xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Test : Panasonic Fz30

Panasonic Lumix Fz30
Fz30 un teknik özellikleri ile sizleri çok sıkmadan sadece göze çarpan özelliklerini kısaca sıralayıp daha sonra ürünle ilgili gözlemlerimi sizlere aktaracağım

12X zoomu, Mega O.I.S. özelliği, Lecia objektifi, 1\1,8 sensörü ve 8 mp çözünürlüğü, harici Flaş bağlantısı, 2.0” yüksek çözünürlüklü hareketli LCD ekranı ve vizörü, manuel optik ve zoom yapabilmesi, RAW ve TIF formatında çekim yapabilmesi FZ30 un başlıca göze çarpan belirgin özellikleri

Elimdeki ürün metalik renkte, aslında siyah renk daha çok hoşuma gidiyor. Fz20 modeline göre metalik rengi daha koyu ve grip kısmı siyah plastikle kaplanmış olması, manuel zoom ve optik halkalarınında siyah olması makineye çok hoş estetik bir görünüm kazandırmış. Fz30 fz 20 ye göre hem daha büyük hem de daha ağır ama bu ağırlık cihazı daha dengeli tutmanıza ve böylece titretmeden çekim yapmanıza olanak sağlıyor.
Oldukça sağlam gövde yapısı var. Denklanşörün ön kısmında kalan dialden diyafram ayarı yapılması, arka kısımdaki dialden de enstantene ayarının yapılması, manuel kullanımda kullanıcıya çekim esnasında oldukça esneklik kazandırıyor.
Büyük bir objektifi var, ele iyi oturuyor cihaz açıldığında objektifin dışarı çıkan bir kısmı yok. Objektifi sağ tarafındaki tuşlardan manuel focusa ve macro moduna geçiliyor. Manuel zoom sayesinde çok hızlı bir şekilde zoom yapabiliyor ve kadrajınızı çok iyi bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

Cihazın arka kısmına baktığımda, Fz5 ve Fz20 ye göre göze çarpan değişiklikler var. Daha önceki modellerde beni en çok rahatsız eden durum vizörün yeriydi. Vizör cihazın sağında kaldığı için kullanışsızdı. Fz30 da bu durumu fark edip vizörü ortaya çekmişler. Değişiklik sadece bununla kalmamış vizör bir önceki modellerine göre dahada büyümüş ve çözünürlüğüde iki kat arttırılmış. Vizörden çekim yapmak Fz30 da çok kolay ve çok keyifli.
LCD ekranda önceki modellerine göre radikal değişiklikler yapılmış. Ekran Açılıp kapanaır hale gelmiş, boyutları büyümüş ve en önemlisi de çözünürlüğü artmış. Çöüzünürlüğünün artması gündüz çekimlerinde rahat bir görüş sağlıyor. Ekran sola doğru değilde aşağıya doğru açlıyor, ilk başta yadırgamama rağmen sonradan böyle açılması çok daha kullanışlı geldi. Cihazı bir tripod a bağladığınızda üstten bakarak çok rahat bir şekilde çekiminizi yapabilirsiniz.
Cihazın açılış süresi yok, daha önce hiç bu kadar hızlı açılan cihaz kullanmamıştım. Açtığınız gibi çekime hazır hale geliyor. Aynı hızda da focuslamayı gerçekleştiriyor. Panasonic in tüm DFM lerinde kullanım kolaylığını esas alan bir menü yapısı var. Flaş bir önceki model Fz20 ye göre daha güçlü etki mesafesi arttırılmış

Tarih: 20 Mart 2006, 11:16 - İp: yok
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar incelediğim kadarıyla bu makinalar sd kartların 10 mbps daha hızlı yazan kartlarda iyi verim alındıgı yazıyor ve ülkemizde satılan kartlara baktıgımda bunu göremedim.
Kingston SD CARD ULTIMATE 133X SD 1GB ve
SANDISK EXTREME III SD 1GB
destekliyor. Türkiyede satılan kart 5 mbps
bu konuda bilginiz varmı? 5 mbps kullananlar video yada arka arkaya çekimlerde sorun yaşıyormu acaba??

Tarih: 6 Nisan 2006, 23:39 - İp: 81.***.**2.235
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Video için ultra 2 kart yeterli hızı veriyor. Ama ekstrem kart daha iyi olur tabi.

Tarih: 6 Nisan 2006, 23:51 - İp: 88.***.**3.60
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

serkanbo, araştırman güzel de fakat yanlışın var. Kitapçıkta tavsiye edilen hız 10 mbps değil. Mbps zaten internet hızı ile ilgili bitr kavram konumuzla ilgisi yok. orda tavsiye edilen hız 10mb/sn. Saniyede 10 mb veri yazan ve okuyabilen kartlar tavsiye ediliyor.

Nedenine gelince Fz30 640x480\30fps gibi yüksek hızda video çektiği için aynı şekilde de yüksek hızda yazabilen karta ihtiyaç var. Bu standart, yüksek hızda video çekebilen diğer DFM ler içinde geçerli. Daha düşük hızda kartı da kullanabilirsin ama yüksek hızda video çekmekte zorlanırsın.

Şimdi kart hızlarına gelince

1x = 150KB/sn
66x =10MB/sn

Yani 66x hızında bir kart işimiz görecektir

Piyasada satılan kartlara gelince

SD ultra II = 67X
SD Extreme III = 133X

Pazarbey in dediği gibi Ulrta II kart yeterli olacaktır

#xtolga' tarafyndan 07.04.2006 11:50:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Nisan 2006, 11:44 - İp: 212.***.**0.50
serkanbo
serkanbo (üye)
İzmir / Amatör

xtolga
10 mbps = 10 mega bit per second kısaltılmışdır. internetteki 128 kbps kavramı ile aynıdır.
Ben Bilgisayar Donanım mezunu ve network konusunda uzman birisiyim.
A+, MCP, ASP seltifikalarım var. 14 senedir bilgisayar işi yapıyorum.
bilgi içindir.
1 byte = 8 bit tir.
1 kilobyte = 1024 byte
1 megabyte = 1024 kilobyte
1 gigabte = 1024 megabyte
1 terabyte = 1024 gigabyte

256 kbps / 8 = 32 kilobyte eder. internetten indireceginiz maksimum hız fakat bunu göremezsiniz nedeni ise dataları kontrol etmek için bilginin içerisine kontrol bitleri ve düzeltme bitleri koyuyorlar bu yüzden dolayı 26 kilobyte civarı görürsünüz.
İyi günler.
kitabcıkta yazan bu arada orjinal veriyorum.
When you set the picture quality to
[30fpsVGA], we recommend using a high
speed SD Memory Card with “10 MB/s” or
greater displayed on the package.
Türkçesi:
Yüksek kalitede resimler icin. yüksek hızlı sd hafıza kartı 10 MB/S veya daha büyügü kullanamanızı öneririz.

Tarih: 7 Nisan 2006, 19:21 - İp: 81.***.**2.235
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Serkanbo

Yüksek kalitede resimler icin. yüksek hızlı sd hafıza kartı 10 MB/S veya daha büyügü kullanamanızı öneririz.

Kitapçıkta en son okuduğunuz bu söz benim ilk başta söylediklerimle aynı şey. Zaten benz size bu cevabı verebilmek için Sandisk in Türkiye yetkili satıcısı ile görüştüm onlardan aldığım bilgiler doğrultusunda sizse cevap yazdım.

10MB/s de mutabıksak, kitapçıkta hızlı kart tavsiye edilmesinin nedeni yüksek kalitede video kaydetmek ve fotoğrafları daha hızlı hafızaya kaydetmek. Benim elimde Ultra II kart vardı sorun yaşamadım. Eğer düşünüyorsan daha düşük kapasitede kart tavsiye etmem hatta daha hızlı olan Exterme III (133x=20MB/sn) tavsiye ederim. FZ30 RAW ve TIF çekebildiği için fotoğraflarda da hıza ihtiyaç olabilir.

Tarih: 8 Nisan 2006, 08:23 - İp: 85.***.**3.202
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

syn XTOLGA fz 30 için makro lens önerebilirmisin.objeye dahada yaklaşmak istiyorum ancak sensör boyutu bildiğin gibi buna engel.

Tarih: 8 Nisan 2006, 18:40 - İp: 85.***.**9.184
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

1sn.sensör boyutu ile ilgili değil tam olarak yaklaşma mesafesi.Yani o da etkilidir de yüzde yüz değil.Mesela ben close-up oladığı halde nesneye neredeyse dokunarak çekim yapıyorum.Yalnız bazı kişilerin yanlış bildiği bir durum var.Tel ile makro çekmek daha iyi sonuç verir denmişti bana bir zamanlar ancak bir türlü geniş açıda çektiğim gibi olmuyor makrolar...

Tarih: 8 Nisan 2006, 19:22 - İp: 81.***.**4.223
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

nasıl nesneye değecek şekilde çekim yapabiliyorsun.netlik yapılmıyor.manuelde bile

Tarih: 8 Nisan 2006, 20:05 - İp: 85.***.**9.184
laina
laina (üye)
Zonguldak / Amatör

tolga okuduğum kadarıyla panasonic fz 30 la aran oldukça iyi yeni başlayan biri olarak hangi progamı önerirsin bana?

Tarih: 8 Nisan 2006, 20:20 - İp: 81.***.**6.10
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Sen hangi model fotoğraf makinasından bahsediyorsun?Bende S9500 var.

Tarih: 8 Nisan 2006, 20:28 - İp: 81.***.**4.223