yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha 100 Kullanımı Üzerine

dslr makineleri kullananlar arasında amatörlerin genel olarak zorlandığı konulardan birisi de makinenin teknik özellikleri.

eminimki bir çoğunuz ( benim olduğum gibi) gerek menülerde gerekse mod ve fonksiyon kadranı üzerindeki özellikleri en verimli ve neyi ne zaman kullanma konusunda sıkıntılıyız.

sizinde değerli katılımlarınızla isterim ki makinemizin özelliklerini en verimli şekilde kullanalım.

ben inanıyorum ki sony kullanıcıları sony e gönülden bağlı ve görüyorum ki forumda sony kullanıcıları kenetlenmiş. lütfen iyi bildiklerimizi bu platformda paylaşalım ve öğrenmek istediklerimizi bilen ağabeylerimize arkadaşlarımıza danışalım.

umarım hepimiz katkı sağlayacağız nede olsa bilmemek değil öğrenmemek ayıp. en nihayetinde kullanma klavuzlarımız bize neyin nasıl kullanılacağını teknik olarak değilde konuyu bildiğimiz varsayılarak biçimsel olarak sunuyor.

a 100 aşkına...

Tarih: 13 Mayıs 2007, 20:36 - İp: 85.***.**5.74
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Sony HVL-F56AM flaş almayı düşünüyorum, yanında aksesuar ister mi, öneriniz nedir?

Tarih: 30 Mayıs 2007, 15:28 - İp: 88.***.**4.223
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

mesut abi HVL-F36AM diye daha uygun fiyatlı bir flası daha var sonynin...aradada baya bir fark vardı yanlış degilsem 2 katı kadar.özellikleri adına karsılastırma yaptıysa tercihini neden bu yönde yaptıgını söylermisin.bende flash düşünüyorum ama tercihim 36 ya denk gelen minolta 3600 olacak tabi ucuza temzi bulabilrsem

Tarih: 30 Mayıs 2007, 16:49 - İp: 81.***.**1.62
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

(85mm lens, ISO 100・m) özelliğine sahip, yüksek güç çıkışlı harici flaş

Yüksek doğrulukta ADI sistemi ile birlikte D Objektif (dahili mesafe kodlayıcıya sahip objektif)

Yüksek hızlı senkronizasyon

Kablosuz TTL flaş modu

bunlar ortak özellikler

90˚ yukarı, 180˚ sola ve 90˚ sağa dönebilen hareketli ışık (kilitlenebilir). Yakın çekimler için 10˚ aşağı eğilebilir.

Modelaj flaşı, Çoklu flaş emisyonu

Seçilebilir ışık denetimleri.

bunlarsa iki kat fiyat farkettirn özellikler

bu arada yurtdışından bir arkadaşım diğer markaların flaşlarınında kullanılmasına olanak veren bir adaptör getirtiyor gelince detaylı bilgi verebilirim

merson flash ile birlikte bence flaş önüne takılan ve ışığı soft veren yarı saydam aparatlardan alınmasında fayda var portreleri mükemmelleştiriyor ve gereksiz keskinliklerin önüne geçiyor

#doublemoon' tarafından 30.05.2007 17:40:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2007, 17:32 - İp: 213.***.**6.34
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

dooblemoon,
Bende Nikon için SB 16B flaş var. Uygun adaptör olursa A100 de kullanılabilir mi? Nikon'dan Sony'ye uyum sağlanabilir mi?

Tarih: 30 Mayıs 2007, 22:29 - İp: 88.***.**3.114
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

merson

konuya tam vakıf değilim ancak bilgi aldığım zaman size iletirim.yanlış yönlendirmek istemem. burdaki adaptör zaten flas yuvası için huhtemelen nikon malum çok kullanılan bir marka eğer ona yapmadılarsa başkasına da yapmasınlar zaten

saygılar

Tarih: 30 Mayıs 2007, 23:13 - İp: 81.***.**0.33
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

iyi bir de flaş alalım ve iyiden sonyci olalım.
Artık bu dakikadan sonra başka markalar makinenin kralını çıkarsa, ancak yutkunur bakarız.
DSRL Like ne iyiymiş.
Al.kullan, usanırsan at veya sat.
DSRL al,sonra bir len al,sonrabir lens daha al, bir lens daha,flaş al,uzaktan kumanda kablosu al,al,al,al,al...
Sonra sıkıysa at,
Ya da kıy, öldüm parasına sat.
Millet boşuna forumlarda markaları can siperane savunmuyor.
Ben de bundan sonra ölümüne sonyciyim arkadaş...

Tarih: 1 Haziran 2007, 01:03 - İp: 88.***.**5.210
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

Sn.fipar,

Ben de aynı durumdayım. Devamlı almak lazım. Eşime makro lens almak istediğimi söyledim. Aynı parayı ona da verirsem alabileceğimi söyledi. Benim DSLR bana çoook pahalıya geliyor. Makro lens işi de yattı.

Bundan önceki makinem R1 'di. Nasıl olsa lens alınamıyor diye rahattım. Şimdi rahat duramıyorum.

Tarih: 1 Haziran 2007, 09:00 - İp: 81.***.**0.33
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

pantat isimli arkadaşın forumda objektifler ve filtreler başlıklı yazısını affına sığınarak olduğu gibi kopyalıyorum. aynı gelgitleri bende yaşadım bunlar ciddi paralar ve çoğumuz henüz bu işten para kazanmıyoruz. belkide kazanmayacağız

saygılar

Yeni Başlayanlar İçin Lens Seçimi
dpreview.com forumudan çeviridir:
"Hangi lensi almalı?" forumlarda sıkça karşılaştığımız bir sorudur. Ancak bu soru genellikle makinasını yeni almış ya da alacak kişilerden gelmektedir. Kit lensini yeni bir lensle değiştirmeyi düşünenler için aşağıdaki önerileri uygun görüyorum:

1. Kit lens ile denemeler yapın. Eğer şans verirseniz sizi neler yapabileceğini göstererek büyüleyecektir.

2. Her zoom, f-stop ve pozlama süresiyle çekimler yapın.

3. Yukarıdaki değerlerin birbirleriyle olan bağlantılarını anlamaya çalışın. Herhangi birini değiştirmeniz durumunda doğru pozlamaya nasıl ulaşılabilecağini deneyin.

4. Farklı isolarda aynı fortografı çekmeyi deneyin. F-stop'un ve pozlama süresinin fotografı nasıl etkilediklerini tecrübe edin.

5. Makinanızdaki değişik tüm programları kullanın.

6. Bilerek az ve fazla pozlanmış fotograflar çekerek fotografa kattıkları etkiyi hissedin..

7. Alan derinliğinin nasıl elde edileceğini ve nasıl kullanılabileceğini tecrübe edin. Kit lensiniz bile alan derinliği yaratma konusunda başarılıdır.

8. Lensinizi sabit bir zoom değerine ayarlayıp bütün gün bu şekilde kullanmayı deneyin. Zoom için gün boyunca bacaklarınız çalışsın.

9. Tüm bir gününüzü manuel odaklama kullanarak geçirin. Otomatik odaklamaya bağlı olmaksızın nasıl fokuslama yapılabileceğini görün.

10. Düşük pozlama süreleriyle fortograflar çekin. Değişik odak uzunlukları için titremeden kaynaklanan bulanıklık olmaksızın çekebildiğiniz en uzun pozlama değerini belirlemeye çalışın.

11. Kısa pozlama süreleriyle fotograflar çekin. Havada uçan herhangi birşey için hareketi dondurun.

12. Bulb (çok uzun pozlama) modunu kullanın. Yıldız izlerini, araba ışıklarının bıraktıkları izleri, hayalet görüntüleri ve eğer şansınız varsa havaifişekleri çekmeyi deneyin. Denemelerinizin sonunda herkesle paylaşmaktan gurur duyacağınız fotograflar elde edebilirsiniz.

13. Yıldırımı görüntülemeyi deneyin.

14. Yakın çekim olmaksızın ayı bir manzara fotografına dahil edin.

15. Pan yöntemini deneyin. Hareketli araçlar, bisikletliler, koşucular bunun için uygun hedeflerdir.

16. Baskısını almayı düşüneceğiniz kadar güzel bir su damlası fotografı çekin.

17. Arkadaşlarınızın portrelerini çekin.

18. Arkadaşlarınızı farketmedikleri zamanlarda çekin.

19. 10 yabancıya fotograflarını çekip çekemeyeceinizi sorun.

20. Kendi portrenizi çekin.

21. Gerçek bir makro olmayabilir ancak yakın çekim denemeleri yapın. Kit lens makro konusunda tahmininizden daha iyi olabilir.

22. Gece flash kullanmaksızın fotograflar çekin. O an sahip olduğunuz ışıkla neler elde edebileceğinizi deneyin.

23. Yarı saydam bir kağıt yardımıyla flaşınızı kapatarak elde edeceğiniz ışığın etkisini keşfedin.

24. Güneşli bir günün ortasında fotograflar çekin. Gölgelerin fotograflara kattıkları etkileri inceleyin.

25. Gerekirse dizlerinizin üzerine çökerek fotograf
çekin. Bazen ayakta durmak bize en iyi açıyı sağlamaz.

26. İnsanları güldürebilecek bir fotograf çekin..

27. İnsanları üzerinde düşündüren bir fotograf çekin.

28. Kötü de olsa çektiğiniz fotografları silmek yerine bilgisayar yardımıyla daha iyi sonuçlar elde etmeyi deneyin.

29. Foto galarileri gezerek başkalarının fotograflarını taklit etmeyi deneyin.

30. Fotograf dergilerini inceleyin. Oradaki fotografları çekenlerin yerinde olsanız benzer fotograflar çekip çekemeyeceğiniz üzerine düşünün..

31. Bu maddeleri bir kenara yazın ve kit lens ile hangilerini yapamadığınızı tespit edin. Bazen çok güzel bulduğunuz fotografları çekmesi sandığınız kadar eylenceli olmayabilir. Ya da birkaç deneme yaptıktan sonra hevesinizi alacağınız konular da olacaktır. Bu nedenle çekmekten en çok haz aldığınız

Tarih: 1 Haziran 2007, 09:24 - İp: 213.***.**6.34
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Polarize filtre hakkında:
Polarize filtre kullanırken bazen zorlanıyorum; çevirirken sanki fark yokmuş gibi geliyor, bazen hemen belli oluyor.
Örneğin, bulutlara bakarken hiç değişme olmamış gibi geliyor, bunu etkileyen nedir?
Pratik bir yanı var mı bu filtreyi kullanmanın? Nelere dikkat etmeli, nasıl yapmalı?

Tarih: 2 Haziran 2007, 09:05 - İp: 85.***.**4.54
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

sony a-100 "Önce Bunu Okuyunuz" kitapçığını sayfa sayfa fotoğraflayarak isteyenlerin kullanımına sunuyorum.
Bu arada XP sürücülerini çıkarmayarak tarayıcımı kullanmamı engelleyen Mustek firmasına saygılarımı(!) bildiriyorum.

merson, kusura bakma şimdi oldu sanırım.
Hoşçakal

#fipar' tarafından 04.06.2007 22:41:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Haziran 2007, 22:56 - İp: 88.***.**0.207