xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Test : Panasonic Fz30

Panasonic Lumix Fz30
Fz30 un teknik özellikleri ile sizleri çok sıkmadan sadece göze çarpan özelliklerini kısaca sıralayıp daha sonra ürünle ilgili gözlemlerimi sizlere aktaracağım

12X zoomu, Mega O.I.S. özelliği, Lecia objektifi, 1\1,8 sensörü ve 8 mp çözünürlüğü, harici Flaş bağlantısı, 2.0” yüksek çözünürlüklü hareketli LCD ekranı ve vizörü, manuel optik ve zoom yapabilmesi, RAW ve TIF formatında çekim yapabilmesi FZ30 un başlıca göze çarpan belirgin özellikleri

Elimdeki ürün metalik renkte, aslında siyah renk daha çok hoşuma gidiyor. Fz20 modeline göre metalik rengi daha koyu ve grip kısmı siyah plastikle kaplanmış olması, manuel zoom ve optik halkalarınında siyah olması makineye çok hoş estetik bir görünüm kazandırmış. Fz30 fz 20 ye göre hem daha büyük hem de daha ağır ama bu ağırlık cihazı daha dengeli tutmanıza ve böylece titretmeden çekim yapmanıza olanak sağlıyor.
Oldukça sağlam gövde yapısı var. Denklanşörün ön kısmında kalan dialden diyafram ayarı yapılması, arka kısımdaki dialden de enstantene ayarının yapılması, manuel kullanımda kullanıcıya çekim esnasında oldukça esneklik kazandırıyor.
Büyük bir objektifi var, ele iyi oturuyor cihaz açıldığında objektifin dışarı çıkan bir kısmı yok. Objektifi sağ tarafındaki tuşlardan manuel focusa ve macro moduna geçiliyor. Manuel zoom sayesinde çok hızlı bir şekilde zoom yapabiliyor ve kadrajınızı çok iyi bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın arka kısmına baktığımda, Fz5 ve Fz20 ye göre göze çarpan değişiklikler var. Daha önceki modellerde beni en çok rahatsız eden durum vizörün yeriydi. Vizör cihazın sağında kaldığı için kullanışsızdı. Fz30 da bu durumu fark edip vizörü ortaya çekmişler. Değişiklik sadece bununla kalmamış vizör bir önceki modellerine göre dahada büyümüş ve çözünürlüğüde iki kat arttırılmış. Vizörden çekim yapmak Fz30 da çok kolay ve çok keyifli.
LCD ekranda önceki modellerine göre radikal değişiklikler yapılmış. Ekran Açılıp kapanaır hale gelmiş, boyutları büyümüş ve en önemlisi de çözünürlüğü artmış. Çöüzünürlüğünün artması gündüz çekimlerinde rahat bir görüş sağlıyor. Ekran sola doğru değilde aşağıya doğru açlıyor, ilk başta yadırgamama rağmen sonradan böyle açılması çok daha kullanışlı geldi. Cihazı bir tripod a bağladığınızda üstten bakarak çok rahat bir şekilde çekiminizi yapabilirsiniz.
Cihazın açılış süresi yok, daha önce hiç bu kadar hızlı açılan cihaz kullanmamıştım. Açtığınız gibi çekime hazır hale geliyor. Aynı hızda da focuslamayı gerçekleştiriyor. Panasonic in tüm DFM lerinde kullanım kolaylığını esas alan bir menü yapısı var. Flaş bir önceki model Fz20 ye göre daha güçlü etki mesafesi arttırılmış

Tarih: 20 Mart 2006, 11:16 - İp: yok
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Ferdin macrolar seni neden hayal kırıklığına uğrattı, aslında Fz30 un macro performansı kötü değil. ben memnun kaldım. Ben o çekimleri işyerinde ve bahçede yaptım, estetik çekimler değil.

Daha önce S9500 lede karşılaştırmalı çekimler göndermiştim belki gözden kaçmış olabilir, istersen birde bunlara bak

http://www.hemenpaylas.com/download/311845/New_Folder.rar.html

Tarih: 3 Nisan 2006, 23:56 - İp: 85.***.**9.111
yilmaz47
yilmaz47 (üye)
Batman / Amatör

teşekkürler xtolga test için
çok faydalı oluyor.
Yalnız fotografları ve yazıları deneyimlerini bittikten sonra bir sitede (ücretsizde olabilir) toplasan orada fotografları %100 croplayıp koysan çok güzel olurdu .
Adsl sınırlı ve 3 kullanıcı olduğumuz için indiremiyorum ama yazıları sürekli takip ediyorum.

Tarih: 4 Nisan 2006, 09:05 - İp: 85.***.**8.41
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğrafları orjinal boyutlarda göndermemin nedeni elimden geldiği kadar objektif kalabilmek, hiç bir müdahale yapmadan gönderiyorum. Ama dediğini de dikkate elıcam, bundan sonra testlerim yine başka ürünlerle devam edecek. Bana fotoğrafları yüklemek için önerebileceğim siteler varmı

Tarih: 4 Nisan 2006, 10:09 - İp: 212.***.**0.50
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Fz30 testimin sonuna doğru geliyorum, birkaç video örneği göndericem, sorularınız varsa beklerim

Tarih: 5 Nisan 2006, 11:07 - İp: 212.***.**0.50
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Mümkünse 10Mb ı geçmesin.Senin çektiğin FZ 30 resimlerini sırf bu yüzden indirememiştim.Benim ADSL kotalı da...
Bu download benim kotamı bayağa zorluyor.

Tarih: 5 Nisan 2006, 11:17 - İp: 85.***.**4.58
ogunata
ogunata (üye)
İstanbul / Amatör

-Makineyi genel olarak değerlendirdiğinde slr-like makineler içerisinde en iyi makine diyebilir misin? (R1 hariç
)

-80 ve 100 iso değerlerinde kullanıldığında noise bir problem olarak karşına çıkıyor mu?

Yani bir kaç cümlede makineyi özetleyebilir misin? En son izlenimlerin dahilinde

Teşekkürler...

Tarih: 5 Nisan 2006, 11:24 - İp: 84.***.**0.227
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Osmanlı bu kota işi hiç iyi olmadı, bilgi paylaşımında bizileri sınırlandırıyor, bunada kendi içimizde bir çözüm geliştirmemiz gerekiyor.

#xtolga' tarafyndan 05.04.2006 12:47:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2006, 12:09 - İp: 212.***.**0.50
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

ogunata, R1 hariç Fz30 için SLR Like makineler arasında Fuji S9500 le birlikte en iyi iki makine diyebilirim
S9500 le ayrılan farkları var, bunlara zaetn değinmiştim ayrıntılı olarak. S9500 dafa soft fotoğraf çekerken Fz30 daha keskin görüntüler elde ediyor. S950 28mm den başlayan objektifiyle karenize daha geniş bir alanı sığdırmanızı sağlarken Fz30 da 12x optik zoom u ile daha fazla yakınlaştırma yapıyor.

Fz30 size SLR makinelerdekine yakın bir özgülük sunuyor. cihazın açılış süresi çok hızlı, hatta bir açılış süresi yok, düğmesiniz çevirdiğiniz gibi çekime hazır hale geliyor. Optik zoom büyük bir özgürlük sunuyor zoomunuzu istediğiniz hızda yapabiliyorsunuz ve kadrajınızı ayarlamada hiç bir sorun yaşatmıyor. İsterseniz manuel focus yapma şansıznızda var. Otomatik focuslaması da oldukça hızlı çalışıyor. RAW ve TIF rormatında da çekim yapabilmesi cabası.

En beğendiğim tarafıda manuel kullanımda menülerden bağımsız öndeki dialden diyafram arkadi dialden de enstantene ayarının yapılması manuel kullanımı kolaylaştırıyor.

80-100 ISO ile ilgili örnek fotoğraflar göndermiştim. Bu değerlerde noise problemi yaşamıyorsun, ya da diğer SLR Like makinerldekinden fazla değil. 200 ISO da da kabul edilebilir değerlerde, aşağıda çektiğim karşılaştırma fotoğrafında olduğu gibi, 200 ISO da çektim iki fotoğrafı da daha sonra Orjinal boyutlarında açıp cropladım,

Benim çıkardığım sonuç 200 ISO da Fz30 un S9500 den daha fazla ISO ürettiğini söylemek zor. 400 ISO da ise durum değişiyor. 400 ISO da S9500 daha başarılı.

#xtolga' tarafyndan 05.04.2006 12:46:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2006, 12:42 - İp: 212.***.**0.50
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

xtolga bunlar farklı renk.Hangisi senin gözünün gördüğü renge daha yakın?Birde 9500 ile crom renk seçeneğinde mi yoksa standart renk seçeneğinde mi çekim yaptın?

Tarih: 5 Nisan 2006, 13:19 - İp: 85.***.**4.58
ogunata
ogunata (üye)
İstanbul / Amatör

Resimlerde dikkatimi çeken FZ30 görüntüsü çok daha net. Özellikle telefon üzerindeki rakamlara bakınca bu daha iyi anlaşılıyor.

Tarih: 5 Nisan 2006, 13:36 - İp: 84.***.**0.227