yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha 100 Kullanımı Üzerine

dslr makineleri kullananlar arasında amatörlerin genel olarak zorlandığı konulardan birisi de makinenin teknik özellikleri.

eminimki bir çoğunuz ( benim olduğum gibi) gerek menülerde gerekse mod ve fonksiyon kadranı üzerindeki özellikleri en verimli ve neyi ne zaman kullanma konusunda sıkıntılıyız.

sizinde değerli katılımlarınızla isterim ki makinemizin özelliklerini en verimli şekilde kullanalım.

ben inanıyorum ki sony kullanıcıları sony e gönülden bağlı ve görüyorum ki forumda sony kullanıcıları kenetlenmiş. lütfen iyi bildiklerimizi bu platformda paylaşalım ve öğrenmek istediklerimizi bilen ağabeylerimize arkadaşlarımıza danışalım.

umarım hepimiz katkı sağlayacağız nede olsa bilmemek değil öğrenmemek ayıp. en nihayetinde kullanma klavuzlarımız bize neyin nasıl kullanılacağını teknik olarak değilde konuyu bildiğimiz varsayılarak biçimsel olarak sunuyor.

a 100 aşkına...

Tarih: 13 Mayıs 2007, 20:36 - İp: 85.***.**5.74
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

mesut bey hayırlı olsun bu makineyle yapılabilecekleri keşfettikçe tutkunu oluyorum 6o. günlük sony.. başlığına bir fotoğraf eklerdim görmenizi isterim

Tarih: 20 Mayıs 2007, 21:29 - İp: 85.***.**2.244
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Evet Mustafa. Yazını yeni gördüm.
Uçak Almanya aktarmasında fazla ağırlık nedeniyle bazı bavulları bırakmış. Ama bu parçaların geldiğini akşam farkedip bana haber verdiler. Deklanşör kablosu sanırım kalan eşyalar arasında diğerleri geldi. Bu kablo olmayınca beklemeli ayarda çektim bu çiçekleri.
Hava da kapalı olduğundan dış çekim tadı yoktu bu gün.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 21:32 - İp: 88.***.**4.207
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

dooblemmon,
Ben yazarken sen de yazmışsın. Teşekkürler.
Not: Şimdi oraya baktım ama fotoğrafın yüklenmemiş

#merson' tarafından 20.05.2007 21:36:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 21:34 - İp: 88.***.**4.207
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

Mesit Bey,
Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.
Artık fotoğraflarınızı bekliyoruz.
Hele bir de fotoğraflarınızın nasıl çekildiğini de yazarsanız (ki yazmışsınız) çok daha iyi olur.
Sanırım 16-80 den başka lens gelmedi?
Eğer başka bir yerden bulamazsanız bana adresinizi bildirin,
kullanım kitapçığının (türkçe) fotokopisini derhal göndereyim.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 21:48 - İp: 88.***.**4.52
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

fipar,
Çok teşekkür ederim. Makinanızı aldığınız ilk gün akşam fotoğraflarınızı paylaşmıştınız, şimdi de kitapçık için yardım etmeyi düşünüyorsunuz, büyük incelik, sağolun.
Şimdilik başka objektif düşünmüyorum. Belki ilerde 75-300 düşünebilirim. Zaman ne gösterecek bakalım. Fotoğraf benim birinci sırada uğraşım olmadığından pek acele etmiyorum.
Not: Kitapçık Sony'den gelecek, basım aşamasında olduğu söylendi. Daha önceki Nikon'dan alışık olduğum yapıdaki bu makinaya çabuk ısındım.

#merson' tarafından 20.05.2007 22:29:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mayıs 2007, 22:24 - İp: 88.***.**4.207
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

işte size son göz ağrım

Tarih: 20 Mayıs 2007, 22:34 - İp: 85.***.**2.244
levobjk
levobjk (üye)
İzmir / Meraklı

arkadaşlar şu aşağıdaki linkteki fotoları incelermisiniz? Bana fazla güzel gelmişler.. 18-70mm kit lens ile çekilmiş..

sizce bu kadar güzel olmalarının sebebi çok uygun ışık koşulları mı ? Yoska o kadar da güzel değiler mi??

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1037&message=23289892

Tarih: 20 Mayıs 2007, 23:41 - İp: 85.***.**1.110
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

fotoğraflarda olağan üstü birşey göremedim hepsi muhtemelen bir üç ayak üzerinde ve işik koşulları göz önünde tutularak çekilmiş
yani oyun kuralına göre oynanmış. gölgelere dikket edersen ışık 45 derecelik açıyla geliyor ki bu gündüz çekimlerinde güneş ışığında altın kuraldır biri hariiç hepsi kızık diyaframda çekilmiş ve manzara tamamen net. bu teknik detaylar dışında fotoğrafçı güzel kadraj almış alpha 100 kit lensin yapabileceği bir iş

bu fotoğrafta aynı kiy lensle çekildi

saygılar

Tarih: 20 Mayıs 2007, 23:55 - İp: 85.***.**2.244
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

doublemoon,
Kapıdaki hanım foroğrafını beğendim. Emeğinize sağlık. Çekim özelliklerini öğrenmek isterdim: Hanımın haberi var mı?
PS uygulaması var mı?

Ben A100 ün az ışıkta kullanma özelliklerini öğrenmek istiyorum.

Tarih: 21 Mayıs 2007, 05:40 - İp: 88.***.**4.207
yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

merson
fotoğrafla ilgili burada yazdım ilgine teşekkürler ancak az ışıklı ortamla ilgili derken özellikle sormak istediğin birşey varsa bilgim dahilinde yanıtlamaya çalışırım

saygılar

http://forum.netfotograf.com/dslr_slrlike_reviews.asp?msg_id=13944&syf=58

Tarih: 21 Mayıs 2007, 11:36 - İp: 213.***.**6.34