feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Sony H2

Türkiye’deki ilk H2 sahibiyim herhalde.. Fz7 mi çok kısa sürede geri vererek H2 yi aldım... Fz7 mi H2 ile değiştirme nedenimi ilgili topic’e yazdım…

SONY H2’yi çok detaylı bir şekilde inceleyeceğim... sizlerinde katkısını bekliyorum…

Niye H2, beklide marka bağımlılığı, video kameram sony idi notebook’unda vaio, ama en büyük neden yüksek zoom lu taşınabilir bir makine ihtiyacı…. Boyutu nedeniyle ilk tercihim olan FZ7 ye ısınamamam, H1 incelemeleri nin olumlu olması ve H1 kullanıcıların beğenisi bende herhalde h1 den daha iyidir diyerek H2 ye yönelmeme sebep oldu. Nede olsa carl zeiss farkı olacaktı…

Yüzeysel olarak başlayalım: Öncelikle dış görünümü çok güzel. Objektif, flash ve gövde arası geçişler yumuşamış, H1 deki flash ile objektif arasındaki ayırım yok bütünleşmiş.

Arka yüzüne bakacak olursak LCD 2.0 ‘a düşürülmüş, katalog çözünürlüğü düşük görünse de ben sonuçtan memnun kaldım

Ancak H1 deki düz arka yüzey H2 de değişmiş ve menü ve yön butonu içeri doğru gömülmüş.. ilk bakışta görüntü olarak güzel gibi dursada fonksiyonel değil, yön tuşlarını kullanmaya alışmak gerekecek, keşke düz bir şekilde bıraksalardı…

Buna karşılık zoom ve denklanşör konumu çok güzel.. Makine çok stabil (Fz7 ye göre).

Kutusundan eksiksiz bir takım çıkıyor, lens aparatı ve güneşlik kutuya dahil.. objektif koruma kapağını da çok beğendim. Objektif çeperi alüminyumdan yapılmış ve kapak çok sağlam oturuyor. Kapak takılı iken power tuşuna bassanız bile makine kendini zorlayıp açılmaya çalışmıyor. Bunu da objektifin içine yerleştirdikleri küçük bir siviç ile halletmişler. Kapak siviçi ittirdiği için objektif açılmıyor… Herhalde s2 kullanıcıları bu özelliğe çok imrenecek.

İlk çekimlerimden oldukça memnun kaldım.. Ama 800 ve 1000 ISO çekimleri çok nois’li idi.. Zaten bu katagorideki makineden 800 ISO da verim beklemek pek anlamlı değil… Bunları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım. Ama önce kitapçığını bitirip makineyi en doğru şekilde kullanmayı öğrenmek istiyorum.

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:35 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Aaaaaaaa... Napıyon yavvvv.
Yarın yeni bir test açma bakalım. Sony h2 yi verdim, canon s3 aldım.Ondanda memnun kalmadım, fuji 9500 aldım, sonrada..................

Tarih: 14 Nisan 2006, 16:44 - İp: 85.***.**4.130
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Fz7 yi denedim .. ısınamadım..
neyapsaydım... değiştirme şansım olduğu için zaman geçirmeden değiştirdim...
sen aynı durumda değiştirmezmiydin...
Ama bu son (hep öyle deriz ya)
H2 ye çok hızlı bir şekilde ısındım.. ilk izlenimim çok olumlu...
Göreceksiniz eksiksiz ve tarafsız bir test olacak..

Tarih: 14 Nisan 2006, 17:25 - İp: 84.***.**0.227
ogunata
ogunata (üye)
İstanbul / Amatör

feridunb,

Eğer özel bir sor değilse, kaça aldın ve garantili mi?

Teşekkürler.

Tarih: 14 Nisan 2006, 17:50 - İp: 84.***.**0.227
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Feridun merhaba
Yeni makinan SONY H2 hayırlı olsun.
Testini merakla bekliyoruz. Yalnız fz7 yi neden iade edip H2 aldığını burayada yaz.Çünkü her iki makinayıda kullanan kişi sensin.Bunun artı ve eksilerini sen gördün.

Tarih: 14 Nisan 2006, 18:44 - İp: 81.***.**6.238
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

feridun h2 hayırlı olsun.AS ın dediği gibi nedenleri mutlaka açıklaki başkalarının değiştirme fırsatı olmayabilir.sonuçta prof. iş yapmıyoruz bizim isteklerimizin karşılığını verecek en doğru ürünü secmek en az 3 ay sürüyor.bu yüzden objektif olman bir çok kişiye yaralı olacaktır.

Tarih: 14 Nisan 2006, 21:32 - İp: 88.***.**8.67
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Merhaba öncelikle H1 kullananlara bir sorum olacak..
Benim makinam çalışırken ses yapıyor.. sanki içinde devamlı çalışan bir motor var.. değişim yaparken ortam gürültülü olduğundan farketmemiştim... ancak evde bu sesle karşılaştım.. teknik servislere telefon ettim: getirin bir bakalım dediler hiç birşeyden anlamıyorlar... h1 dede bu ses varmı yardımcı olursanız mennun olurum

Tarih: 14 Nisan 2006, 22:16 - İp: 88.***.**7.14
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Panasonic fz7 yi neden değiştirdiğime gelince...
Öncelikle fz7 nin dış görünüşü çok çekiciydi.. boyutlarıda küçük olduğundan taşıması kolaydı..
video çekimide bir harikaydı..
ancak gece iç mekan çekimlerinde beklemediğim kadar çok nois ile karşılaştım.. hatta flash ile çekimlerde bile nois vardı... benim çok basit bir nikon 3700'üm vardı o bile bukadar nois üretmiyordu...
Bende makinayı aldığım yere bir mail attım değişim yapmak istiyorum diye.. aklımda r1 vardı... beni telefonla arayıp değişim yapabileceğimi söyleyince hemen gittim... h2 bu gün gelmişti (ben aldığımda yoktu) .. makinaya aşık oldum ve ucuzluğunuda göze alarak h2 sahibi oldum.. artık sonrası dslr veya r2....
belki değişimde çok aceleci davrandım ama şimdi değiştirmesem sonra mümkün olmayabilirdi..

#feridunb' tarafyndan 03.05.2006 14:32:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Nisan 2006, 22:25 - İp: 88.***.**7.14
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

DEğiştir kardeşim onuda değiştir.Bak ses yapıyormuş.
o ses af sesi,Devamlı af de olduğu için öyle bir ses gelir.Ayrıca full time ıs çalışıyorsa ondanda yapar.
Sattın panasonic i, sattın.

Tarih: 14 Nisan 2006, 22:58 - İp: 85.***.**4.130
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

aşağıdaki linke h2 ve fz 7 nin aynı mekanlarda 80-100-200 ve 400 ıso da çekilmiş tam bok fotoğraflarını ekledim..

h2 ıso 80

fz 7 ıso 80

h2 ıso 100

fz7 ıso 100

200 ve 400 ler de geliyor

Tarih: 14 Nisan 2006, 23:47 - İp: 88.***.**7.14
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

tam boy demek istemiştim

Tarih: 14 Nisan 2006, 23:49 - İp: 88.***.**7.14