mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Canons1 - S2 - S3 - S5 Paylaşımları

Canon S1 Is

Canon S2 Is

Canon S3 Is

Canon S5 Is

Merhaba arkadaşlar forumda genelde öne çıkan satın alma rehberindeki bazı karşılaştırmalar ama ben aslında bizi geliştirebilecek ve yeni kullanıcılar bilgilendirebilecek ögelerin çekim teknikleri ve fotoğraf örnekleri olduğunu düşünüyorum.

Bu konuyu,eski konu başlıklarında eskimiş S1 ve S2 yi tekrar canlandırıp S3 ve S5 modelleri ile beraber Canon'un S serisi dSLR-like modelleri olarak tartışmak,yardımlaşmak ve bilgileri paylaşmak adına kullanacağız.

Bildiğimiz gibi bu makinalar zamanında çok kişiye satıldı ve şimdi de hala çok kişiye satılıyor,forumdaki orda burda dağınık durumda olan arkadaşlarımızı bu konu başlığında toplamak benim için önemli.Galeride yayımlayamadığınız fotoğraflarınızı,sormak istediklerinizi,beklentilerinizi,hayal kırıklıklarınızı burada paylaşabilirsiniz.

Güzel ve aktif bir forum olması dileğiyle,örnek fotoğraflarınızı,çekim teknikleri ile ilgili sorularınızı,önerilerinizi(iso,geniş açı çekim - zoom,alan derinliği,netlik,odaklama vb.) beklerim.

Görüceksiniz makinanızın ne kadar çok özelliğini öğrenir keşfederseniz makinanızla o kadar barışık olacaksınız.

Hadi hayırlı olsun

Not:Fotoğraflar dpreview(ilk3ü) ve letsgodigital.org dan alıntıdır.

Tarih: 8 Temmuz 2007, 13:50 - İp: 85.***.**7.173
nazenin
nazenin (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba,

Bende S3 almayaı planlıyorum; ancak forumlarda gece çekimlerinin çok iyi olmadığı söyleniyor. Kullanan arkadaşlar bu konuda bilgi verebilirse sevinirim.

Teşekkürler

Tarih: 9 Temmuz 2007, 09:56 - İp: 212.***.**4.2
adem yener
adem yener (üye)
İstanbul / Amatör

canon s serileri hakikaten çok iyi ben s1 kullanıcısıyım

sevmediğim yönleri
lcd görüntüsü iyi değil
focus çok yavaş
pil ömrü çok zayıf(s1'de böyle nedense )
lens kapağı sürekli çıkıyor

sevdiğim yönleri
diyafram açıklıgının 2,8 ve telede ise 3,1 olması
macrosu çok iyi yaklaşma mesafesi 1 cm
dönebilen lcd si olması
kolay kullınımı
ıs özelliği ve 10x optik zoom olması

Tarih: 9 Temmuz 2007, 10:32 - İp: 85.***.**7.141
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Adem gerçekten mi pil ömrü S1 de kötü ? Doğrudur.

Benim makinede teledeki en açık diyafram 3,1 değil 3,5 ve makina 12x zoom gerisi neredeyse aynı.

Nazenin,gece çekimleri konusuna gelirsek Canon S serisi aslında sınıfında ortalama değerlerle çekiyor yüksek iso değerlerinde,ama mesela bir Fufi 6500fd ye göre kötü o yüzden.Canon S2 de iso 200 de bile rahatsız edici derecede noise var.

Peki soracaksınız S3 kötü bir makine mi ? Ben söylüyüm güzelll bir makine,ama ucuz(şu tarih itibariyle 750 ytl ve altı) bulamayacaksanız almayın derim.

Başka ?

Tarih: 9 Temmuz 2007, 11:37 - İp: 81.***.**5.58
nazenin
nazenin (üye)
İstanbul / Amatör

Ne yazıkki garantili olarak 750 YTL ve altı bulmak mümkün değil. Forumlarda da sizin de örnek verdiğiniz S6500 ile karşılaştırma yapılmış. Şu an iki makinada garantili olarak aynı fiyatlarda ilk makinam canon olduğu için S3'ü kullanım açısından daha kolay olacağı için tercih ediyordum ama yapılan yorumlar neticesinde karar vermek iyice zorlaşıyor

S3 ve s6500 arasında karar vermek gerçekten zor bir hal aldı benim için.

Yorumların için teşekkürler mavi_izci.

Tarih: 9 Temmuz 2007, 11:57 - İp: 212.***.**4.2
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Satın alma rehberi bölümündeki arkadaşlar yardım etsinler,ama çok açık bir ifade kullanabilirim : eğer manzara,yani geniş açı ve alan derinliği gerektiren fotoğraflara ağırlık vereceksen 6500fd birebir.Ama burda zorlmayın S serisini kötüleyemem :D

Tarih: 9 Temmuz 2007, 12:05 - İp: 81.***.**5.58
nazenin
nazenin (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkürler

Tarih: 9 Temmuz 2007, 12:09 - İp: 212.***.**4.2
huermen
huermen (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar, yurtdışından sipariş etmiş olduğum S5 geçen hafta geldi. S3'le arasındaki fark harici flaş kullanma imkanı, 6 yerine 8mp, 2,5 ekran ve güncelleşmiş yazılım (yüz tanımı vs). İyi resim için bunlar ne kadar önemli yenilikler olduğunu varın siz belirleyin. Bana sorarsanız S3 yeterli bir makine (biz amatörler için) Ben S5i 800 YTL ye aldım. Burada 1100 YTl civarında satışa sunulacakmiş. Bence değmez. Selamlar Murat

Tarih: 9 Temmuz 2007, 16:14 - İp: 85.***.**3.38
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

huermen Murat makina hayırlı olsun,uygun bir fiyata gelmiş ama snaırım garantiden yararlanayacaksın.

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışıyor kullandıkça anlatırsın.Mesela örnek foto ekleyebilirsin.

Tarih: 9 Temmuz 2007, 17:40 - İp: 85.***.**1.229
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bir kedi fotoğrafı,fotoğrafın ilk haliyle oynamıştım bayağı.kedi ve morseverlere :

Shot with Canon PowerShot S2 IS at 2007-07-09

Tarih: 9 Temmuz 2007, 21:31 - İp: 85.***.**1.229
keratin
keratin (Objektif)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

S3 ü ilk aldığımda yaşadığım hayal kırıklığımı ve bu siteye üye olmamı sağlayan topiği anımsayanlar vardır sanırım. Daha önceki makinemin beş katı fiata geçen sene aldığım S3 den eski makinemim beş katı bir performans beklemekti belki beni yanıltan...Şimdilerde S3 bana ben S3 e alıştık sayılır.
Yine de benim makineden en büyük şikayetlerimin başında ISO 100 de bile bilhassa gökyüzünde yaptığı noise.Bazen başka bir S3 bulup karşılaştırma yapmayı bile düşünüyorum.Acaba benimkinin bir sorunu mu var diye.
Auto focus da bazen netledim dediği halde tripod üstünde dahi istediğim odaklamayı bulamayabiliyorum.Ama bunun zaman zaman ve azınlıkla olduğunu söylemem gerek.
Manuel focus ise bana hiç kullanışlı gelmedi.Ya da ben alışamadım.
IS moduna gelince ben genellikle kapalı tutuyorum.Odaklama ile ilgili sorunları bir parça kendimce ona bağladığım için.
Diğer yönlerden makinenin üstün özellikleri olduğunu kabul etmek gerek.Bilhassa pil ömrü ve hız konusunda bayağı başarılı.Çekim modları gayet yeterli.Bu arada nazenin nickli kulllanıcının tereddütü yersiz.Gece çekimlerinde ISO yu arttırmamak ve uzun pozlamak mümkünse çok başarılı bence...

Tarih: 10 Temmuz 2007, 02:06 - İp: 88.***.**8.26