byyakamoz55
byyakamoz55 (üye)
Samsun / Meraklı

Dokunmatik Ve Açılır Ekran ?

Merhaba;

1)Dokunmatik ekran olan makinelerde kullanım açısından kolay mı?
2)Ekranların ömürleri kısa mı yoksa normal olan ekranlarla eş değer mi?
3)Açılır ve hareketli olmaları da teknik açıdan ne gibi sorunlarla karşılaşmamıza neden olabilir? (Bozulma)

Birde dikkatimi çeken FF makinelerde açılır ekran ve dokunmatik ekran yok neden yeni teknoloji bu makinelerde mevcut olmuyor?%100 emin değilim var olan var mı diye incelerken görmedim...

#byyakamoz55' tarafından 20.07.2013 11:46:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Temmuz 2013, 15:03 - İp: 81.***.**9.84
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

LCD ekranlar Nikon'da garanti dışı. Diğer markalarda durum ne bilemem.
Ekranın dokunmatik oluşunun iyi fotograf çekmeye faydası olmaz.
Benim makinada da ekran dokunmatik. Dokunmak aklıma bile gelmiyor.
LCD ekranların açılır ve hareketli olmaları sadece kolaylık sağlar. sorun olmaz.

Tarih: 19 Temmuz 2013, 17:06 - İp: 178.***.**6.110
ozturert
ozturert (üye)
İstanbul / Meraklı

Video kameralarda yıllardır açılır-kapanır ve dokunmatik ekran var. Bozulan kaç tane var?

Tarih: 20 Temmuz 2013, 00:30 - İp: 212.***.**7.100
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

benim açımdan dokunmatik olmuş-olmamış hiç önemli değil ancak ekranın yana açılan ve çevrilen tipte olmasını tercih ederim...çünkü lcd ekranı çevirip kapatma şansınız var, böylece ne yıpranır, ne çizilir ne de kirlenir...

benim işim sadece vizörle...menüye girmek dışında kullanmam ekranı, makinanın dijital vizörü büyük ve kaliteli olsun ona da gerek yok...lakin vizörsüz makina var, ama ekransız makina yok, bunun tersi seçenek te olmalıydı...üreticilere duyurulur...

Tarih: 20 Temmuz 2013, 00:55 - İp: 176.***.**1.69
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

LCD ekran garanti dışı derken ekranın bozulmasını kastetmedim. Tabiki kolay kolay bozulmaz. Ama lcd ekranlar ürünün dışında kalan bir parça kabul ediliyor. Ve dış etkenlerden kolayca etkilenebileceği için garanti dışı bırakılıyor. Nikon yetkili servisinin bana söylediği bu.
Fotograf çekme sırasında vizörden bakarken yanağınızı lcd ekrana dayamıyormusunuz? İşte o dayama sırasında yanaktaki asitli ter, nem ekrana bulaşıyor. Siz farkında olmuyorsunuz ama o nem ekranı zamanla yiyip bitiriyor. Ben sattığım Nikon D5000 de bunu farkettim. Ekranda nokta şeklinde aşınmalar başlamıştı. Nikon da garanti dışı deyince daha fazla aşınmasını beklemeden elden çıkardım.
Şimdi yeni makinamda vizörden her çekim sonrasında ekranı siliyorum. Veya ekrana bakarak çekim yapıyorum. Garanti dışının izahı bu.

Tarih: 23 Temmuz 2013, 11:02 - İp: 212.***.**0.155
  • 1