feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Sony H2

Türkiye’deki ilk H2 sahibiyim herhalde.. Fz7 mi çok kısa sürede geri vererek H2 yi aldım... Fz7 mi H2 ile değiştirme nedenimi ilgili topic’e yazdım…

SONY H2’yi çok detaylı bir şekilde inceleyeceğim... sizlerinde katkısını bekliyorum…

Niye H2, beklide marka bağımlılığı, video kameram sony idi notebook’unda vaio, ama en büyük neden yüksek zoom lu taşınabilir bir makine ihtiyacı…. Boyutu nedeniyle ilk tercihim olan FZ7 ye ısınamamam, H1 incelemeleri nin olumlu olması ve H1 kullanıcıların beğenisi bende herhalde h1 den daha iyidir diyerek H2 ye yönelmeme sebep oldu. Nede olsa carl zeiss farkı olacaktı…

Yüzeysel olarak başlayalım: Öncelikle dış görünümü çok güzel. Objektif, flash ve gövde arası geçişler yumuşamış, H1 deki flash ile objektif arasındaki ayırım yok bütünleşmiş.

Arka yüzüne bakacak olursak LCD 2.0 ‘a düşürülmüş, katalog çözünürlüğü düşük görünse de ben sonuçtan memnun kaldım

Ancak H1 deki düz arka yüzey H2 de değişmiş ve menü ve yön butonu içeri doğru gömülmüş.. ilk bakışta görüntü olarak güzel gibi dursada fonksiyonel değil, yön tuşlarını kullanmaya alışmak gerekecek, keşke düz bir şekilde bıraksalardı…

Buna karşılık zoom ve denklanşör konumu çok güzel.. Makine çok stabil (Fz7 ye göre).

Kutusundan eksiksiz bir takım çıkıyor, lens aparatı ve güneşlik kutuya dahil.. objektif koruma kapağını da çok beğendim. Objektif çeperi alüminyumdan yapılmış ve kapak çok sağlam oturuyor. Kapak takılı iken power tuşuna bassanız bile makine kendini zorlayıp açılmaya çalışmıyor. Bunu da objektifin içine yerleştirdikleri küçük bir siviç ile halletmişler. Kapak siviçi ittirdiği için objektif açılmıyor… Herhalde s2 kullanıcıları bu özelliğe çok imrenecek.

İlk çekimlerimden oldukça memnun kaldım.. Ama 800 ve 1000 ISO çekimleri çok nois’li idi.. Zaten bu katagorideki makineden 800 ISO da verim beklemek pek anlamlı değil… Bunları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım. Ama önce kitapçığını bitirip makineyi en doğru şekilde kullanmayı öğrenmek istiyorum.

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:35 - İp: yok
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

a_hamit fotoğrafları gönderirsen memnun olurum...
sofr skin bu işi çözüyorsa azerg82 hangisini beğeniyorsa onu alabilirsin....
ama cam gibi fotoğraflar için daha büyük sensörlü makina alman gerekir bir dslr ve r1...
benim tavsiyem alacağın makineyi kullanan bir arkadaş bularak 1-2 gün makineyi ödünç alıp denemen...

Tarih: 16 Nisan 2006, 15:13 - İp: 85.***.**9.152
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Ahmetdemir le birlikte, Fz hakkında erken karar verdiğin için tepki göstermiştik ama haklı çıkar gibiyiz. En son göndermiş olduğun kızının fotoğraflarında Fz7 yle 200 ISO da H2 ile ise 80 ISO da çekmişin, Fz7 nin daha kumlu gözükmesi bundan kaynaklanıyor. Karşılaştırmanın sağlıklı olması için bütün değerlerin aynı olması gerekir.

Tarih: 16 Nisan 2006, 16:51 - İp: 85.***.**5.48
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Feridun merhaba
Hocam çektiğin fotoğraflar bire bir aynı değerlerde olmuyor.
Bu belki Sony H2 deki anti blur özelliğinden olabilir.
Bunu bir kontrol et.

Tarih: 16 Nisan 2006, 18:36 - İp: 85.***.**7.207
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

her iki flash lı fotoğraf auto konumunda çekildi...
fz7 200 ıso da çekmişi h2 80 benim müdahalem olmadı...
normalde ev içi albüme fotoğraf çekerken autoya getirip çekeriz..
200 ıso yu makina vermiş.. büyük ihtimalle 80 ıso da flash yetersiz kalacağı için... fz 7 nin flash ı h2 ye göre zayıf.. 80 ıso da çekse ışık yetersiz kalacaktı

200 ıso luk h2 çekimi yapayım

Tarih: 16 Nisan 2006, 22:03 - İp: 85.***.**9.152
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

H! kullanan bir arkadaş lütfen makinasını dinleyebilirmi .. makina açıkken devamlı bir motor sesi geliyormu.. lütfen...
kimsenin h1 i yokmu...
(bu ses devamlı focusla ilgili değil .. devamlı focus kapalı)

Tarih: 17 Nisan 2006, 00:32 - İp: 85.***.**9.152
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ıs sesi. ıs sesi. ıs sesi.
s2 dede var.
z3 tede vardı.

Tarih: 17 Nisan 2006, 00:49 - İp: 85.***.**4.130
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Feridun o ses normaldir,kafana takma.

Tarih: 17 Nisan 2006, 00:52 - İp: 85.***.**7.207
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Merhaba...H1 kullanıcısıyım rahatsız eden bir ses duymuyorum en azından sürekli çalışan bir motor gibi ses duymuyorum hatta kulağımı dayadım çıt yok..H2 konusunda ise H1 in eksikliklerinin giderilmiş hali olarak düşünüyorum ama H1 sahipleri için cezbedici bir yenilik olmadığını,yeni alacaklar için ideal olduğunu düşünüyorum.Aslında H1 in piyasaya çıkması gereken hali budur sony sensor boyutunu değiştimeden makineyi geliştirmiş banada ticari ağırlıklı bir hamle gibi geldi.

Tarih: 17 Nisan 2006, 02:02 - İp: 85.***.**2.183
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bence o ses normaldir, Pazarbey in sesine kulak ver IS seside olabilir. İstersen aldığın yere git başka H2 lerle dene aynı ses varmı.

Tarih: 17 Nisan 2006, 10:26 - İp: 212.***.**0.50
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

arkadaşlar ses af veya is den kaynaklanmıyor..
her ikisinide kapatıp defalarca denedim..
şimdi sony ye yazdım bakalım ne diyecekler

Tarih: 17 Nisan 2006, 13:12 - İp: 84.***.**0.227