feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Sony H2

Türkiye’deki ilk H2 sahibiyim herhalde.. Fz7 mi çok kısa sürede geri vererek H2 yi aldım... Fz7 mi H2 ile değiştirme nedenimi ilgili topic’e yazdım…

SONY H2’yi çok detaylı bir şekilde inceleyeceğim... sizlerinde katkısını bekliyorum…

Niye H2, beklide marka bağımlılığı, video kameram sony idi notebook’unda vaio, ama en büyük neden yüksek zoom lu taşınabilir bir makine ihtiyacı…. Boyutu nedeniyle ilk tercihim olan FZ7 ye ısınamamam, H1 incelemeleri nin olumlu olması ve H1 kullanıcıların beğenisi bende herhalde h1 den daha iyidir diyerek H2 ye yönelmeme sebep oldu. Nede olsa carl zeiss farkı olacaktı…

Yüzeysel olarak başlayalım: Öncelikle dış görünümü çok güzel. Objektif, flash ve gövde arası geçişler yumuşamış, H1 deki flash ile objektif arasındaki ayırım yok bütünleşmiş.

Arka yüzüne bakacak olursak LCD 2.0 ‘a düşürülmüş, katalog çözünürlüğü düşük görünse de ben sonuçtan memnun kaldım

Ancak H1 deki düz arka yüzey H2 de değişmiş ve menü ve yön butonu içeri doğru gömülmüş.. ilk bakışta görüntü olarak güzel gibi dursada fonksiyonel değil, yön tuşlarını kullanmaya alışmak gerekecek, keşke düz bir şekilde bıraksalardı…

Buna karşılık zoom ve denklanşör konumu çok güzel.. Makine çok stabil (Fz7 ye göre).

Kutusundan eksiksiz bir takım çıkıyor, lens aparatı ve güneşlik kutuya dahil.. objektif koruma kapağını da çok beğendim. Objektif çeperi alüminyumdan yapılmış ve kapak çok sağlam oturuyor. Kapak takılı iken power tuşuna bassanız bile makine kendini zorlayıp açılmaya çalışmıyor. Bunu da objektifin içine yerleştirdikleri küçük bir siviç ile halletmişler. Kapak siviçi ittirdiği için objektif açılmıyor… Herhalde s2 kullanıcıları bu özelliğe çok imrenecek.

İlk çekimlerimden oldukça memnun kaldım.. Ama 800 ve 1000 ISO çekimleri çok nois’li idi.. Zaten bu katagorideki makineden 800 ISO da verim beklemek pek anlamlı değil… Bunları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım. Ama önce kitapçığını bitirip makineyi en doğru şekilde kullanmayı öğrenmek istiyorum.

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:35 - İp: yok
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

h2 ıso 200

fz7 ıso 200

h2 ıso 400

fz7 ıso 400

her ikisindede nois var.. ama fz7 de yüksek ıso da sanki suluboya tkisi gibi bir durum var..
fz7 daha canlı renklere sahip

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:09 - İp: 88.***.**7.14
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Feridun noise konusunda haklısın.Fz7 de daha fazla noise oluşuyor,fakat bu fotoğraflar aynı çekim değerinde çekildi ise Sony sanki fotoğraflara noise reductıon gibi bir şey uyguluyor olabilir çünkü sony de hafif bu etkinin getirdiği flu luk var.

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:21 - İp: 85.***.**2.198
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Feridun yeni ve son olmasını umduğum makinan hayırlı olsun. Şimdi baktım her iki makina ile 400 Iso'da çekilmiş görüntülere.İnanmayacaksın belki ama defalarca hem yaprakları,hem dolabı hem de koltuk gibi yerleri inceledim.Çıkardığım sonuç Panasonic FZ7 nin daha başarılı olduğu.Her 2 modelde noise konusunda yarışsalarda,sony daha fazla kirlilik gösteriyor.Üstelik Panasonic de renkler daha canlı.H2'den bundan fazlasını beklerdim.Aynı sensörü kullanan H5'in de en fazla bu başarıyı göstereceğini daha iyi sonuçlar elde edemeyeceğini sanıyorum.

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:33 - İp: 85.***.**9.12
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

bu konuda haklı olabilirsin...
sony nin daha canlı olmasını ummuştum...

Sony h2 flash ile çekimlerde çok başarılı.. 9 metre etkili flash dan kaynaklanıyor olsa gerek... Birde kırmızı göz önlemek için ardarda 3-4 kez flaşh patlatıp ardından bir kez daha patlatıp çekim yapıyor. Kırmızı göz derdine son.. (gerçi yazılımla düzeltilebiliyor ama yinede güzel)

Birde söylemişmiydim video kaydı sırasında optik zoom yapılabiliyor..

Sony nin zoom2u iki kademeli .. yavaş bastığınızda zoom yavaş ilerliyor, bir kademe daha basarsanız çok hızli bir şekilde ilerliyor...

Netlemeside çok hızlı.. ama fz7 daha hızlı netleme yapabiliyordu.

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:37 - İp: 88.***.**7.14
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

yukarıdaki fotoğraflarda bence fz 7 de daha fazla nois var ama fz7 daha canlı...
fz7 ile h2 arasındaki nois farkını daha iyi görebileceğiniz fotoğrafları yüklüyorum birazdan daha iyi karşılaştırırsınız

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:42 - İp: 88.***.**7.14
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Kesinlikle noise fikrine katılmıyorum.Sony beyaz renkli kaloriferin üzerinde bile FZ 7 ye kıyasla fazla kirlenme oluşturmuş.Yada şöyle söyliyeyim,H2 çekmiş olduğun fotoları daha karanlık çıkartıyor.Belkide bu yüzden koyu renklerde noise daha kolay belli oluyordur.

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:47 - İp: 85.***.**9.12
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

h2 ıso 400 farklı açı

fz7 ıso 400

bu iki fotoğrafda nois çok daha belirgin

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:51 - İp: 88.***.**7.14
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

sonuçta iç mekan gece çekimlerinde her iki makinada güzel puan alamıyor..
bakalım yarın günışığında ve makro çekimlerinde nasıl bir sonuç alacağım...

Tarih: 15 Nisan 2006, 00:55 - İp: 88.***.**7.14
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Feridun bu seferde panasonic de açık ara kirlenme var.Şaşırtıcı...

Tarih: 15 Nisan 2006, 01:07 - İp: 85.***.**9.12
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Son yolladığınız dddd_H2_ISO_400 kodlu Sony fotoğrafın exif bilgisine göre fotoğraf 200 iso ile çekilmiş.Ayrıca ilk yolladığınız 400 iso örnekleri içinde fazla matematik denklemlere ve detaya girmeden FZ7 nin biraz daha fazla pozlanmış olduğunu söylemeliyim.

Tarih: 15 Nisan 2006, 05:08 - İp: 85.***.**7.26