yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha 100 Kullanımı Üzerine

dslr makineleri kullananlar arasında amatörlerin genel olarak zorlandığı konulardan birisi de makinenin teknik özellikleri.

eminimki bir çoğunuz ( benim olduğum gibi) gerek menülerde gerekse mod ve fonksiyon kadranı üzerindeki özellikleri en verimli ve neyi ne zaman kullanma konusunda sıkıntılıyız.

sizinde değerli katılımlarınızla isterim ki makinemizin özelliklerini en verimli şekilde kullanalım.

ben inanıyorum ki sony kullanıcıları sony e gönülden bağlı ve görüyorum ki forumda sony kullanıcıları kenetlenmiş. lütfen iyi bildiklerimizi bu platformda paylaşalım ve öğrenmek istediklerimizi bilen ağabeylerimize arkadaşlarımıza danışalım.

umarım hepimiz katkı sağlayacağız nede olsa bilmemek değil öğrenmemek ayıp. en nihayetinde kullanma klavuzlarımız bize neyin nasıl kullanılacağını teknik olarak değilde konuyu bildiğimiz varsayılarak biçimsel olarak sunuyor.

a 100 aşkına...

Tarih: 13 Mayıs 2007, 20:36 - İp: 85.***.**5.74
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

anatolija,
Sağlıklı günlerde güle güle kullan.
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.
Bilgilerin gibi fotoğraflarını da paylaşırsan sevinirim

#merson' tarafından 28.05.2007 11:33:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 11:32 - İp: 88.***.**5.102
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

alıştın mı , merson istediğini tutturmak zor heralde.Hayal gücünü makineyi öğrenmeden yansıtmak zor valla

Tarih: 28 Mayıs 2007, 15:11 - İp: 88.***.**2.155
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

onixon, hoş geldin. Havai fişek çekerken senin daha önce bu konuda yazdıklarını hatırladım. Teşekkürler paylaşımın için.
Elbette yapacaklarımız makinanın kapasitesiyle sınırlı; ama ilk kez fişek gösterisi çekmeme rağmen benim için iyi sonuç oldu. Daha yakın olabilseydim farklı olur muydu bilemiyorum.
Diğer konulara da sıra gelir.
Okuya okuya, paylaşa paylaşa olup gidecek.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 16:34 - İp: 88.***.**5.146
onixon
onixon (üye)

bende daha iyi sonuçlar alıyorum git gide.Uzak mesafede telefoto ile güzel sonuçlar çıkmakta.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 16:41 - İp: 88.***.**2.155
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Telefoto şimdilik uzak durduğum bir konu. Satın almaya uzağım, yoksa hemen ihtiyaç olarak kendini belli ediyor.
Öğrenmek istediğim, 200mm yeter mi? 50/55-200 aralığı ile 70/75-300 aralığı hakkında neler diyebilirsin?
Bendeki A100 için SAL 75-300 var biliyorsun. Sigmanın Makrolu 70-300 objektifi daha kullanışlı mı?
SAL 75-300 üzerinde 1,5 metre Macro yazıyor bunu öğrenmek istiyorum, sadece fotoğrafını gördüm.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 18:55 - İp: 88.***.**4.92
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

mesut abi sony 75-300 her ne kadar makro yazsada makro işlevi görmüyor.anca cicek filan cekecen onuda cropla kırparak filan ...300 mm de 120 cm den ortalama odaklıyabiliyor.ama oldukca keskin vede güzel bir lens.muratsenin favorisi..onlan cekilmiş bir sürü foto eklemişti.hepsini görmüşsündür gerci ama yinede bi incele istersen.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 19:02 - İp: 81.***.**1.62
onixon
onixon (üye)

valla tele lazım ,tamronu beklemeyemeden sigma aldım.
70-300 çok keskin olmasada macro fena değil son çekimlerimizi gördün mü ? ben onları 70-300 le çektim.Anca o kadar.Yakınlaşabiliyor.95cm
75-300 sony deneme fırsatım olmadı sigmayı a-100 le kullanan vatandaşın buluşup tripotla çekecekler :d bir manzara bakarsın kropla

200mm az az 400 bile eh bana göre

yakında lenslerinde fanatikleri fırlar aman dikkat :D

Tarih: 28 Mayıs 2007, 19:03 - İp: 88.***.**2.155
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Ben hala merson'un sonrudğu sorunun cevabını arıyorum:
A (Aperture Priority) ile P(A) arasındaki fark hakikaten nedir yahu?

Menüden program modunu diyafram öncelikli-P(A)- veya enstantane öncelikli -P(S)- olarak ayarlıyabiliyoruz ya, işte bu modların A veya S modlarından farkı nedir?

Demek ki Merson'un dikkati ve merakı bizi sollamış.
Doğrusu ben farketmemiştim.
Şimdi cevabını arıyorum

Bu arada hafta sonu İstanbuldaydım ve bazı fotoğraflarımı da sizinle paylaşmak istiyorum:

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

Tarih: 29 Mayıs 2007, 00:04 - İp: 85.***.**5.24
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

fipar, ne güzel fotoğraflar bunlar, tebrikler!

P, A, S ve M modlarını hepimiz biliyoruz. Sanırım tekrara gerek yok. Var mı?

Ps ve Pa ne demek?

P modunda makine hem perde hızına hem de diyaframa karar veriyor, veriyor da her durumda onun verdiği kararlara uymak zorunda değiliz. P modundayken bu kararları değiştirmek istediğimizde, Program kaydırma (Program Shift) yöntemini uygulayabiliriz. Öndeki tekerleği çevirdiğimizde makine kendi seçtiği perde hızını değiştirir, buna göre de diyafram otomatik olarak değişir tabi. (Ps). Diyaframı değiştirmek istediğimizde menüden bu değişikliği diyaframa çevirmemiz gerekir bu sefer de Pa olur. Çift tekerlekli makinelerde bir tekerlek perde hızını, diğeri ise diyaframı değiştirir. Biri değiştiğinde ona göre diğeri de değişeceğinden aslında hangisini değiştirdiğinizin pek de önemi yoktur.

Bu değişiklik, deklanşöre yarım basıldıktan ve makine poz değerlerine karar verdikten sonra yapılmalıdır, değişiklik yapıldıktan sonra (aklımda yanlış kalmadıysa) 5 saniye içinde fotoğraf çekilmez ise, yapılan program kaydırma işlemi iptal edilir.

#ocaklilar' tarafından 29.05.2007 00:28:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 00:25 - İp: 85.***.**4.73
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

@merson; sigma 70-300 daha iyi.

Tarih: 29 Mayıs 2007, 00:30 - İp: 88.***.**1.46