenler de onlar.

Dijital cikti mertlik bozuldu, Konica Minolta 7D ile, govde ueri ilk stabilizasyon. Bende KM 5D var, stabilizasyon bal gibi ise yariyor, cok kereler tecrube ettim. KM5D uzerine 1985 (yaziyla: bin dokuz yuz seksen bes) model Minolta 70-210 F4 lens taktim, sadece 200 YTL'ye Hayyam'dan, boru gibi calisiyor. Herhalde ayni kaliteye Canon ile ulasmaya calissam lens iciin kat be kat fazla odemem gerekirdi cunku boyle malzeme "profesyonel" statusune girdigi icin 2.eli de pahali oluyor.

Simdi bir yanda ya ustundeki kit lensle veya asiri pahali yeni model lenslerle calisabilecek, stabilizasyonsuz D40'i var, diger tarafta 20 senelik lensleri destekleyen, hepsine stabilizasyon yetenegi kazandiran Pentax K100D. Yok test chart cekiminde elde mercekle bakinca bazi kusurlar daha fazla oluyormus, yok AWBsi daha tutarlimis. (tutarli AWBnin nasil yapildigini bilen varsa beri gelsin)

Walla faturayi sirkete yazdiriyorsaniz ugrasmayin bunlarla, gidin Nikon D200+ 18-200VR aldirin, olsun bitsin, yok dar butcenizle taksit taksit birseyler alacaksaniz, Pentax'dan sasmayin, cunku o ekmege en fazla kofteyi veren o simdilik.

Tarih: 10 Ocak 2007, 13:12 - İp: 85.***.**4.79
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

aremis senin buraya yazı yazmaktaki amacın konusunda bende bir takım şüpheler uyanmaya başladı.
Sen kısıtlı bütçe imkanlarını zorlayarak giriş seviyesi bir dslr almak için kılı kırk yaran insanlara yardım için mi burdasın,yoksa bazı gerçekleri saklayıp insanları yanıltma pahasına Nikonun çıkarlarını savunmak içinmi.

Çıkıp söylesene kardeşim bu makinayı aldığınızda bu sistemlerden faydalanmak size pahalıya patlar bu özelliği ucuz yollu elde etmek için gövdesinde bu sistemi barındıran makinaları alın diye.

Makinadan tutturamayınca şimdide sıra servisleremi geldi.

Şimdiye kadar yazdığın yazılar senin amaçlarını gün yüzüne çıkarttığı için artık ne yazarsan yaz hikaye dostum.

Tarih: 10 Ocak 2007, 13:13 - İp: 85.***.**5.228
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Üye olup merhaba bile demeden, mevzuulara kafadan dalan iki kullanıcı "Aremis" ve "kemaleren" konusunda benimde şüphelerim var esasen

Birde hani hep deniyor ya ileride profesyonelleşirsen falan diye buda çok boş bir laf... bu sitede üye olan ve SLR kullananların %99.9'u bu işi hobi amaçlı yapmayı sürdürecek, benim tavsiyelerim zaten zor kazanılan paranın harcanırken de aşırı dikkatle harcanması gerektiği yönünde olacaktır.

Dikkatimi çeken başka bir konu ise "60 günlük A100 macerası" konusunda değerli bir arkadaşımız A100'le neler çekilebileceği konusunda kendi fotoğraflarıyla örnekler veriyor, keza bende pek çok fotoğraf yayınladım. K100D testi yapıldı arkadaşlar K100D ile ilgili pek çok fotoğraf yayınladılar...

Soruyorum o fotoğraflarda beğenmediğiniz Canon ve Nikon farkını yaratan nedir?

SR-antidust-wireless flash-waterproof-DRE+ gibi teknolojik avantajlara neden ısrarla çamur atıp acemi işi olarak nitelendiriyorsunuz. biz acemilerin çektiği fotoğraflar ortalardayken profesyonel nikoncuların, Canoncuların işleri nerede? testchart görmekten gına geldi! çektiğiniz fark yaratan fotoğraflar nerede?

Nikon'u her fırsatta öven bir arkadaşın D70S le çektiği fotoğraflara baktım. Açıkca söyleyeyim o fotoğrafları Son 3-4 yıl içinde çıkmış herhangi bir DSLR ile çekersiniz...

Her zaman söylediğimi yine söylüyorum. Fotoğraf makinesini sevmek, fotoğrafı sevmenin önüne geçmesin. Fakat Canon, Nikon sahipleri unutmasınlar ki Pentax ve Sony piyasada olmasaydı Canon ve Nikon fiyatları çok daha yüksek olacaktı... (Canon A70 Compact'ı ABD'den 250 YTL ye getirtiğimde Teknosa satış fiyatı 760 YTL idi! 3 katından daha pahalı!)Sırf bu yüzden Canon ve Nikon alcakların Pentax ve Sony'ye hoşgörü ve saygı duyması gerekir.

Ama az kazanan yurdum insanını yıllardır sömüren, şimdilerde lutfen indirime giden bu iki markanın getiricilerine ben kesinlikle saygı duyamıyorum.

Tarih: 10 Ocak 2007, 13:45 - İp: 81.***.**7.53
aremis
aremis (üye)
İstanbul / Amatör

Benim anlamadigim niye surekli benim sahsima satasiyosunuz...ben sizi bir urune mi yonledirdim...ben surada x bir saticiyim gel bende makina mi al dedim...size fikirimi soyledim, bana gorede gayet makul bir aciklamaydi...arkadas nikon ile canon artisini eksisini sordu ona cevap verdimi...ben yazilarimin hicbirinde pentax urunune kotu birsey soylemedim...burada amaci tartisilacak kisi sizsiniz kanimca...gerek uslubunuz, gerek surekli soylediklerime degilde sahsima saldirmaniz asil bende sorular uyandiriyor... keza bu yaziyi yazarken altta pentax reklami bulunmasi dah bu ortamin tarafsiziligi sorguluyor... baskada birsey soylemiyorum...size basarilar...

Tarih: 10 Ocak 2007, 15:17 - İp: 85.***.**8.253
drk_m
drk_m (üye)
Rize / Amatör

Aremis kardeşim sanırım pentaxı biraz küçük görmüşsün. Pentax 80 yıllık bir şirket. İlk japon slr makineyi üreten şirket. Pentaprism'i fotoğrafçılara kazandıran şirket. Ve k100d ye gelene kadar geride 5-6 dslr ürünü daha olan bir şirket.
Ayrıca senin d40 af sız objektiflere flu çekimler yaparken pentax makineler hemen hemen butun objektifleri en eskileride dahil olmak üzere kullanabiliyor.
En azından bu bile önemli ben dslr'a geçtim objektifleri değiştirin demiyor.

Neyse bu forumda zaten dikkatimi çeken kemikleşmiş bir nikon-canon kullanıcı gurubu var. Ve kesinlikle diğer markaları hazmetmeye yanaşmıyorlar. Onlara özellikle Türkiye'de kullanıcısını tabir yerindeyse söğüşleyen markalarıyla mutluluklar dilerim.

Son olarak Serbes arkadaşım. Bir çok özelliği kırpılmış, af'sız objektiflerle çalışmayan bir dslr'ı sadece üzerinde nikon yazıyor diye bence alma.
K100d d40 a nazaran çok daha akıllıca bir seçim olur kanaatindeyim.

Tarih: 10 Ocak 2007, 16:31 - İp: 88.***.**9.138
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

"keza bu yaziyi yazarken altta pentax reklami bulunmasi dah bu ortamin tarafsiziligi sorguluyor..."

Açıklama: Netfotograf, varlığını reklam gelirleriyle sürdürmektedir ve her firmaya eşit mesafededir, hiç bir firma Netfotograf'a reklam verdiği için siteye müdahale edemez. Forumu incelerseniz reklamı olan firmalar aleyhinde yazılarada rastlarsınız, geçmişte reklamı olupta müdahale etmek isteyen firmaların reklamlarının kaldırıldığınada. Ayrıca, diğer firmalardan reklam teklifi gelmişte kabul etmemiş değiliz. Netfotograf'ın günlük ziyaretçi sayısının 12 bin gibi bir rakama geldiğini düşünürsek Pentax'ın sitemizde var olmasını kendileri adına başarı diğer firmaların zaafı olarak görmekteyiz.

Saygılarımla

Tarih: 10 Ocak 2007, 16:43 - İp: 81.***.**8.46
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

özgür foto nickli kullancının mesajından kesintisiz alıntı

"Merhaba arkadaşlar
Nikon D40 ile uyumlu Sigma lensler aşağıdadır.

10-20mm F4-5.6 EX DC ( 435 Euro + Kdv )

12-24mm F4.5-5.6 ( 670 Euro + Kdv )

17-35mm F2.8-4 DG ( 455 Euro + Kdv )

50-500mm F4-6.3 DG ( 960 Euro + Kdv )

APO 50-150mm F2.8 EX DC HSM ( 570 Euro + Kdv )

70-200mm F2.8 DG MACRO ( 725 Euro + Kdv )

80-400mm F4.5-5.6 ( 1175 Euro + Kdv )

100-300mm F4 DG ( 870 Eura + Kdv )

120-300mm F2.8 DG ( 2225 Euro + Kdv )

300-800mm F5.6 DG ( 5755 Euro + Kdv )

14mm F2.8 EX ( 839 Euro + Kdv )

30mm F1.4 EX DC HSM ( 405 Euro + Kdv )

150mm F2.8 EX DG ( 575 Euro + Kdv )

180mm F3.5 EX DG ( 635 Euro + Kdv )

300mm EX DG ( 2259 Euro + Kdv )

500mm EX DG ( 3899 Euro + Kdv )

800mm f5.6 EX DG ( 5065 Euro + Kdv )"

Tarih: 10 Ocak 2007, 17:05 - İp: 85.***.**6.17
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sigma 17-70 Macro F2.8 ?

Sigma 70-300 APO ?

Bu iki en populer lensi goremiyorum listede, ne oldu, kedi mi yemis onlari ?

Tarih: 10 Ocak 2007, 17:10 - İp: 85.***.**4.79
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

Bu lenslerin Nikon karşılıklarına bir de VR (Titreşim önleme özelliği) i eklediğimizde fiyatlar 2 katınamı çıkıyor 3 katınamı çıkıyor merak ettim.
Sakın ha birisi çıkıpta 4 katı falan demesin.

Peki bu sigma lenslerin hangisini aldığımızda D40 titreşim önleme sistemine kavuşuyor.

Tarih: 10 Ocak 2007, 17:28 - İp: 85.***.**9.199