xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Test : Panasonic Fz30

Panasonic Lumix Fz30
Fz30 un teknik özellikleri ile sizleri çok sıkmadan sadece göze çarpan özelliklerini kısaca sıralayıp daha sonra ürünle ilgili gözlemlerimi sizlere aktaracağım

12X zoomu, Mega O.I.S. özelliği, Lecia objektifi, 1\1,8 sensörü ve 8 mp çözünürlüğü, harici Flaş bağlantısı, 2.0” yüksek çözünürlüklü hareketli LCD ekranı ve vizörü, manuel optik ve zoom yapabilmesi, RAW ve TIF formatında çekim yapabilmesi FZ30 un başlıca göze çarpan belirgin özellikleri

Elimdeki ürün metalik renkte, aslında siyah renk daha çok hoşuma gidiyor. Fz20 modeline göre metalik rengi daha koyu ve grip kısmı siyah plastikle kaplanmış olması, manuel zoom ve optik halkalarınında siyah olması makineye çok hoş estetik bir görünüm kazandırmış. Fz30 fz 20 ye göre hem daha büyük hem de daha ağır ama bu ağırlık cihazı daha dengeli tutmanıza ve böylece titretmeden çekim yapmanıza olanak sağlıyor.
Oldukça sağlam gövde yapısı var. Denklanşörün ön kısmında kalan dialden diyafram ayarı yapılması, arka kısımdaki dialden de enstantene ayarının yapılması, manuel kullanımda kullanıcıya çekim esnasında oldukça esneklik kazandırıyor.
Büyük bir objektifi var, ele iyi oturuyor cihaz açıldığında objektifin dışarı çıkan bir kısmı yok. Objektifi sağ tarafındaki tuşlardan manuel focusa ve macro moduna geçiliyor. Manuel zoom sayesinde çok hızlı bir şekilde zoom yapabiliyor ve kadrajınızı çok iyi bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın arka kısmına baktığımda, Fz5 ve Fz20 ye göre göze çarpan değişiklikler var. Daha önceki modellerde beni en çok rahatsız eden durum vizörün yeriydi. Vizör cihazın sağında kaldığı için kullanışsızdı. Fz30 da bu durumu fark edip vizörü ortaya çekmişler. Değişiklik sadece bununla kalmamış vizör bir önceki modellerine göre dahada büyümüş ve çözünürlüğüde iki kat arttırılmış. Vizörden çekim yapmak Fz30 da çok kolay ve çok keyifli.
LCD ekranda önceki modellerine göre radikal değişiklikler yapılmış. Ekran Açılıp kapanaır hale gelmiş, boyutları büyümüş ve en önemlisi de çözünürlüğü artmış. Çöüzünürlüğünün artması gündüz çekimlerinde rahat bir görüş sağlıyor. Ekran sola doğru değilde aşağıya doğru açlıyor, ilk başta yadırgamama rağmen sonradan böyle açılması çok daha kullanışlı geldi. Cihazı bir tripod a bağladığınızda üstten bakarak çok rahat bir şekilde çekiminizi yapabilirsiniz.
Cihazın açılış süresi yok, daha önce hiç bu kadar hızlı açılan cihaz kullanmamıştım. Açtığınız gibi çekime hazır hale geliyor. Aynı hızda da focuslamayı gerçekleştiriyor. Panasonic in tüm DFM lerinde kullanım kolaylığını esas alan bir menü yapısı var. Flaş bir önceki model Fz20 ye göre daha güçlü etki mesafesi arttırılmış

Tarih: 20 Mart 2006, 11:16 - İp: yok
edebi
edebi (üye)
Konya / Amatör

Tolga Bey, Fz30 un Makro çekim kalitesini de görmek isterim.

Tarih: 20 Mart 2006, 17:53 - İp: 85.***.**4.130
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

hepsini göndericen sayın edebi, sağlam bir upload sitesi bulayım
Pazarbey, senin kullandıığn upload sitesine yükleme yapılmıyor.

Tarih: 20 Mart 2006, 17:58 - İp: 212.***.**0.50
panaci
panaci (üye)
İstanbul / Amatör

ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE HERKESE SELAMLAR.GÖRDÜMKİ BU BAŞLIKTA HERKES PANASONICDEN BAHSETMİŞ. BEN PANASONIC IN TÜRKİYE GENELİNDEKİ BÖLGE DAĞITICILARINDAN BİRİSİYİM. PANASONIC IN HERHANGI BIR URUNUNU ALMAK DÜŞÜNCESİNDE OLAN VARSA İRTİBATA GEÇEBİLİRİZ. YARDIMCI OLABİLECEĞİMDEN EMİN OLABİLİRSİNİZ. AYRICA BU HAFATA TÜRKİYEYE GİRİŞİ OLACAK YENİ BİR PANASONİC MEGAZOOM MODEL GELİYOR... DMC-FZ7...

Tarih: 20 Mart 2006, 18:50 - İp: 81.***.**5.73
panaci
panaci (üye)
İstanbul / Amatör

ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE HERKESE SELAMLAR.GÖRDÜMKİ BU BAŞLIKTA HERKES PANASONICDEN BAHSETMİŞ. BEN PANASONIC IN TÜRKİYE GENELİNDEKİ BÖLGE DAĞITICILARINDAN BİRİSİYİM. PANASONIC IN HERHANGI BIR URUNUNU ALMAK DÜŞÜNCESİNDE OLAN VARSA İRTİBATA GEÇEBİLİRİZ. YARDIMCI OLABİLECEĞİMDEN EMİN OLABİLİRSİNİZ. AYRICA BU HAFATA TÜRKİYEYE GİRİŞİ OLACAK YENİ BİR PANASONİC MEGAZOOM MODEL GELİYOR... DMC-FZ7...

[email protected]

Tarih: 20 Mart 2006, 18:50 - İp: 81.***.**5.73
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

xtolga yeni fz30 testin hayırlı olsun.Senden de şaşırtıcı yorumlar bekliyoruz panasonic ile ilgili...
Testinin ilerki safhalarında S9500 ile yapacağın kıyaslamayı dört gözle bekliyorum

Tarih: 21 Mart 2006, 01:24 - İp: 81.***.**8.78
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bugünden itibaren örnek fotoları da yüklemeye başlıyorum. İlk olarak Fz30 un optik zoom mesafesini gösteren fotoları yükleyecem. Sırasıyla 12X, 15X ve 19X de çekilmiş fotolar var.

Gündüz Optik zoom mesafesi
http://kisalink.com/?d=82j

Gece Optik zoom mesafesi
http://www.hemenpaylas.com/download/293954/Gece_Optik_zoom_mesafesi.rar.html

Tarih: 21 Mart 2006, 11:23 - İp: 212.***.**0.50
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Xtolga ellerine sağlık.Tespitim
1-Sanırım en düşük ısoda olmasına rağmen noise var fotoğraflarda.
2-12x, 15x, 19x te kulenin yakınlaştırmasında hiçbir fark yok. Tam boyutta baktım. Kule görüntülerini üst üste koydum. 3 zoom değerindede aynı bakınlaştırma var.KUlenin büyüklüğü aynı.
3-Fotoğraflarda bir donukluk veya cansızlık var ama bu sanırım mevsim şartlarından kaynaklanıyor.

Tarih: 21 Mart 2006, 12:48 - İp: 85.***.**0.238
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

12x ten sonra yakınlaştırmada çok fazla fark olmuyor, Mesala 5x ile 12x arasında çok fark görülürken 12x ile 19x arasında ki yakınlaştırma farkı daha az. Belki bunun teknik bir açıklaması vardır, ben bilmiyorum bilen arkadaşlar var ise belki açıklar.

Fotoğraflardaki cansızlık, hava koşullarından kaynaklanıyor, hava yağdı yağacak gibi tamamen kapalıydı. Aynı gün içersinde 80 ve 100 ISO da çektiğim diğer fotolarıda göndericem.

Tarih: 21 Mart 2006, 13:52 - İp: 212.***.**0.50
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Aynı gün içersinde 80 ISO da çektiklerim, daha sonra da 100 ISO da olanları göndericem

http://www.hemenpaylas.com/download/295218/80_ISO.rar.html

#xtolga' tarafyndan 21.03.2006 15:22:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2006, 15:19 - İp: 212.***.**0.50
magnat
magnat (üye)
Ankara / Meraklı

xtolga makinen hayırlı olsun iyi günlerde kullanman dileğiyle.Güzel bir makine almışsın.
pazarbey optik zoom konusunda tamamen haklısın,hiç bir fark yok,fotoğrafları tam boyutta bakıp karşılaştırınca fazladan yakınlaştırma yapmadığı görünüyor,pazarlama taktiği,19x optik zoom insanın kulağına hoş geliyor tabiki.

#magnat' tarafyndan 21.03.2006 16:32:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2006, 16:30 - İp: 85.***.**4.214