buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Sigarama Dokunma!!!

Yeter artık ,sıktın .*

Otobüste,uçakta,metroda ,vapurda içecek kadar hayvan değiliz. Bu zıkkımın içmeyenlerde yarattığı rahatsızlığın farkındayız zaten. Sinemada,tiyatroda perde arasında içmeyi bırakalı da uzun zaman oldu.

Eee,derdin ne?
Beni neden rahatszı ediyorsun?
Evet,ben bağımlıyım, uzun zamandır 2 paket içiyorum. İçmeyince strese giriyorum,sıkılıyorum,bunalıyorum.
Evimdeki perdeler sarardı, 200 metre koşsam tıkanıyorum. İyi de bundan sana ne?
Ben senin süt içmene karışıyor muyum?
Ben işyerimde sigara içiyorsam bundan sana ne?
İşten bunalmışım, kafamdan tramvaylar geçiyor, gidip biraz stres atayım demişim, bir iki biraz içerken sigaramı yakmışım. Yasak! barda sigara yasak!
Kahvede sigara yasak, tüm kapalı mekanlarda da yasak. Dahası var, devlet dairelerinde çalışanların kendi odalarında içmeleri bile yasak!

Esrar çekmiyoruz, kimseye zararı dokunan bir şey de yapmıyoruz.

E kardeşim derdin ne? Sana ne benim sigaramdan. Sigara içmeyen birinin leş gibi alkol kokan bir barda ne işi var?
Sigara içenler için özel odalar yapılacakmış....Bak bak bak....

Bana hayvan muamelesi yapma hakkını nereden buluyorsun?
Sana ne, içerim ya da içmem.

Sigara izmaritinden ormanlar yanıyormuş . Yapma yahu? Sen kendin inanıyor musun bu yalana? Otel yapmak için biz yakıyoruz ormanları desene kısa yoldan...

Otobüse binersin, 12 saat yol. Sen içmezsin. Ama aracı kullanan şoförün içmesi sen dahil kimseyi rahatsız etmez. Adamcağız camı da açmış zaten, kokusu bile gelmiyor. Ama yan taraftaki ''gıcık'' şey(20 yaşlarında bir bayan yolcu) muavini çağırır ''söyle o kaptana sigarasını söndürsün, rahatsız oluyoruz''...
O otobüs benim olsa seni seni gecenin bir yarısı o buz gibi havada kıçına bir tekme vurarak yola atarım ama kaptan ağırbaşlı.
İlk molada otobüse polisi neden sokuyorsun be salak kız?
Hiç düşünmüyor musun o bünye 30 senedir sigara sayesinde günde 20 saat direksiyon sallıyor...

Yolda yürürsün, elinde sigara. Yanına 2 kişi gelir, biz sigarayla bilmem ne yapanlar derneğindeniz. İçtiğiniz sigara size ve çevrenize zarar veriyor, lütfen söndürün onu.

Sen dua et, bu gün Karadenizli günümde değilim. yoksa o elindeki çantayı kafanda parçalamayı da bilirim geri zekalı....

Bir kurumda çalışan arkadaşını ziyaret edersin, adamcağızın önünde dosyalar tavana yükseliyor. 30 yaşında saçları ağarmış. Bunalmış...
Bir çay söylüyor. Sohbet ederken o çok bilmiş sağlıklı nesilden bir zevzek odaya girer. İşini yapar arkadaşın. ''Burada sigara içemezsiniz, insanları rahatsız ediyorsunuz ''....Ya sabır....

Siz o Televizyondaki saçma sağan sigarayı karalayan saçma programların bizde en ufak etkisi olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Bu pisliğin ne derece kötü olduğunu zaten biliyoruz ama içiyoruz, bundan size ne?
Gelip odanda mı içiyoruz? Yoksa evine mi girip içiyoruz? Bak otobüste,vapurda,sinemada,lokantada kimse içmiyor. E daha ne istiyorsunuz?

Dünyanın dört bir yanında biz tiryakileri neden rahatsız ediyorsunuz?

Tarih: 1 Ocak 2008, 14:06 - İp: 85.***.**2.74
dose
dose (Objektif)
İzmir / Meraklı

#dose' tarafından 03.01.2008 01:43:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ocak 2008, 01:43 - İp: 88.***.**0.201
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

var buffalo..

örneğin kendi kızımın yanında içen ayılar vardı.
Karnımızı doyurmak için girdiğimiz pidecide;
dinlenmek için çay içtiğimiz cafede vs vs..
Bebeği geçtim, küçük çocukların yanında da içenler var bu ortamlarda..

herkes okumuş ve medeni değil! sigara içiyorsa da, yanındakilere saygı duyanların çok az olduğunu hepimiz biliyoruz. Herkes duyarlı olsaydı öyle, zaten bu yasalar çıkmazdı.

Tarih: 3 Ocak 2008, 01:44 - İp: 88.***.**0.201
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

panctom farklı şeylerden bahsediyoruz.
lazhope nin bahsettiği eve gelen kaba misafirlerle lokantada sigara içen ayı(!) lar benim yazımın konusu değil.
ben bir paranoyadan bahsediyorum.
sigara için demiyorum, yine yazayım hatta içmeyin.
ama benim 10 senelik alışkanlıklarıma(aynı yerlere gidip aynı yerlerde bir şeyler yemek, bir şeyler içmek, tanıdıklarla buluşup sohbet etmek, hep aynı cafeye gidip aynı masada bir şeyler okumak, aynı pastanede aynı pastayı yemek gibi) dokunmaya hakkınız yok diyorum.

lokantada kül tablası varsa bu sigara içilebileceği anlamındadır. öyle bir mekana gitmek zorunda da değilsin kül tablası olmayan bir sürü lokanta var.

sakın üstüne alınma, senin için demiyorum, ama yetişkinler için tasarlanmış cafe,sergi,sinema,tiyatro gibi mekanlarda çocukların yeri de yok bence. 10 dakika kafayı dinlemek için bir yere gitmişim, ortalıkla koşup duran ,ağlayan çocuk sesleri inan beni çok fena rahatsız ediyor ve emin ol herkesi rahatsız ediyor. ama sigara içen hiç bir ayı ''sustur ulan şu çocuğu''dememiştir, çünkü çocuklar geleceğimiz.
gerçi sen müzisyensin ve sahnedeyken bu çoluk çocuklardan çektiklerini de tahmin edebiliyorum.anlatmama gerek yok.

bu arada ben dışarıda her yemek yediğimde mutlaka sigara yakan ayılardanım. gelmeyin abi, iskender salonunda çocuğun ne işi var.bizim türk aile yapısı sinemeya, lokantaya bile çocuklarını götürmeye elverişli. ama sırf çocuk var diye kimse de keyfinden feragat etmek zorunda değil böyle yerlerde,zira çocuklar için yapılmış yerler değiller.
geçen gün alkollü bir lokantada bana sinirli sinirli bakan bir çifte gıcık olmuştum mesela. alkol,müzik gürültüsü,duman. ama orada işi olmayan ben değilim, o çocuklar mesela.
ben parkta salıncağa biniyor muyum?

ha ama bak tekrar yazayım, kötü bir şey ve özellikle toplumun her kesiminden insanın geldiği mekanlarda kesinlikle yasaklanması taraftarıyım. kimse kimsenin dumanını çekmek zorunda değil.

Tarih: 3 Ocak 2008, 02:24 - İp: 85.***.**2.74
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

geçen gün alkollü bir lokantada bana sinirli sinirli bakan bir çifte gıcık olmuştum mesela. alkol,müzik gürültüsü,duman. ama orada işi olmayan ben değilim, o çocuklar mesela.

bu gibi durumlarda haklısın. zaten öyle yerlere çocuk götürendedir suç.. artı benzeri büyükler için eğlence yerleri..

ama ben aile mekanlarından bahsettim.pideciler, kebapçılar, masum cafeler..

Ve bir de hani şu evlerdeki ayılar

ben parkta salıncağa biniyor muyum?
Bu güzeldi..

Tarih: 3 Ocak 2008, 13:15 - İp: 88.***.**0.201
fujisever
fujisever (Objektif)
Hatay / Amatör

ilk defa bir özgürlüğün kısıtlanmasından büyük zevk duydum, yaşasın monarşi, padişahım çok yaşa !

Tarih: 3 Ocak 2008, 13:22 - İp: 88.***.**8.230
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

benim kızdığım evdeki ayılar onun haricinde sigara içilmemesi gerekli olan yerler bellidir bunlar istisna adamların azcık bir keyfi var keyifleri kaçtı. monarşik düzeni hiç sevmem. ancak demokrasi de fazla bizim toplumumuza

Tarih: 3 Ocak 2008, 13:30 - İp: 81.***.**7.150
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

eskidost sinirliysen bu topiğe uğrama yazılanları okuma o kadar kolay

Tarih: 3 Ocak 2008, 13:39 - İp: 81.***.**7.150
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

ya kardeş arada çekimlerden fırsat buldukça kafa dağıtmak için kendime netfotoda zaman ayırıyorum. sinirleniyorsan dikkat et derim sinirlerini yıpratırsan uzun bir dönem toparlayamazsın sağlığın için söyledim alınganlıktan değil. bırakanların en büyük sıkıntısı sinirdir. evdekiler yeterki başla diyor pek çok arkadaşa sigaran sinirinden daha iyi diye

Tarih: 3 Ocak 2008, 15:17 - İp: 81.***.**7.150
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

uzun uzun yazdım ama neyse.
karsıyım sıgaraya ama oyle bir savunmussunki, diyecek soz bulamadım

Tarih: 3 Ocak 2008, 19:22 - İp: 88.***.**9.97
histogram
histogram (üye)
İstanbul / Meraklı

buffalo kesinlikle katılıorum bizim keyfimizden size ne be !!!!!!!! ne zaman istersemde içicem arkadaş ...

Tarih: 3 Ocak 2008, 19:38 - İp: 88.***.**2.207