yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha 100 Kullanımı Üzerine

dslr makineleri kullananlar arasında amatörlerin genel olarak zorlandığı konulardan birisi de makinenin teknik özellikleri.

eminimki bir çoğunuz ( benim olduğum gibi) gerek menülerde gerekse mod ve fonksiyon kadranı üzerindeki özellikleri en verimli ve neyi ne zaman kullanma konusunda sıkıntılıyız.

sizinde değerli katılımlarınızla isterim ki makinemizin özelliklerini en verimli şekilde kullanalım.

ben inanıyorum ki sony kullanıcıları sony e gönülden bağlı ve görüyorum ki forumda sony kullanıcıları kenetlenmiş. lütfen iyi bildiklerimizi bu platformda paylaşalım ve öğrenmek istediklerimizi bilen ağabeylerimize arkadaşlarımıza danışalım.

umarım hepimiz katkı sağlayacağız nede olsa bilmemek değil öğrenmemek ayıp. en nihayetinde kullanma klavuzlarımız bize neyin nasıl kullanılacağını teknik olarak değilde konuyu bildiğimiz varsayılarak biçimsel olarak sunuyor.

a 100 aşkına...

Tarih: 13 Mayıs 2007, 20:36 - İp: 85.***.**5.74
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

dooblemoon,
Daha çok oda içinde çekim yapacağım; lamba yakmadan, flaş kullanmadan, odanın doğal aydınlığında.
Dün deneme yaparken loş yerde çektiğim fotoğraf çok aydınlık çıktı. Kılavuzum olmadığı için tam açıklayamadım. Ama sanırım D-R uygulaması buna neden oluyor. Buna benzer ayarları öğrenmem zaman alacak, kılavuzum gelince çözümleyebilirim herhalde.
Başka nedeni var mı sizce?

Tarih: 21 Mayıs 2007, 14:22 - İp: 88.***.**4.77
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

sanırım D-R uygulaması buna neden oluyor

Haklısınız, aynı fotoğrafı DR-OFF, DR ve DR+ ile çekip farkı görebilirsiniz.

Tarih: 21 Mayıs 2007, 15:38 - İp: 81.***.**8.132
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

merson ocaklılara katılıyorum buna ek olarak ışık ölçümünü spot ölçüme getirerek de yapabilirsin. spot ölçümde dr devre dışı kalacaktır ve odaklamayı manuel yaparak içerideki ugun ışığa göre işik ölçümü yaparak ta bunu sağlayabilirsin. endirek gelen ışıklarda ölçümü koyu bir noktadan alıp denklanjörü bırakmadan çekeceğin objeyi manuel odaklayarak yapabilirsin. bu noktada e v değerini arttırırsan fonu aydınlatır azaltırsan fonu da karatmış olursun.

ayrıca renk tercihlerinden özel beyaz dengeyi de kullanmanı tavsiye ederim. renk ısısı tercihinin altında bulunan özel beyaz denge seçeneğinin sağındaki set seçeneğini seçip beyaz bir objeye odaklayıp denklanjöre basarsan sana ortamdaki beyaz dengesi ölçümünü yapacak bunu seçersen hafızaya alır ve o ışıktaki beyaz ayarını yapmış olursun

bol ışıklı günler

Tarih: 21 Mayıs 2007, 16:09 - İp: 213.***.**6.34
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Ocaklılar, dooblemon,
Teşekkür ederim. Yarın Türkçe kılavuzum geliyor. Dersime iyi çalışırım, okumadan olmuyor.

Tarih: 21 Mayıs 2007, 17:08 - İp: 88.***.**1.203
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Bilgi edinmek
Dün A100 ü kurcalamaya devam ettim, kılavuzum yoktu, akşamüzeri geldi. Bu arada Cüneyt Bey’in izlenimlerini ve diğer notlarını toplayıp incelemeye aldım.
Özellikle, AEL tuşu ile spot ölçüme hızlı geçişi anlattığı bölüm dikkatimi çekti. Bu özelliği elimdeki Nikon 5700 de fonksiyon tuşuna görev yükleyerek kullanıyordum. A100 de böyle bir özelliğin oluşuna hele çok kolay kullanılmasına sevindim; çünkü menülerde zaman kaybetmeden matrix (A100 de multi pattern) ölçümden spot ölçüme geçmek benim için çok önemli. Sanırım yeni başlayanlara da çok hoş gelecek.
Gelelim çektiğim sıkıntıya:
Kılavuz gelince okuyup uygulamaya çalıştım, olmadı. Cüneyt Bey’e mesajla sordum, sağolsun bir güzel madde madde anlatmış, onu uyguladım gene olmadı. Tekrar yardım istedim, seçeneklere dikkat etmemi söyledi.
Yanlışım neredeydi? Yeni makineye sahip olmanın heyecanı ile mesajı ve kılavuzu tam okumadan acele uygulamaya çalışmaktı bütün hata:
93. sayfada isim benzerliği olan 1 ve 2. seçeneklere bakıp arka sayfaya bakmadan onları işaretlemem işi uzattı. Bana gerekli olan 94. sayfadaki 3. ve 4. seçeneklerdi.
Çıkarılacak ders:
1- Kılavuzu sindire sindire sonuna kadar okuyun, önemli gördüğünüz sayfalara işaret koyun, fosforlu kalemle çizin
2- Kılavuzun terimlerini, kısaltmalarını öğrenin, yanınızda bir sözlük bulunsun
3- Aradığınız özelliği anlatan sayfada belirtilen ilişkili konulara da göz atın (bkz: sayfa 24 gibi)
4- Makinanın sınırlarını öğrenin. Kullanmak istediğiniz özelliği kısıtlayan, iptal eden başka ayarları araştırın.
5- Tam bilgi edinmeden deneme yanılmaya geçmekte acele etmeyin, daha çok zaman kaybedersiniz
6- Tekrar okumaya, tekrar uygulamaya üşenmeyin. Yardım istemeden önce bu konuda yazılanları araştırın
7- Doğru soruyu doğru biçimde sorduğunuzdan emin olun
8- Yeterince dikkatli olup olmadığınıza dikkat edin!...
9- Öğrenecek çok şey var, kulaktan dolma şeylere yüz vermeyin
10- “BİLGİ KUVVETTİR” Wiiliam Harvey
Kolay gelsin

#merson' tarafından 23.05.2007 11:52:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 11:48 - İp: 88.***.**3.235
aattaa
aattaa (üye)
Ankara / Amatör

kullanım kılavuzuna bu kadar takılmayın, hayal kırıklığı yaşayacaksınız..neredeyse hiçbir şey anlatmayan bir kılavuz çünkü..belki bu bana öyle geldi...daha önce sony h5 kullandığım için sanırım....birkaç küçük ayrıntı dışında olmasa da olur bir kılavuz edinmiş olacaksınız....

Tarih: 23 Mayıs 2007, 11:59 - İp: 88.***.**0.76
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

aattaa,
Sanırım sony'i iyi tanıyorsunuz: Size soru sorabilir miyim?
Program modunun A ve S modundan farkı nedir?
Program değiştirme fonksiyonları nasıl seçilmeli, Pa, Ps nerelede kullanılmalı? Pa nın A dan, Ps nin S modundan farklı ne özellikleri var?

Ben Diyafram A öncelikli kullanmaya alışkınım. Bunun yerine Sony'deki Pa yı kullanmayı önerir misiniz?

#merson' tarafından 23.05.2007 12:16:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Mayıs 2007, 12:14 - İp: 88.***.**3.235
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Objektif: 16-80
Diyafram öncelikli, Elde çekim+SSS
Odak: 70mm, ISO : 320(auto), AWB
Enstantane: 1/125, Diyafram : 7,I
PS küçültme

#merson' tarafından 25.05.2007 11:06:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 10:59 - İp: 88.***.**5.80
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Objektif: 16-80 Elde çekim + SSS
Odak: 30mm, ISO(auto): 250, AWB
Enstantane: 1/50sn, f/7, multi pattern
Photofiltrede küçültme

#merson' tarafından 25.05.2007 15:24:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mayıs 2007, 15:19 - İp: 88.***.**2.147
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Portre deneme

Tarih: 26 Mayıs 2007, 09:41 - İp: 88.***.**0.49