feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Sony H2

Türkiye’deki ilk H2 sahibiyim herhalde.. Fz7 mi çok kısa sürede geri vererek H2 yi aldım... Fz7 mi H2 ile değiştirme nedenimi ilgili topic’e yazdım…

SONY H2’yi çok detaylı bir şekilde inceleyeceğim... sizlerinde katkısını bekliyorum…

Niye H2, beklide marka bağımlılığı, video kameram sony idi notebook’unda vaio, ama en büyük neden yüksek zoom lu taşınabilir bir makine ihtiyacı…. Boyutu nedeniyle ilk tercihim olan FZ7 ye ısınamamam, H1 incelemeleri nin olumlu olması ve H1 kullanıcıların beğenisi bende herhalde h1 den daha iyidir diyerek H2 ye yönelmeme sebep oldu. Nede olsa carl zeiss farkı olacaktı…

Yüzeysel olarak başlayalım: Öncelikle dış görünümü çok güzel. Objektif, flash ve gövde arası geçişler yumuşamış, H1 deki flash ile objektif arasındaki ayırım yok bütünleşmiş.

Arka yüzüne bakacak olursak LCD 2.0 ‘a düşürülmüş, katalog çözünürlüğü düşük görünse de ben sonuçtan memnun kaldım

Ancak H1 deki düz arka yüzey H2 de değişmiş ve menü ve yön butonu içeri doğru gömülmüş.. ilk bakışta görüntü olarak güzel gibi dursada fonksiyonel değil, yön tuşlarını kullanmaya alışmak gerekecek, keşke düz bir şekilde bıraksalardı…

Buna karşılık zoom ve denklanşör konumu çok güzel.. Makine çok stabil (Fz7 ye göre).

Kutusundan eksiksiz bir takım çıkıyor, lens aparatı ve güneşlik kutuya dahil.. objektif koruma kapağını da çok beğendim. Objektif çeperi alüminyumdan yapılmış ve kapak çok sağlam oturuyor. Kapak takılı iken power tuşuna bassanız bile makine kendini zorlayıp açılmaya çalışmıyor. Bunu da objektifin içine yerleştirdikleri küçük bir siviç ile halletmişler. Kapak siviçi ittirdiği için objektif açılmıyor… Herhalde s2 kullanıcıları bu özelliğe çok imrenecek.

İlk çekimlerimden oldukça memnun kaldım.. Ama 800 ve 1000 ISO çekimleri çok nois’li idi.. Zaten bu katagorideki makineden 800 ISO da verim beklemek pek anlamlı değil… Bunları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım. Ama önce kitapçığını bitirip makineyi en doğru şekilde kullanmayı öğrenmek istiyorum.

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:35 - İp: yok
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

feridunb özel mesajına da atttım.
H1 de ses yok. Başka bir H2 ile karşılaştırma imkanın varsa onu dene.

Tarih: 17 Nisan 2006, 13:54 - İp: 85.***.**9.62
bomsasss
bomsasss (üye)
Kocaeli / Amatör

sevgili feridunb makinen hayırlı olsun güle güle kullan. ama leica lensi hiç araştırmadığın için carl zeiss i çok büyüttüğünü düşünüyorum. yani tabiki carl zeiss de çok ii bir lens ama leica ya göre yada diğer aynı sınıftaki lenslere göre en iyisi denemez (en kötüsü de denemez tabiki)

Tarih: 17 Nisan 2006, 14:52 - İp: 81.***.**5.73
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

bomsasss kısmen haklısın her iki lensde orjinal değil. ne leica ne carl zeiss bunlar birinci kaliteli lensleri değil.. hatta kendi üretimi bile değil...
..
Sadece isim hakkı alınmış markalar..
zaten kullanma klavuzundada lens carl zeiss standartlarına uygun olarak üretilmiştir (kelime kelimesine aynı değil bu manada bir cümle) yazıyor...

Tarih: 17 Nisan 2006, 17:09 - İp: 84.***.**0.227
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar H2 nin flash'ı gerçekden mükemmel.. ben böyle birşey görmedim... Bugüne kadar normal ayarda çekim yapıyordum.. dün gece flash ayarını yükselttim... böyle birşey yok... ışıkları kapattım salonun bir ucundan diğer bölümdeki holun tamamını çok net şekilde aydınlattı.. 10 metre felan rahat var..
kitapçığında mesafe 9 metre yazıyor... 9 metrede hiç sorun yok daha fazlasıda şartları zorlayarak (kaliteden biraz ödün vererek) çekebilirsiniz...
aile .. düğün nişan v.b. çekimlerde sizi yüzüstü bırakmayacak kadar mükemmel bir flash...
p880 in flash ı 3,5 metre civarında olduğu düşünülürse bu muhteşem bir değer...
sanırım en baba makinada 6 metreyi geçen yok.. (bir tek r1 8,5 metreye ulaşabiliyor.. oda geniş açısıyla bundan her konuda olduğu gibi üstün tabi)

Tarih: 17 Nisan 2006, 17:19 - İp: 84.***.**0.227
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Flaş mesafesi ISO değerine göre değişmektedir. Fz30 da 100 ISO için 7 metreydi.

H2 de ki 9 metre de iyi bir mesafe

Tarih: 17 Nisan 2006, 17:47 - İp: 212.***.**0.50
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

H1 kullanan birçok net fotoğraf üyesine mail atıp yardım istedim.. birçoğu cevap verdi hepside makineden ses gelmiyor dedi...
Bugün yetkili servise götürdüm bana bir h1 dinlettiler aynı ses vardı.. af ve is kapattım ses geliyordu.. yinede beni bir satıcıya gönderdiler orada sıfır h1 ve h2 açıp dinledim aynı ses oradada vardı... yani makinede bir sorun yok... pazarbey haklı çıktı.. ne yapsın sakalı yok

bu arada h1 ci arkadaşlar dikkatli dinleyin makinenizden ses geliyor.. şöyle bir kulağınıza yaslayın... servis af motorunun devamlı çalıştığını bu sayade focus hızının yüksek olmasının sağlandığını ifade etti...

Tarih: 18 Nisan 2006, 13:49 - İp: 84.***.**0.227
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Uyarmıştık seni bu konuda Ferudun, birazda Pazarbey in sesine kulak ver diye. Tecrübe işte

Tarih: 18 Nisan 2006, 14:03 - İp: 212.***.**0.50
omerfahri
omerfahri (üye)
İstanbul / Meraklı

merhaba feridun bey,
hayırlı olsun makineniz..
resimlere baktım ve çok beğendim.
daha yüksek iso larda çekilmiş fotoğraflarınıda bizlere sunarmısınız.
özellikle gece çekimlerini merak ediyorum. yüksek isoda uzun pozlama ile..
teşekkürler

Tarih: 18 Nisan 2006, 15:13 - İp: 213.***.**6.17
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fdikere söyleyelim bir tanede sakallı ikon koysun yan tarafa. La havle.
BEn herkesden takıntılıyım bu konuda. Ama japonlara güvenirim. Arkama bakmam.
Kullandığım tüm makinalar öyle cızır cuzur sesler çıkarıyordu.
Eğer sessiz makina istersen orite vc 2110 u tavsiye ederim.DEnklanşör seside dahil olmak üzere hiçbir ses yoktu.

Tarih: 18 Nisan 2006, 16:36 - İp: 85.***.**4.130
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Arkadaşlar anladım makinemde birşey yokmuş ama merak ediyorum.. hemen hemen aynı özellikdeki fz7 de neden ses yoktu...

neyse boşverin..
ömerfahri yüksek iso daki fotoğraflarınıda koyacağım.. hafta sonuna kadar tripod alıp onunla daha güzel denemeler yapacağım.. ma şunu peşin peşin söyleyeyim gündüz bile 800 - 1000 iso larda durum hiç içaçıcı değil.. bu küçük sensörlü makinalarda yüksek iso beklentisi içinde olma .. yüksek iso senin için önemli ise büyük sensörlü makinalara (r1 gibi).. dslr lere yönel

Tarih: 18 Nisan 2006, 21:43 - İp: 85.***.**7.21