eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotografçıların Sermayesi????

#eco' tarafından 08.04.2013 10:18:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2008, 15:13 - İp: 88.***.**6.61
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Fotoğrafçıları sevmem hatta nefret ederim ama bu konuda kesinlikle haklısınız.

yukardaki satır gani_gani isimli üyeye aittir üyenin yaptıgı diger yorumlarıda okuyunca
gani_gani grafiker oldugunuzu söylüyorsunuz siziz tasarımınız olan bir afişi veya
bir animasyonu sadece malzeme parasına veya malzeme parasının en çok bir kaç katına satmanız veya bir başkasının tam olarak bitirmedigi bir çalışmayı yukardaki
bahsi geçen degerden tamamlayıp teslim etmeniz isrense idi fikriniz ne olurdu.
( bende bir afiş gördügümde bir animasyonu izledigimde bakıp geçmek yerine üzerine dökülmüş ter damlaları uykusuz geçirilmiş geceler sonrası kan çanagına dönmüş gözler görüyorum)ben grafik tasarımı fotograftan ayrı düşünemiyorum
sizin gibi insanların bizden nefret etmesi hiç umurumuzda degil siz bizden nefret ediyorsunuz diye bizler evimize bu işten kazandıgımız ekmegi götürmekten vaz geçmeyecegiz
biz de sizin gibi 80 100 dolarlık termallerle piyasaya iş basmak yerine SALAK GİBİ
80,000 100,000 YURO BORCA GİRİP MİNİLABLAR SATIN ALIYORUZ siz akıllı biz salak

Tarih: 16 Şubat 2009, 19:44 - İp: 88.***.**7.61
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

arkadaşım neden öyle düşünüyosun.

O vesikalıgı evinde hazırlayan adamın gözlerinin kan çanagı olmadığını nerden biliyosun.

Sen fotografçısın bi vesikalığı 6 saniyede bile yaparsn belki. ama o vesikalık kartını yapan adam da uğraşmış yapmış emek vermiş. bırakın meyvesini yesin yaaaaa.

Şahsen ben hiç bir zaman a3 boyutunda hazırlanmış basit siyah beyaz afişlerden rahatsız olmadım.

Dikkat çekmek isteyen, reklamını sağlam yapmak isteyen kişi afişini, tabelasını, broşürünü profosyonele yaptırır zaten.

Ama basit fotokopi makinasından çoğaltılan a3 boyutundaki afişler yada elle yazılan tabelalar hiç bi zaman beni rahatsız etmedi.

Hatta saygı duydum.
Adam wordu öğrenmiş kendi tanıtımını kendi yapıyo. helal olsun.
ama fotografçılarda durum farklı.
Ben bir işletme sahibiyim diyelim. sizinde bir fotokopi makinanız var a3 boyutundaki çalışmamı 20 liraya basmaya çalışıyorsunuz. Sizdeki durum bu.
Bi de böyle düşün bakalım
Saygılar...

#gani_gani' tarafından 16.02.2009 20:14:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Şubat 2009, 20:06 - İp: 85.***.**5.147
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

gani_gani bence siz kazandıgınız paraları bizim gibi nefret ettiginiz bir meslegi
yapan insanlara yedirmeyin (biz fotokopici degiliz konuyu fotografcılardan açmışsınız)
kullandıgınız lisanslı grafik programlarına o kadar parayı niye veri yorsunuz oturup
bi grafik programı yazın
hatta ekmeginizi evde yapın giysilerinizi kendi üretiginiz dokumalardan kemik ignelerle tutturun siz en iyisi toplayıcı ve avcı kabilelere katılın orda fotografada ihtiyacınız olmaz
( BU BİR FOTOGRAF PLATFORMU VE FOTOGRAFA MERAKI OLAN VE EMEK VERENLERİN OLUŞTURDUGU BİR YER BİZDEN NEFRET EDİYORSANIZ BURDA NE İŞİNİZ VAR)

Tarih: 17 Şubat 2009, 07:59 - İp: 88.***.**0.191
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

arkadaşım ben zaten fotografçılara para vermem allah korusun. evimde termalim var onunla güzel güzel stressiz basım yapıyorum.
Yakında fotokopicilerde isyan etmeye başlar gidin fotokopinizi evinizde çekin biz bu makinaya 3000 euro yatırım yaptık, zaten meslek bitiyo bide sizlerle uğraşmayalım derler.
bu foruma girmemdeki amaç emin olabilirsin geçmişte fotografçılardan çok çekmiş olmamdandır.
Ve tuaftır halada çekiyorum. 15x21 den büyük boyutlarda yine fotografçılara mahkumum çünkü.
Ama böyle giderse bitane de minilab alırız.
Siz üzülmeyin

Tarih: 17 Şubat 2009, 18:23 - İp: 85.***.**5.147
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Çok büyük gerçeğin kimse farkında değil. Fotoğrafçılar yaptığı dijital işleri sayesinde internette çok kolay bulunur-tartışılır oluşu birçok iyi yönü birçokta kötü yönü beraberinde getirdi.
Konuya ne alaka demeyin hemen. Devamı geliyor.

"gani_gani" acaba sen daha hayatta kimlerden ne çektinde kimlere sinir oldunda öfke kusacak (cevap yazma özgürlüğü saçmalığı) birini bulamadın. Belkide bir iki sefer denedin yüzlerine karşı söyledin şikayetini memnuniyetsizliğini. Kimbilir kaç defa cevap alamadın tepki verilmedi sana. Belkide sen kimi eleştiriyon layynn diye tekme tokat üzerine yürüdüler. İşine geliyorsa bizde böyle diye kapı dışarı ettiler..

Senin bu beğenmediğin fotoğrafçılar platform oluşturmuşlar forumlar yapmışlar insanları dinleyelim şikayetleri rahatça herkes yazabilsin diye konular açılıyor cevaplar yazılıyor saygılı saygılı. herkese fotoğrafın güzel bişey olduğu iyi bir hobi, uğraş olduğu anlatılmaya çalışılıyor. her türlü desteği yine biz fotoğrafçılar veriyoruz. Herşeye rağmen insanlar bir üründen menun kalmadığı zaman yine şikayet yeri burası oluyor. Fotoğraf severler her yardımı ediyor. Bildiği tecrübelerini aktarıyorlar sizlere herkese...
Bu yardım severlerin içinde fotoğrafçılıkla amatör olarak ilgilenenlerin yanında profesyonellerdende bir bilgi alabiliyorsunuz kimse size sen amatörsün demiyor.
Yani özgürce yazabiliyorsun sana karışan yok "hööyyt laayyn" diye üzerine yürüyen yok. Tepkisiz kalan yok. Bildiği e varsa paylaşıyor..

Bumu teşekkür bedeli?

Tamam fotoğraf insan işi. Ve insanların olduğu heryerde iyi niyetli yada art niyetli beceriksiz yalancı insanlar olabilir. Size beceriksiz fotoğrafçı denk gelmiş olabilir. Size iyi baskı sağlayan stdudyoda gelmemiş olabilir.
Ama siz kalkıpta yaşanmış birkaç acı tecrübeyi tüm fotoğrafçılara mal etmeye kalkarsanız olmaz. Bu hiçde adil bir davranış olmaz.

Fotoğrafçılık bir meslektir. Fotoğraf sanattır. Sanat ise beğenisi kişiden kişiye değişen kişisel bir olaydır. Her fotoğrafçının çalışma şekli farklıdır tarzı farklıdır. Hiçbir fotoğrafçı birbirine benzemez. Kimi fotoğrafçı saygılıdır kimisi saygısız. Kimisi kaliteli iş yapar kimisi kaliteyi tutturamaz. Kimisi ucuz yapar sallar kimisi illa kalitede kalite der.

En ucuzu olsun diyerekten ucuz yaptırana iş yaptırmak oralardan kalite beklemek yapılan birinci hata.
ikinci hata ise, herkesi dinleyen herkese yardım elini uzatan saygılı fotoğrafçılara, şikayet kusmak mesleğini küçük düşürücü cümleler kurmak, herkesi bir kefeye koymaktır.
Lütfen biraz ne yaptığınızı düşünerek yazın.

Tarih: 17 Şubat 2009, 23:37 - İp: 88.***.**8.42
eagle82
eagle82 (üye)
Bursa / Özel Gün Fotoğrafçısı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 3 Mart 2009, 12:00 - İp: 85.***.**4.201
fotoharun
fotoharun (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

selam
gecenlerde musterın evınde hazırlamıs vsk geldı bana
8 ad bastım normal vsk fıyatı aldım neden
ben burda dukkanıma 130 mılyarı dokmuusum vede
bu ısı cep telefonuyla yapıp mınılapımı kullanaca ok 1ad 10 15 50kurus
ama ben burda kıra oduyorum eleman parası var vede sebest pıyasa
yaptırdı vede gıttı ben cekım fark etmez yapılan bır ısı sıze vermek zorunda de
gılız cunku sız fotograf cekılmeye vede elınıze alacagınız fotograf ıcın para verıyorsunuz
ama su naıren olabılır nısadır ozel pozdur verılebılır bır ıkı adet gerısı nanay sız bır ksısısınız turkıyenıın nufusu 80 mılyon bunun 10 mılyonu kendıs ımal etsın fotrografı
ama gerı kalanda bana saygı duymak zorunda .....

Tarih: 2 Nisan 2009, 18:19 - İp: 85.***.**2.65
doli2300
doli2300 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

yahu davanın sonucu ne oldu. aradan 1 yıldan fazla zaman geçmiş.

Tarih: 24 Nisan 2009, 18:55 - İp: 78.***.**0.75
erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Çok merak ettim dava açacak kadar olan vesikalığınızı.Her işyerinin kuralları vardır saygı uyulması gereken.
Fotoğrafı kendi makinanızla mı çektiniz : hayır
Zorlamı çekildi : hayır
Mekana ait işyeri ruhsat kendinizinmiydi : hayır
Fotoğrafçının size asıl olan imageyi ücretle satma hakkı vardır.
Mesleğe Saygı...

Tarih: 25 Nisan 2009, 20:45 - İp: 81.***.**0.252
ertugrulkoca
ertugrulkoca (üye)
Yurtdışı / Amatör

Isin dogrusu arkadasim

ben yurt disinda yasiyorum dügün

fotograflarimi burada bir studio da

400 euro vererek cektirdim

fakat bende almadim negatiflerimi

demek istedigim

bu dünyanin her yerinde ayni

yani sen gelsen yut disindada fotograf cektirsen

yine negatiflerini alamayacaksin

ha davana gelince hic bir hak iddiasinda bulunamazsin

mahkeme fotografi ceken tarafi hakli bulacaktir.

bu ganimidir manimidir neyse

burada fotografci arkadaslari rencide edici bir takim

haksiz hitaplarda bulunuyor.

Benim tüm arkadaslardan ricam bu

ve bunun gibi seviyesi düsük insanlarla tartismaya girerek

seviyelerini düsürmesinler.

Hem

Kedi Ulasamadigi Ete Mundar Dermis

Tarih: 7 Mayıs 2009, 12:19 - İp: 84.***.**6.169