eco
eco (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotografçıların Sermayesi????

#eco' tarafından 08.04.2013 10:18:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Şubat 2008, 15:13 - İp: 88.***.**6.61
gursucolor
gursucolor (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

eco arkadaşım boşuna dava açmayın kaybedersiniz sonuçta fotoğraf üzerindeki tüm haklar fotoğrafı çeken sanatçıya aittir.kopyası cdsi negatifleri verilmez.

Tarih: 9 Kasım 2008, 16:24 - İp: 85.***.**5.9
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sayın: eco ,

Elbette herkes herkese dava açabilir. Ancak 5846 sayılı yasa fotoğrafçıları korumaktadır.
Belki siz çoğaltma konusunda kötü niyetli değilsinizdir. Ancak burası Türkiye....
Meslektaşımız haklı...
Bir husus daha var sizin ödediğiniz para, sadece almak istediğiniz fotoğrafın bedelidir.

#mhmttsksn' tarafından 18.11.2008 12:08:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Kasım 2008, 09:58 - İp: 88.***.**4.97
umut1212
umut1212 (üye)
Bingöl / Stüdyo Fotoğrafçısı

eco kardeşim madem evde bastırım en alsını diyosun ozaman resminide evde çekseydın.neden fotografçıya gitin.evinde bilgisyarı olan bide photoşhopu olan herkez kendini bişey zanediyor.ben o fotografçı arkadşın yerinde olsaydım çektigim resimleri de alırdım senden parasını geri iade ederdim sana....emege saygı...

Tarih: 18 Kasım 2008, 11:44 - İp: 85.***.**2.202
wolkan16
wolkan16 (üye)
Bursa / Firma

Sn: eco birçok meslektaşım konuya değinmiş ve gerekenleri söylemiş aynı şeyleri yazarak tekrar yapmak istemiyorum ancak

1- Müşteri her zaman sadece basılı olan kartı değil tabiki film,jpg,tiff,raw formatında yazılı olarakta çekilen fotoğrafı bizden ister tabi bu ilk etapta pazarlık yapılan bir durumdur.
2- Müşteri sadece çekim ister cd yaz ver der bunun üzerine pazarlık o şekilde yapılır.
3- Arşiv konusuna gelince eski bir negatifi bulamayan bir fotoğrafçıdan bahsetmişsin ben kendimden örnek verecek olursam 1980 yılından itibaren tüm vesikalık ve atölye çekimlerimizin sb/renkli arşivi özel kutularında ve özel olarak hazırlanmış depomuzda itina ile saklanmaktadır ve müşterimizin gelip numarasını vermesi yeterlidir.
Ayrıca dijital arşiv içinde aynı durum söz konusudur fotoğraflar ham ve işlenmiş halleri ile değişik medya ve external hdd lerde saklanmaktadır.

Ve ben fotoğrafçı olarak bunu saklamak zorundayım eğer müşteriye vermiyorsam müşteri benden o fotoğrafı 10 yıl ( yada daha uzun bir süre) sonra gelip bastırmak istiyorsa kaybettim ,yandı ,yan yattı çamura battı gibi bahaneler sıralama lüksüm olamaz olmamalı .
Fotoğrafçı meslektaşlarım bunu size izah edememişler ve konu uzamış yani ben film arşivimi sağlıklı bir şekilde saklamak için binlerce lira harcayarak uygun bir depo yapmışım bir sürü paralar verip yüksek kapasiteli hdd ler almış sadece saklamak için .

Gelelim arkadaşınıza bir çok arkadaşıma fotoğraf çekip ücret bile almam neden arkadaşız çünkü ben de ona gider para vermem bir çok şeye ama arkadaşım benden negatif /jpg isterse onuda veririm ne olucak gidip başka yerde bastırıcak değil ya en fazla bilgisayarına atıp msn den kızlara yollar ne kadar yakışıklıyım diye

Biraz uzun oldu kusura bakmayın

Saygılar
Volkan Konuşkan

Tarih: 26 Kasım 2008, 18:32 - İp: 88.***.**6.109
cengizhan07
cengizhan07 (üye)
Kahramanmaraş / Firma

sanatcının emeği kardeşim sen bildiğini yap ama sanatcıya fotoğraf sanatçısını küçültme sermayemi sorguluyorsun kuyumcuya gidiyorsun sermaye + karınımı sordun elbise aliyorsun sermayesinimi sordun bizim üç beş ..... fiyat açıklamış onumu sorguluyorsun benim sanatımı sorgulayamazsın çok biliyorsan buraya konuşmaz kendi işini kendin yaparsın. yapamiyorsun burdan bişi çıkartırmıyımın peşindesin hiç de öyle olma git kendi işini kendin yap yapabiliyorsan hatta bütün tanıdığın herkesin işini kendin yap ama fotoğraf sitesinde böyle şeyler yazma

Tarih: 16 Aralık 2008, 04:04 - İp: 88.***.**9.143
ufukguler
ufukguler (üye)
Kırklareli / Profesyonel Fotoğrafçı

sayın: eco
bence sevgili meslektaşlarım size gerekli açıklamayı yapmış bende aynen sizin gibi negatif yada digitaldeki ham hallerini isteyen müşterilee karşı cvp vermektan sıkılıp bir önlem aldım bu konuyu istanbul fotoğrafçılar odasına yazdım daha da ileri giderek ve bana başkanımız sayın: SAFFET KAYHAN dan cvp geldi bu bizim hakkımız ve kanunda yeri madde ile belirtilmiştir siz şimdi istediğiniz mahkemeye gidin mahkeme açın ama bunu o sizin fotoğrafınızı istediğiniz meslektaşım okuyorsa ben onun yerinde olsam size iyi bir manevi tazminat açarım ki sizin gibi müşterilere örnek olsun

Tarih: 16 Aralık 2008, 09:32 - İp: 88.***.**1.241
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

Gel sana bi dükkan açalım her fotoğraf çektirene filmini cd si ver
ama sonra gelip birisi sana gelin sünnet vesikalık filmi cd si getirdiğinde amatör baskı ücreti al,
bunun bi adı var ama böyle seviyeli bir ortamda sizinle aynı seviyeyi paylaşmak istemiyorum,
insanların emegine ve ekmegine saygı lütfen.....

Tarih: 24 Aralık 2008, 08:08 - İp: 88.***.**8.106
mustafa_ozdag
mustafa_ozdag (üye)
Antalya / Meraklı

Aslında konu açılalı bir yıl kadar olmuş ama ben de bir iki kelam söylemek istedim bu konuda.Benim düğün fotoğraflarımı çektirmek için gittiğim fotoğrafçıya ,ücret konuşulurken, çekilecek fotoğrafların orjinallerini de istediğimi söyledim.O da bunu kabul etti.Burada fotoğrafçı benim amatör olarak bu işle uğraştığım için mi isteğimi kabul etti yoksa bir fiyat pazarlığının parçası olarak mı bunu kabul etti tam bilemeyeceğim.Nihayetinde ben son haliyle baskıya hazır vaziyette dijital dosyaları da baskılarla birlikte aldım.Ama bence de her önüne gelen müşteriye arşivin verilmesi mesleki açıdan hiç de doğru olmaz."Bu benim özelimdir." bence hiç olmaz.Ama beni hiç tanımayan bir fotoğrafçının bana dijital kayıtlarını verip de 10 yıllık bir arkadaşın bunu yapmaması da biraz vefa duygusu ile bağdaşmıyor sanırım.

Tarih: 24 Ocak 2009, 01:15 - İp: 78.***.**5.149
relax05
relax05 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

FOTOĞRAFÇILAR İLE İŞ SAHİPLERİ ARASInDAKİ HİZMET İLİŞKİSİ ARALARINDA AKDEDİLEN SÖZLEŞMEYE BAĞLIDIR SÖZLEŞMEDE NEGATİFLERİN İŞ SAHİBİNE TESLİMİ HUSUSUNDA BİR ŞART BULUNMASI HALİNDE İŞ SAHİBİ KENDİSİNE TESLİMİNE TALEP EDER
AKSİ HALDE FOTOĞRAFÇI VE İŞ SAHİBİ ARASINDA AKDEDİLEN SÖZLEŞMEDE NEGATİFLERİN İŞ SAHİBİNE TESLİM EDİLECEĞİ HUSUSUNDA YER ALMAMASI VEYA TARAFLAR ARASINDA HİÇBİR SÖZLEŞMEDE BULUNMAMASI HALİNDE 5846 SAYILI FİKİR VE SANAT ESERLERİ KANUNUNUN İLGİLİ MADDELERİ UYARINCA FOTOĞRAFLARIN GÜZEL SANATLAR NİTELİĞİNDE OLMASI VE FOTOĞRAFÇININ ESER SAHİBİ SIFATI BULUNMASI SEBEBİYLE FOTOĞRAFLARININ NEGATİFLERİNİ İŞ SAHİBİNE TESLİM ETMEMEK VE MUHAFAZA ETMEK HAKLARI BULUNMAKTADIR.

Tarih: 5 Şubat 2009, 01:08 - İp: 88.***.**0.66
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Bu konunun tartışılması bile saçma.
Konuyu açan arkadaşın bilinci yerinde değil heralde.

Fotoğrafçıları sevmem hatta nefret ederim ama bu konuda kesinlikle haklısınız.

Telif hakkı denen bişey duymadın mı eco arkadaşım?

Sen o fotografçının makinasına bilinçli bi şekilde poz vermişsen görüntünün telif hakkını vermişsindir bi nevi.

O fotografın işlem yapılmamış halini istemen belki biraz doğal karşılanabilir.

Ama o kişi foto üzerine tek bir stamp dokunuşu yaptığı anda bu hakkın kaybolur.
O dokunuş fotografçının emegidir. ve o emeği size satma hakkı vardır.

Ben şuana kadar hiçbir afiş tasarımımın hamını hiçkimseye vermedim.
Bu benim hakkım.

Atakan arkadaş bu konuda gerçekten bilgili oldugu yazısından anlaşılıyor.

Tasarım ücretini vermeniz gerekir

Tarih: 16 Şubat 2009, 17:48 - İp: 85.***.**5.147