feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

Test: Sony H2

Türkiye’deki ilk H2 sahibiyim herhalde.. Fz7 mi çok kısa sürede geri vererek H2 yi aldım... Fz7 mi H2 ile değiştirme nedenimi ilgili topic’e yazdım…

SONY H2’yi çok detaylı bir şekilde inceleyeceğim... sizlerinde katkısını bekliyorum…

Niye H2, beklide marka bağımlılığı, video kameram sony idi notebook’unda vaio, ama en büyük neden yüksek zoom lu taşınabilir bir makine ihtiyacı…. Boyutu nedeniyle ilk tercihim olan FZ7 ye ısınamamam, H1 incelemeleri nin olumlu olması ve H1 kullanıcıların beğenisi bende herhalde h1 den daha iyidir diyerek H2 ye yönelmeme sebep oldu. Nede olsa carl zeiss farkı olacaktı…

Yüzeysel olarak başlayalım: Öncelikle dış görünümü çok güzel. Objektif, flash ve gövde arası geçişler yumuşamış, H1 deki flash ile objektif arasındaki ayırım yok bütünleşmiş.

Arka yüzüne bakacak olursak LCD 2.0 ‘a düşürülmüş, katalog çözünürlüğü düşük görünse de ben sonuçtan memnun kaldım

Ancak H1 deki düz arka yüzey H2 de değişmiş ve menü ve yön butonu içeri doğru gömülmüş.. ilk bakışta görüntü olarak güzel gibi dursada fonksiyonel değil, yön tuşlarını kullanmaya alışmak gerekecek, keşke düz bir şekilde bıraksalardı…

Buna karşılık zoom ve denklanşör konumu çok güzel.. Makine çok stabil (Fz7 ye göre).

Kutusundan eksiksiz bir takım çıkıyor, lens aparatı ve güneşlik kutuya dahil.. objektif koruma kapağını da çok beğendim. Objektif çeperi alüminyumdan yapılmış ve kapak çok sağlam oturuyor. Kapak takılı iken power tuşuna bassanız bile makine kendini zorlayıp açılmaya çalışmıyor. Bunu da objektifin içine yerleştirdikleri küçük bir siviç ile halletmişler. Kapak siviçi ittirdiği için objektif açılmıyor… Herhalde s2 kullanıcıları bu özelliğe çok imrenecek.

İlk çekimlerimden oldukça memnun kaldım.. Ama 800 ve 1000 ISO çekimleri çok nois’li idi.. Zaten bu katagorideki makineden 800 ISO da verim beklemek pek anlamlı değil… Bunları sizlerle detaylı bir şekilde paylaşacağım. Ama önce kitapçığını bitirip makineyi en doğru şekilde kullanmayı öğrenmek istiyorum.

Tarih: 14 Nisan 2006, 14:35 - İp: yok
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

400 ISO daki fotoğrafları PS de 100% büyütüp baktım, iki makinede fazlasıyla noise üretiyor. Kesin bir ifadeyle şu makine şu makineden dafa fazla noise üretiyor demek zor olsada kişisel görüşüm H2 de biraz daha fazla kirlilik var gibi. Ayrıca Fz7 deki renkler daha canlı geldi.

Sonuç olarak bu noise canını sıkmasın, bu büyüklükteki sensöre ait diğer cihazlardada aynı değerlerde noise oluşuyor. Sonuç olarak kabul edilebilir değer. Zaten mecbur kalmadıkça 400 ISO yu kullanmanı tavsiye etmem, Gece çekimlerinde de 100 ISO dada iyi sonuçlar alabilirsin

Son göndermiş olduğun fotoğraflardan sağlıklı sonuç çıkarmak zor, Fz7 ile çekilen 400 ISO da çekilmiş, H2 ise 200 ISO da çekilmiş, FZ7 de daha fazla noise gözükmesinin nedeni bu.

İlk fotoğraflarda Fz7 diyaframı sonuna kadar açıp (2,8) pozlama süresini kısa tutmuş, H2 de diyaframı 3,2 de tutup pozlama süresini biraz daha uzun tutmuş, bunun da noise üzerine etkisi olabilir.

Tarih: 15 Nisan 2006, 09:11 - İp: 85.***.**4.161
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

sonuçta her iki makinanında nois konusunda birbirinden pek farkı yok.. sonuçta her iki makinandada 400 ve üzeri iso kullanmak kaliteyi düşürecektir.. 1/1,25 ccd den başka birşey beklenmez tabii. bugün gün ışığında ve macro çekimlerimi yükleyeceğim...
Her iki makina aynı anda elimde olmadığından aynı değerlerle çekim yapamadım.. keşke imkan olsada 4-5 kişi biraraya gelip aynı değerlerle çekim yapıp segilesek..
H2 nin pili hala tam dolu görünüyor .. buda beni etkiledi.. demekki pil sorunum olmayacak

Tarih: 15 Nisan 2006, 15:11 - İp: 85.***.**8.91
ahmetdemir
ahmetdemir (üye)
Yozgat / Amatör

resimleri inceledim. kardeş sana üzülerek söyleyim ki fz7'yi vermekle hata etmişsin. nois nois diyorsun ama resimler arasında ciddi kalite farkı var. bence fz7 10 basar h2'ye. resim cansız çıktan sonra noisi olsa ne olacak olmasa ne olacak. önemli olan keskinlik ve canlılık

Tarih: 15 Nisan 2006, 19:58 - İp: 85.***.**8.2
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

ben iç mekan çekimlerimi flash ile yapıyorum .. gece çocuğumun v.b. çekimlerinde flash kullanıyorum.. birazdan fz7 ve h2 ile çekilmiş flash lı fotoğrafları gördükden sonra bana hak vereceksiniz.. şimdiye kadar hep bir makine alırken yarı ğişmanlık duyardım.. h2 flash ve gündüz çekimlerinden sonra çok mutluyum.. gerçekten kaliteli bir makina sabredin sizde görüp hak vereceksiniz... ama önce birazdan h2 gündüz fotoğrafları

Tarih: 15 Nisan 2006, 20:26 - İp: 212.***.**1.125
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

aşağıda sırasıyla 1x..3x...6x...12x zoomm ile çekilmiş fotoğraflar mevcut....
30 gün sonra yüklediğim site otomatik silecek.. 30 gün sonra bakıyor iseniz birşey göremeyebilirsiniz

aşağıdaki 1x fotoğrafın orjinal boyutunu görmek isterseniz tıklayın

http://i.pbase.com/g3/29/657329/2/58678715.1x.jpg

aşağıdaki 3x zoom lu fotoğrafın orjinali için tıklayın

aşağıdaki 6x zoom lu fotoğrafın orjinali için tıklayın

aşağıdaki 12 x zoom lu fotoğrafın orjinali için tıklayın

Tarih: 15 Nisan 2006, 20:52 - İp: 212.***.**1.125
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

yukarıda 1 x çıkmamış buyurun

tıklayın

Tarih: 15 Nisan 2006, 20:55 - İp: 212.***.**1.125
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Tabi kullanım amacı önemlidir ve senin içine sindi ise sorun yok.Fakat xtolga'nın crop'layıp foruma koyduğu kalorifer çekiminde Sony'den bu kadar kirlilik beklemezdim.

Tarih: 15 Nisan 2006, 21:35 - İp: 85.***.**7.86
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

şimdide alelacele auto modunda çekilen makrolar
orjinal boy için orjinal yazanyerlere tıklayın

ORJİNAL

ORJİNAL

ORJİNAL

ORJİNAL

ORJİNAL

Tarih: 15 Nisan 2006, 21:47 - İp: 212.***.**1.125
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

fz7 ye soğumamın nedenlerinden biri flash çekimleri..
işte her iki makinadada auto konmuzda falash ile çekilmiş fotoğraflar

FZ 7 FLASH ÇEKİMİ AŞAĞIDA ORJİNALİ İÇİN TIKLAYIN

H 2 FLASH İLE AUTO ÇEKİM AŞAĞIDA .. ORJİNAL İÇİN TIKLAYIN

Tarih: 15 Nisan 2006, 22:12 - İp: 212.***.**1.125
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

FZ 7 NİN FLASH İLE ÇEKİMİ NEREDEYSE SULUBOYA RESİM GİBİ...
h2 bu konuda çok ama çok daha başarılı

Tarih: 15 Nisan 2006, 22:13 - İp: 212.***.**1.125