buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sigarama Dokunma!!!

Yeter artık ,sıktın .*

Otobüste,uçakta,metroda ,vapurda içecek kadar hayvan değiliz. Bu zıkkımın içmeyenlerde yarattığı rahatsızlığın farkındayız zaten. Sinemada,tiyatroda perde arasında içmeyi bırakalı da uzun zaman oldu.

Eee,derdin ne?
Beni neden rahatszı ediyorsun?
Evet,ben bağımlıyım, uzun zamandır 2 paket içiyorum. İçmeyince strese giriyorum,sıkılıyorum,bunalıyorum.
Evimdeki perdeler sarardı, 200 metre koşsam tıkanıyorum. İyi de bundan sana ne?
Ben senin süt içmene karışıyor muyum?
Ben işyerimde sigara içiyorsam bundan sana ne?
İşten bunalmışım, kafamdan tramvaylar geçiyor, gidip biraz stres atayım demişim, bir iki biraz içerken sigaramı yakmışım. Yasak! barda sigara yasak!
Kahvede sigara yasak, tüm kapalı mekanlarda da yasak. Dahası var, devlet dairelerinde çalışanların kendi odalarında içmeleri bile yasak!

Esrar çekmiyoruz, kimseye zararı dokunan bir şey de yapmıyoruz.

E kardeşim derdin ne? Sana ne benim sigaramdan. Sigara içmeyen birinin leş gibi alkol kokan bir barda ne işi var?
Sigara içenler için özel odalar yapılacakmış....Bak bak bak....

Bana hayvan muamelesi yapma hakkını nereden buluyorsun?
Sana ne, içerim ya da içmem.

Sigara izmaritinden ormanlar yanıyormuş . Yapma yahu? Sen kendin inanıyor musun bu yalana? Otel yapmak için biz yakıyoruz ormanları desene kısa yoldan...

Otobüse binersin, 12 saat yol. Sen içmezsin. Ama aracı kullanan şoförün içmesi sen dahil kimseyi rahatsız etmez. Adamcağız camı da açmış zaten, kokusu bile gelmiyor. Ama yan taraftaki ''gıcık'' şey(20 yaşlarında bir bayan yolcu) muavini çağırır ''söyle o kaptana sigarasını söndürsün, rahatsız oluyoruz''...
O otobüs benim olsa seni seni gecenin bir yarısı o buz gibi havada kıçına bir tekme vurarak yola atarım ama kaptan ağırbaşlı.
İlk molada otobüse polisi neden sokuyorsun be salak kız?
Hiç düşünmüyor musun o bünye 30 senedir sigara sayesinde günde 20 saat direksiyon sallıyor...

Yolda yürürsün, elinde sigara. Yanına 2 kişi gelir, biz sigarayla bilmem ne yapanlar derneğindeniz. İçtiğiniz sigara size ve çevrenize zarar veriyor, lütfen söndürün onu.

Sen dua et, bu gün Karadenizli günümde değilim. yoksa o elindeki çantayı kafanda parçalamayı da bilirim geri zekalı....

Bir kurumda çalışan arkadaşını ziyaret edersin, adamcağızın önünde dosyalar tavana yükseliyor. 30 yaşında saçları ağarmış. Bunalmış...
Bir çay söylüyor. Sohbet ederken o çok bilmiş sağlıklı nesilden bir zevzek odaya girer. İşini yapar arkadaşın. ''Burada sigara içemezsiniz, insanları rahatsız ediyorsunuz ''....Ya sabır....

Siz o Televizyondaki saçma sağan sigarayı karalayan saçma programların bizde en ufak etkisi olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Bu pisliğin ne derece kötü olduğunu zaten biliyoruz ama içiyoruz, bundan size ne?
Gelip odanda mı içiyoruz? Yoksa evine mi girip içiyoruz? Bak otobüste,vapurda,sinemada,lokantada kimse içmiyor. E daha ne istiyorsunuz?

Dünyanın dört bir yanında biz tiryakileri neden rahatsız ediyorsunuz?

Tarih: 1 Ocak 2008, 14:06 - İp: 85.***.**2.74
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

"sigaramın dumanı,yoktur yarin imanı,altından köşk yaptırdım,gümüşten merdivanı" türküsü bile var....şu dünyada herkes sigara içer ben içmem diyordum.....o kadar keyfe keder bir sebeble başladım ki....böyle olurmuş....

Tarih: 28 Mart 2008, 01:38 - İp: 88.***.**6.28
hamuda
hamuda (üye)
Rize / Amatör

bir sigara iç oğlan gel kapıdan geç oğlan
seni bana vermezler bu sevdadan geç oğlan
bu türküyü müslüm gürsesten internetten dinleyeceğim bir yer varmı dün gece ara ara bulamadım.

Tarih: 28 Mart 2008, 15:04 - İp: 85.***.**5.162
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

sigara içiyorumda seviyorumda..
ama hayatta en çok istediğim şeyde sigarayı bırakmak..

mgirgin sarfettiğin laflardan dolayı kırgın ve kızgınım şahsına.. isminden yola çıkarak çeşitli saçmalıklarla sana saldırmayı düşünsemde vazgeçtim.

akli melekelerinin tam gelişmemiş olduğunu düşünüyorum.
ettiğin lafların ucunun kimlere dokunduğunu düşünüyormusun merak ediyorum.
önce eş-dost akraba çevreni düşün...
kimlere yazıklar olsun, kimlere haram olsun. zehir zıkkım olsun..
sonra bu memlekete paha biçilmez hizmetleri dokunmuş insanları düşün...
her insanın bir zaafı vardır.. zararlı alışkanlık-bağımlılık olsa bile bir zaafı vardır..
sen kim oluyorsunda küçük çocukları zehirlemekten tutta, ülke ekonomisine varana kadar sigara içenleri suçluyorsun..
kim oluyorsunda diye sorarken pufalonun kastettiği gibi benim neyim oluyorsunda bu kadar suçlu ilan ediyorsun..
anammısın babammısın, ekmeğimi verenmisin..
senin ülkeyi yöneten insan üzerinde nasıl bir hakkın varda içtiği sigara yüzünden yazıklar olsun diyebiliyorsun..
Konuyu atatürke getirip demogoji ile iyice bulandırmak istenmiyorum ama bir laf sarfederken ucunun nereye dokunduğunu düşün.
Yoksa "burası forum sallarım ben değneğimi" tarzında mesaj yazıyorsan benim salladığım değneğin şahsını çok kırıp kızdırabileceğini kabullenmen gerek.. anlamadın mı? ikinci paragrafı tekrar oku..

Tarih: 28 Mart 2008, 17:28 - İp: 88.***.**0.20
harmanci
harmanci (üye)
İzmir / Amatör

Yaktım bir tane daha...

Tarih: 28 Mart 2008, 19:17 - İp: 85.***.**6.168
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Kemal Paşa günde 3 paket filtresiz içermiş roko

Tarih: 28 Mart 2008, 21:53 - İp: 88.***.**8.66
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

bu topik yüzünden sigaraya başlıyacağım yine

Tarih: 28 Mart 2008, 22:02 - İp: 81.***.**7.220
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Sigara vücudumuzun ihtiyacı olan birşey değil..

O nedenle başlayanların hepsi özenti veya birilerini görerek başlamıştır..

Özellikle küçüklerin sigaraya başlamaması için toplum içinde sigara içilmemeli bencede..

Kimse 12-13 yaşındaki çocuğuna al sigara iç demez.. Ama sokakta bu yaşlardaki çocukların önünde raharça içer..

Tarih: 28 Mart 2008, 22:40 - İp: 85.***.**5.181
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

rokomet,

Benim annem de,babam da sigara tiryakisi.Atatürk ya da bir başka büyüğümün de tiryaki olması bu doğru'yu yanlış yapmaya yaramıyor.Merak etme ki benim akli melekelerim de yerinde ama seninki dumanlı ve bağımlı.Demek istediğiklerimi anlayamayacak kadar bağımlı.Tarafsız olamayacak kadar bağımlı.

Hala söylüyorum.Sigara içmek aptallıktır ve ben bu aptallığı yaparak beni ve çocuklarımı zehirleyen ve onlara kötü örnek olan tüm tiryakilere hakkımı haram ediyorum.(Nikotinli aklın sana aptal dediğimi falan düşünmesin.Öyle demiyorum.Burada hakaret değil,sitem var)

Sigarayı bırakamayacak kadar acizseniz ve bu sizin zaafınızsa eğer, kusura bakmayın, benim gibilerin sitemlerine de katlanacaksınız.Ya da aklınızı başınıza toplayıp,çocuklarınız ve geleceğiniz için sigarayı bırakacaksınız..

Tarih: 28 Mart 2008, 22:51 - İp: 85.***.**3.192
eruz
eruz (üye)
Muğla / Amatör

böyle bir konu yüzünden bile birbirimizle ağır konuşuyorsak,biraz saldırmaya müsaitiz demek oluyo demi...

Tarih: 28 Mart 2008, 22:56 - İp: 78.***.**4.89
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

çocukların terbiyesinden ben sorumlu değilim, anne babaları sorumlu.
12-13 yaşındaki çocukların sigara içtiğini ben görmedim. eğer içiyorlarsa anne babaları çok ciddi bir ihmal içindeler.

sigaraya başlama yaşı genellikle 16-17 dir. bu yaşlarda tek tük, üniversiteye girince paket paket içilir.

benim sigaram çocukları çok ama çok olumsuz etkiliyor diyelim .
peki sizin çocuklarınızla birlikte izlediğiniz bülent ersoylar, paris hiltonlar, köşe kapmaca oynayan politikacılar, şiddet akan filmler,tartışma programları , 10 dakikada zengin olmaya özendiren yarışma programları ,aptal magazin programları mı çok etkiliyor çocuklarınızı yoksa benim şu an evde tek başıma içtiğim sigram mı ?

hasan ın,cemil in, hakan ın sigarası konusunda gösterdiğiniz hassasiyeti bu konularda da gösteriyor musunuz ?

mahallenizdeki belki de apartmanınızdaki GSM vericiler konusunda da bu kadar hassas mısınız mesela ? onlar kanser yapıyor çünkü.

ya da ben çocuklarınızın karşısına geçip suratına duman mı üflüyorum ?

bu konuyu açma amacım sigaranın faydalarını sıralamak değil . konuyu önce iyi okuyun . sigara tiryakisi olup zararsız diyen birine rastlamadım . ama her şeyin bir sınırı var. kulakları sağır edecek kapasiteye sahip gürültülü müsiğin olduğu ve her tarafın leş gibi bira koktuğu bir barda sigarayı yasaklamanın amacı olsa olsa tahammülsüzlük olabilir.

sigara içenlerin salaklığı meselesine gelelim .

burada dünyaca ünlü, hatta herkesin bildiği bilim adamları (einstein, russel), yazarlar, şairlerin arasında sigara ve tütün tiryakisi olanların ismini yazsam sanırım 200-300 isim yazabilirim 10 dakikada.
bu kadar iddialı laflar etmeden önce biraz düşünmenizi tavsiye ederim .

Tarih: 28 Mart 2008, 22:57 - İp: 88.***.**8.66