buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sigarama Dokunma!!!

Yeter artık ,sıktın .*

Otobüste,uçakta,metroda ,vapurda içecek kadar hayvan değiliz. Bu zıkkımın içmeyenlerde yarattığı rahatsızlığın farkındayız zaten. Sinemada,tiyatroda perde arasında içmeyi bırakalı da uzun zaman oldu.

Eee,derdin ne?
Beni neden rahatszı ediyorsun?
Evet,ben bağımlıyım, uzun zamandır 2 paket içiyorum. İçmeyince strese giriyorum,sıkılıyorum,bunalıyorum.
Evimdeki perdeler sarardı, 200 metre koşsam tıkanıyorum. İyi de bundan sana ne?
Ben senin süt içmene karışıyor muyum?
Ben işyerimde sigara içiyorsam bundan sana ne?
İşten bunalmışım, kafamdan tramvaylar geçiyor, gidip biraz stres atayım demişim, bir iki biraz içerken sigaramı yakmışım. Yasak! barda sigara yasak!
Kahvede sigara yasak, tüm kapalı mekanlarda da yasak. Dahası var, devlet dairelerinde çalışanların kendi odalarında içmeleri bile yasak!

Esrar çekmiyoruz, kimseye zararı dokunan bir şey de yapmıyoruz.

E kardeşim derdin ne? Sana ne benim sigaramdan. Sigara içmeyen birinin leş gibi alkol kokan bir barda ne işi var?
Sigara içenler için özel odalar yapılacakmış....Bak bak bak....

Bana hayvan muamelesi yapma hakkını nereden buluyorsun?
Sana ne, içerim ya da içmem.

Sigara izmaritinden ormanlar yanıyormuş . Yapma yahu? Sen kendin inanıyor musun bu yalana? Otel yapmak için biz yakıyoruz ormanları desene kısa yoldan...

Otobüse binersin, 12 saat yol. Sen içmezsin. Ama aracı kullanan şoförün içmesi sen dahil kimseyi rahatsız etmez. Adamcağız camı da açmış zaten, kokusu bile gelmiyor. Ama yan taraftaki ''gıcık'' şey(20 yaşlarında bir bayan yolcu) muavini çağırır ''söyle o kaptana sigarasını söndürsün, rahatsız oluyoruz''...
O otobüs benim olsa seni seni gecenin bir yarısı o buz gibi havada kıçına bir tekme vurarak yola atarım ama kaptan ağırbaşlı.
İlk molada otobüse polisi neden sokuyorsun be salak kız?
Hiç düşünmüyor musun o bünye 30 senedir sigara sayesinde günde 20 saat direksiyon sallıyor...

Yolda yürürsün, elinde sigara. Yanına 2 kişi gelir, biz sigarayla bilmem ne yapanlar derneğindeniz. İçtiğiniz sigara size ve çevrenize zarar veriyor, lütfen söndürün onu.

Sen dua et, bu gün Karadenizli günümde değilim. yoksa o elindeki çantayı kafanda parçalamayı da bilirim geri zekalı....

Bir kurumda çalışan arkadaşını ziyaret edersin, adamcağızın önünde dosyalar tavana yükseliyor. 30 yaşında saçları ağarmış. Bunalmış...
Bir çay söylüyor. Sohbet ederken o çok bilmiş sağlıklı nesilden bir zevzek odaya girer. İşini yapar arkadaşın. ''Burada sigara içemezsiniz, insanları rahatsız ediyorsunuz ''....Ya sabır....

Siz o Televizyondaki saçma sağan sigarayı karalayan saçma programların bizde en ufak etkisi olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Bu pisliğin ne derece kötü olduğunu zaten biliyoruz ama içiyoruz, bundan size ne?
Gelip odanda mı içiyoruz? Yoksa evine mi girip içiyoruz? Bak otobüste,vapurda,sinemada,lokantada kimse içmiyor. E daha ne istiyorsunuz?

Dünyanın dört bir yanında biz tiryakileri neden rahatsız ediyorsunuz?

Tarih: 1 Ocak 2008, 14:06 - İp: 85.***.**2.74
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Amaaaan beee içerseniz için içmezseniz de içmeyin..Bana bir faydanız mı var diyesi geliyor ama böyle bir şey demeyeceğim

Tarih: 3 Ocak 2008, 22:16 - İp: 212.***.**2.145
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

sigaram beni bırakalı(isteyerek bırakmadım) 17 ay oluyor, geçen gün dayanamadım aşırdığım sigaraya öyle bir sarıldım ki az sonra öhö öhö boğulmaya başladım
yıne de bir sigara daha aşırıp hafta sonu deniz kenarında içmek istiyorum...inanın hafta sonunu iple çekiyorum.

Tarih: 3 Ocak 2008, 23:51 - İp: 88.***.**2.252
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

İşin geyik boyutu;

Duman Avcıları vardı hatırladığım,devam eder mi o bilmem.
''duman avcılarıyız biz
duman duman duman
sigara içirtmeyiz hiç bir zamaaaan

zarar verir sağlığımıza
içilen her bir sigara
üstelik sebepte oluyor
en büyük yangınlara '' gibi bir de şarkıları vardı.

Kurucuları Ubeyd Korbey olmakla birlikte bu zat-ı muhterem hakkında bir ekşi sözlük yazarı der ki ''bu programı sunan kişi ubeyd korbey amcam eskiden alkol,sigara allah ne verdiyse tüketen bir amcamızdı.artık sonradan ne olduysa birden duman avcısı oldu.yanardaglar gibi tüten bir amcamızın sonradan avcı konumuna geçmesi hayli ilginç,şaşkınlık verici''

Duman Avcılığının da şartları varmış;

AÇIKLAMA:

YALNIZ İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİ DUMAN AVCISI olabilir.

Bu form doldurularak 2 adet vesikalık fotoğrafla aşağıdaki adrese gönderilmelidir.

Üyelik kartınız hazırlandıktan sonra kargo ile adresinize gönderilecektir.

Bir yıllık üyelik bedeli 6 YTL ile kargo ücretini kartı aldığınızda ödeyeceksiniz.

Gerçek durum tespiti;

Canım hakkaten fena halde sıkkın bu mevzuya.Okulların sınırları dahilinde sigara içilmesi yasaklanıyormuş.
Sigara içemeyeceksem teneffüse çıkmanın ne anlamı var...
Şu sıralar;zilin çalmasıyla birlikte 3.kattaki sınıftan aşağıya,700 civarı yerden bitme mavi önlüklü ordusundan sıyrılmak suretiyle,nasıl olur da takribi 400 metrelik okul bahçesini aşıp kendimi sınırdışına itebilir ve sigara içebilirim'in;hadi başardık diyelim tüm bunları nasıl 8 dakikalık teneffüse sığdırabilirim'in derdindeyim.

Nostaljik boyut;

Ne günlere kaldık,öğrenciyken soluk soluğa okul dışına kaçardık sigara içmek için.Demek herşeyin değişmek zorunda olduğu lakırdısı palavradan ibaretmiş.
Tarihin tekerrürü bu mudur?
Budur...

Mali boyutu;

700 bin öğretmenden yarısı içse bu sigarayı,ki içiyordur,bunların en az 300 bini emekliliği göremez,günün birinde bu yoğun tempolu koşulara dayanamayıp kalpten gider.Ve hazineye büyük bir mali kaynak sağlanır.İnce hesaplar bunlar...

selam...

Tarih: 4 Ocak 2008, 00:03 - İp: 85.***.**0.116
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Sigarama dokunmaya kalkanı yakarım

Tarih: 4 Ocak 2008, 00:18 - İp: 85.***.**0.116
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

canınıza kastedeni ne yaparsınız ?

Tarih: 4 Ocak 2008, 00:29 - İp: 88.***.**4.142
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Yahu bırak ubuntu (yanılmıyorum değil mi

Sigarayı bırakıp da üç dört yıl sonra yolda kafama bir saksı düşer de ölür gidersem,içemediğim o 3-4 yıla yanarım.
Fotoğrafı bırakırım sigarayı bırakmam,o derece...

Tarih: 4 Ocak 2008, 00:33 - İp: 85.***.**0.116
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

harmancı bende öyleydim sigaramı asla bırakmam derdim. nitekim sonunda sigaram bıraktı benı
ben onu bırakmadım.
hep içeceğimi sanırdım ama bir gün öyle bir darbe vurdukı bana kendımı biranda Çapada buldum.

Tarih: 4 Ocak 2008, 00:44 - İp: 88.***.**2.252
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Hamuda geçmiş olsun Çapa daki doktorlar ''çık lan dışarı, tedavi etmiyoruz seni'' dememişlerdir umarım

Harmancı ; o ne güzel yazı öyle. Ve bu öğretmenlerin çektiği sıkıntı ne? Ben öğretmen olsam sigara değil esrara filan başlarım , o sıkıntı başka türlü geçmez

Sevgili bilim adamlarımız sodanın da yazarlı olduğunu keşfetmişler

Tarih: 4 Ocak 2008, 08:12 - İp: 81.***.**7.49
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

Ben geldiğimden beri almanya da sigara yasağı var. En acısı; barlarda içki içerken sohbetin ortasında sigara içememek oluyor. Sohbetler yarım kalıyor, sigarası gelen dışarı atıyor kendini.

Benim anlamadığım; sigara içmeyenleri, çocukları bu sigaradan kurtarmak ve uzaklaştırmak mı bu yasağın amacı? Öyleyse tamamen FİYASKO! Çünkü barlarda, cafelerde, büyüklerin bulunduğu ortamlarda sigara içemeyen millet sokaklarda, bahçelerde, parklarda alıyor soluğu sigarasıyla... Ve eminim ki, çocuklar öncekinden daha çok sigara içen görüyoyor.

İlk kez İrlanda da başlamıştı bu çılgınlık, ve bence ülkelerin medeniyet imajı haline geldi. Yoksa ne içene bir faydası var bu yasağın, ne de içmeyene, hele ki çocuklara faydasından çok zararı var bence...

Tarih: 4 Ocak 2008, 08:37 - İp: 84.***.**0.134
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

buffalo 27 gün ağırladılar beni sagolsunlar ama beyaz önlüklerindeki sigaralarlada aklımı karıştırdılar hep.

Tarih: 4 Ocak 2008, 08:50 - İp: 85.***.**2.115