xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Test : Panasonic Fz30

Panasonic Lumix Fz30
Fz30 un teknik özellikleri ile sizleri çok sıkmadan sadece göze çarpan özelliklerini kısaca sıralayıp daha sonra ürünle ilgili gözlemlerimi sizlere aktaracağım

12X zoomu, Mega O.I.S. özelliği, Lecia objektifi, 1\1,8 sensörü ve 8 mp çözünürlüğü, harici Flaş bağlantısı, 2.0” yüksek çözünürlüklü hareketli LCD ekranı ve vizörü, manuel optik ve zoom yapabilmesi, RAW ve TIF formatında çekim yapabilmesi FZ30 un başlıca göze çarpan belirgin özellikleri

Elimdeki ürün metalik renkte, aslında siyah renk daha çok hoşuma gidiyor. Fz20 modeline göre metalik rengi daha koyu ve grip kısmı siyah plastikle kaplanmış olması, manuel zoom ve optik halkalarınında siyah olması makineye çok hoş estetik bir görünüm kazandırmış. Fz30 fz 20 ye göre hem daha büyük hem de daha ağır ama bu ağırlık cihazı daha dengeli tutmanıza ve böylece titretmeden çekim yapmanıza olanak sağlıyor.
Oldukça sağlam gövde yapısı var. Denklanşörün ön kısmında kalan dialden diyafram ayarı yapılması, arka kısımdaki dialden de enstantene ayarının yapılması, manuel kullanımda kullanıcıya çekim esnasında oldukça esneklik kazandırıyor.
Büyük bir objektifi var, ele iyi oturuyor cihaz açıldığında objektifin dışarı çıkan bir kısmı yok. Objektifi sağ tarafındaki tuşlardan manuel focusa ve macro moduna geçiliyor. Manuel zoom sayesinde çok hızlı bir şekilde zoom yapabiliyor ve kadrajınızı çok iyi bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın arka kısmına baktığımda, Fz5 ve Fz20 ye göre göze çarpan değişiklikler var. Daha önceki modellerde beni en çok rahatsız eden durum vizörün yeriydi. Vizör cihazın sağında kaldığı için kullanışsızdı. Fz30 da bu durumu fark edip vizörü ortaya çekmişler. Değişiklik sadece bununla kalmamış vizör bir önceki modellerine göre dahada büyümüş ve çözünürlüğüde iki kat arttırılmış. Vizörden çekim yapmak Fz30 da çok kolay ve çok keyifli.
LCD ekranda önceki modellerine göre radikal değişiklikler yapılmış. Ekran Açılıp kapanaır hale gelmiş, boyutları büyümüş ve en önemlisi de çözünürlüğü artmış. Çöüzünürlüğünün artması gündüz çekimlerinde rahat bir görüş sağlıyor. Ekran sola doğru değilde aşağıya doğru açlıyor, ilk başta yadırgamama rağmen sonradan böyle açılması çok daha kullanışlı geldi. Cihazı bir tripod a bağladığınızda üstten bakarak çok rahat bir şekilde çekiminizi yapabilirsiniz.
Cihazın açılış süresi yok, daha önce hiç bu kadar hızlı açılan cihaz kullanmamıştım. Açtığınız gibi çekime hazır hale geliyor. Aynı hızda da focuslamayı gerçekleştiriyor. Panasonic in tüm DFM lerinde kullanım kolaylığını esas alan bir menü yapısı var. Flaş bir önceki model Fz20 ye göre daha güçlü etki mesafesi arttırılmış

Tarih: 20 Mart 2006, 11:16 - İp: yok
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Osmanlı, bu çekimleri Enstantene öncelikli yaptım, Enstanteneyi her iki sinde de 1,3 de tuttum. Fujinin menülerini hiç kurcalamadım standart değerlerde çektim. Belki renk seçeneklri ile oynasaydım renkler daha iyi çıkabilirdi.

ogunata, Fz30 la çekilen fotoğraflar daha net olmasının nedenine gelince, iki fotoğrafıda düşük Perde hızında elimde çektim, FZ30 daki O.I.S nin faydası burda ortaya çıkıyor. Titreşimi önlediği için fotoğraf daha net çıktı.

Tarih: 5 Nisan 2006, 14:34 - İp: 212.***.**0.50
prometheuss
prometheuss (üye)
İstanbul / Amatör

teşekürler tolga bey bizi aydınlattınız, bencede fz30 un renkleri ve keskinliği fuji ye göre daha gerçekçi ve keskin

Tarih: 5 Nisan 2006, 14:45 - İp: 212.***.**0.50
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Evet hades, keskin fotoğraflardan hoşlananlar için Fz30 ideal bir makina

Tarih: 6 Nisan 2006, 07:55 - İp: 85.***.**6.82
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkür ederim yanıtın için...

Tarih: 6 Nisan 2006, 12:26 - İp: 85.***.**4.155
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

fz 30 un firmware güncellemesi olursa bilgilendirin lütfen.ellerinize sağlık.

Tarih: 6 Nisan 2006, 16:48 - İp: 85.***.**9.184
feridunb
feridunb (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürler tolga .. indirmek epey zamanımı aldı ama gerçekten fz30 daha keskin ve kaliteli sonuç vermiş

Tarih: 6 Nisan 2006, 21:17 - İp: 85.***.**8.16
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

Panasonic in sitesinden fz30 kitabını indirdim ve inceledim. Video ile ilgili bir sıkıntı var sanırım. Bunu test edebilirmisin. Video çekimi yapılacaksa boş bir memory kullanılması tavsiye ediliyor. Acaba yer kalmayınca resimlerimi silmeye başlıyor. Birde kapasite olayı dikkatimi çekti
sd memory card
MB Picture quality
30FPS VGA / 10FPS VGA / 30FPS QVGA / 10FPS QVGA
512 320 sn / 980 sn / 980 sn / 2870 sn
1024 660 sn / 1970 sn / 1970 sn / 5700 sn
2048 1350 sn / 4020 sn / 4020 sn / 11700 sn

değerler bunlar senden rica etsem vga modu ile qvga modunda cekim yapıp 30fps de ne farkı var yazarmısın.
ingilizce dökümanıda aşagıda.
• The recordable time is an approximation.
(It varies depending on the recording
condition and the types of SD memory
Card.)
• The recording time changes with subjects.
• The available recording time displayed on
the LCD monitor may not reduce regularly.
• This unit does not support
MultiMediaCard for recording motion
pictures.
• The motion pictures cannot be recorded
without audio.
• The settings for auto focus and the
aperture value are fixed to what they are
when recording starts (in the first frame).
• Depending on the type of card, the card
access indication appears for a while after
recording motion pictures. However, this is
not a malfunction.
•When you set the picture quality to
[30fpsVGA], we recommend using a high
speed SD Memory Card with “10 MB/s” or
greater displayed on the package.
• Depending on the number of pictures,
type of card and number of pictures
deleted, recording may stop in the
middle when you are recording. If
something like this happens, clean-up
may be effective. We recommend you
clean up the card using the camera in
advance. (P114)
•We recommend using Panasonic’s SD
Memory Card. (Use only the genuine
SD card with SD Logo.)
•When motion pictures recorded with the
camera are played back on other
equipment, the quality of pictures and
sounds may be deteriorated or it may not
be possible to play them back.
•Motion pictures recorded with setting to
[30fpsVGA], [30fpsQVGA] or [10fpsVGA]
on this camera cannot be played back on
equipment which does not support these
settings.
• In motion picture mode [ ], you cannot
use the direction detection function and
the review function.
• You cannot set [MODE2] on the optical
image stabilizer function.
• If you rotate the focus ring or zoom
ring while recording motion pictures, a
grinding noise may be recorded.
• Please note that the bundled software
includes QuickTime to play back motion
picture files created with the camera on
the PC.

kolay gelsin.

Tarih: 6 Nisan 2006, 21:56 - İp: 81.***.**2.235
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar bir link veriyorum burada fz30 la cekilmiş resimler var tele ve polarize filtrede kullanılmış resimlerde var.
www.phase.companasonic fz30

Tarih: 6 Nisan 2006, 22:06 - İp: 81.***.**2.235
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

serkanbo, video ile herhangi bir sorun yok, için rahat olsun, Kitapçıktaki uyarı genel bir uyarı. Kartla olabilecek bir soruna karşı uyarmış. Eğer karta sürekli kaydedip silmeden kaynaklanan bir sorun oluşma ihtimaline karşı. Video çekmeden önce karta format atarsanız sorun yaşama ihtimaliniz olmaz diyor. Silmek yerine format atmak daha sağlıklı bir yöntem olduğunu söylüyor.
Ben çekimlerimde hiç bunları dikkate almadım. Sürekli video çektim, sildim üzerine tekrar çektim, bir defasında karttaki bazı videolar silinmedi. Karta format attım öyle silindi.
QVGA ile VGA arasındaki fark da şu, QVGA 640x480 piksel çekerken VGA 320x240 piksel çözünürlükte çekiyor.

Tarih: 6 Nisan 2006, 23:27 - İp: 85.***.**6.82
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

serkanbo, ingilizce kitapçığını indirip elinde makine olmadğı bıkmadan incelemişin ve ufak bir ayrıntıyı yakalamışsınya ne diyeyim seni dikkatinden dolayı tebrik ederim.

Tarih: 6 Nisan 2006, 23:32 - İp: 85.***.**6.82