feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Sony H2

Türkiye’deki ilk H2 sahibiyim herhalde.. Fz7 mi çok kısa sürede geri vererek H2 yi aldım... Fz7 mi H2 ile değiştirme nedenimi ilgili topic’e yazdım…

SONY H2’yi çok detaylı bir şekilde inceleyeceğim... sizlerinde katkısını bekliyorum…

Niye H2, beklide marka bağımlılığı, video kameram sony idi notebook’unda vaio, ama en büyük neden yüksek zoom lu taşınabilir bir makine ihtiyacı…. Boyutu nedeniyle ilk tercihim olan FZ7 ye ısınamamam, H1 incelemeleri nin olumlu olması ve H1 kullanıcıların beğenisi bende herhalde h1 den daha iyidir diyerek H2 ye yönelmeme sebep oldu. Nede olsa carl zeiss farkı olacaktı…

Yüzeysel olarak başlayalım: Öncelikle dış görünümü çok güzel. Objektif, flash ve gövde arası geçişler yumuşamış, H1 deki flash ile objektif arasındaki ayırım yok bütünleşmiş.

Arka yüzüne bakacak olursak LCD 2.0 ‘a düşürülmüş, katalog çözünürlüğü düşük görünse de ben sonuçtan memnun kaldım

Ancak H1 deki düz arka yüzey H2 de değişmiş ve menü ve yön butonu içeri doğru gömülmüş.. ilk bakışta görüntü olarak güzel gibi dursada fonksiyonel değil, yön tuşlarını kullanmaya alışmak gerekecek, keşke düz bir şekilde bıraksalardı…

Buna karşılık zoom ve denklanşör konumu çok güzel.. Makine çok stabil (Fz7 ye göre).

Kutusundan eksiksiz bir takım çıkıyor, lens aparatı ve güneşlik kutuya dahil.. objektif koruma kapağını da çok beğendim. Objektif çeperi alüminyumdan yapılmış ve kapak çok sağlam oturuyor. Kapak takılı iken power tuşuna bassanız bile makine kendini zorlayıp açılmaya çalışmıyor. Bunu da objektifin içine yerleştirdikleri küçük bir siviç ile halletmişler. Kapak siviçi ittirdiği için objektif açılmıyor… Herhalde s2 kullanıcıları bu özelliğe çok imrenecek.

İlk çekimlerimden oldukça memnun kaldım.. Ama 800 ve 1000 ISO çekimleri çok nois’li idi.. Zaten bu katagorideki makineden 800 ISO da verim beklemek pek anlamlı değil… Bunları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım. Ama önce kitapçığını bitirip makineyi en doğru şekilde kullanmayı öğrenmek istiyorum.

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:35 - İp: yok
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

ara değerlendirme
H2 nin tamamına yakın kısmını tanımış ve incelemiş oldum.. Hafta sonu değişik fotoğraflar ile akıllarda kalan sorularada cevap vermeyi umuyorum..
şimdi bugüne kadar olan incelemelerim neticesinde ara değerlendirme yapmak istiyorum

Tarih: 26 Nisan 2006, 13:28 - İp: 85.***.**5.144
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

H2 nin tamamına yakın kısmını tanımış ve incelemiş oldum.. Hafta sonu değişik fotoğraflar ile akıllarda kalan sorularada cevap vermeyi umuyorum..
şimdi bugüne kadar olan incelemelerim neticesinde ara değerlendirme yapmak istiyorum

Öncelikle H2 kendi sınıfındaki en mükemmel makinalardan birtanesi... H2 nin sınıfı ne derseniz DSLR_Like ile compact arasında biryerde... Dslr-like-lilke diyebiliriz anlamsız bir tanımlama oldu isede umarım anlatabilmişimdir bu cümle daha bir garip oldu.. neyse...

H2: ağırlıklı olarak aile çekimleri yapmak isteyen, bunun yanısıra tatile giderken kolaylıkla taşınabilecek, doğa fotoğraflarında , macro fotoğraflarda mükemmel olmasa bile tatmin edici sonuçlar ile yetinecek kişiler için biçilmiş kaftan...

Daha mükemmel sonuçlar için adres DSLR makinalar veya r1...

Öncelikle aile içi çekimleri mükemmel... 9 metre flash mesafesi ile sizi kesinlikle yarıyolda bırakmayacaktır... yer sıkıntınız yok ise düğün fotoğrafları gibi kalabalık çekimlerin bile üstesinden kolaylıkla gelecektir... Kırmızı göz önleme özelliği okadar mükemmel çalışıyorki şuana kadar kırmızı göze hiç rastlamadım...

Genel olarak makinenede kullanılan malzemelerin kalitesi ortalamanıjn üzerinde bir tek yön tuşunun bulunduğu yerdeki yükseklik farkı nedeniyle alışmak zaman alabilecek okadar... zoom çok hızlı.. odaklama çok hızlı ve kusursuz..

Video çekim kalitesi yeterli seviyede .. video çekerken zoom ve auto focus olması + bir avantaj

Buna karşılık yüksek zoom lu video çekimlerinde odaklama problemi yaşayabiliyor.. görüntü netleşip flulaşıyor.. 8 x üzeri zoom ile video kullanışlı değil

Birlikte gelen aksesuarlar yeterli.. şarzlı kalem pil.. şarz cihazı.. adaptör halkası.. güneş siperliği.. kablolar eksiksiz...

2 adet kalem pil kullanıyor ve 400 adet çekim yapabiliyor.. 400 çekimin üzerinede çıkabiliyor... 2 adet yedek pil ile sorunsuzca çekim yapabilirsiniz...

Fiyatı makul... yurtdışında 400 USD nin altında alınabileceği gibi, Türkiyede garantili 900 YTL ye alabilirsiniz...

LCD ekranın çözünürlüğü düşük olmasına rağmen görüntüler kaliteli problem yaşamıyorsunuz..

ancak elektronik vizör gereksiz bir ayrıntı.. vizör ile LCD arasında pil sarfiyatı bakımından fark yok.. sadece çok yüksek ışıklı ortamda işe yarıyabilir okadar.. keşke optik vizör olsa imiş...

Makineyi kullanırken genel bir kalite ve güven hissi varki anlatılmaz yaşanır... FZ7 bu hissi vermemişti...

H2 ALMAYI DÜŞÜNENLERE TAVSİYEM H5'İ BEKLEMELERİ.. 2-3 HAFTAYA KADAR PİYASADA OLACAK H5 .. H2 DEN 100 USD DAHA PAHALLI OLACAK... 7 MP OLMASI OKADAR ÖNEMLİ DEĞİL AMA 3 LCD İÇİN BENCE BU FARKI VERMEYE DEĞER... BENİM ZAMANIM OLSA İDİ H5 İ BEKLERDİM.. HA 100 USD FARK VERMEK 3 LCD İÇİN GEREKSİZ DİYORSANIZ.. H5 ALIN KULLANIN DAHA SONRA BEN 150 USD FARK VEREREK SİZİNLE TAKAS EDEYİM...

Hafta sonu yeni fotoğrafları göndereceğim ama sorunuz veya çekim isteğiniz olursa memnuniyetle karşılarım...

Tarih: 26 Nisan 2006, 13:50 - İp: 85.***.**5.144
tekin01
tekin01 (üye)
Niğde / Amatör

Feridun Bey ne oldu bu resimler, merakla bekliyoruz.

Tarih: 29 Nisan 2006, 18:09 - İp: 81.***.**1.71
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

bugün gece fotoğrafları çekmeyi planlıyordum ama ankarada müthiş bir yağmur var.. yarın deneyeceğim..

Pazarbey bu arada galeri bölümüne eklediğim H2 ile çekilmiş fotoğrafımın orjinal boyutunu görmek istemişsin aşağıda orjinal boyutuna tıklayıp görebilirsiniz...

TAM BOY İÇİN TIKLAYIN

TAM BOY İÇİN TIKLAYIN

Tarih: 29 Nisan 2006, 21:43 - İp: 85.***.**9.113
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

buda başka bir h2 denemesi

ORJİNAL BOYUT İÇİN TIKLAYIN

Tarih: 29 Nisan 2006, 21:52 - İp: 85.***.**9.113
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

fb zahmet buyunmuşsunuz.Teşekkür ederim. Çok güzelmiş gerçektende. Zaten h1 in fotolarıda böyle güzeldi.Sanırım iyi yapmışsın değiştirmekle.

Tarih: 30 Nisan 2006, 09:32 - İp: 81.***.**0.250
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

h2 ile çektiğim ilk damla fotoğraflarım

tıklayın

TIKLAYIN

tıklayın

Tarih: 1 Mayıs 2006, 14:53 - İp: 85.***.**4.60
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

bir önceki damlalara devam

TIKLAYIN.. diğerlerri içinde bunu kullanın

Tarih: 1 Mayıs 2006, 14:56 - İp: 85.***.**4.60
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

#feridunb' tarafyndan 03.05.2006 14:30:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Mayıs 2006, 22:24 - İp: 85.***.**8.91