yucelcakiroglu
yucelcakiroglu (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Alpha 100 Kullanımı Üzerine

dslr makineleri kullananlar arasında amatörlerin genel olarak zorlandığı konulardan birisi de makinenin teknik özellikleri.

eminimki bir çoğunuz ( benim olduğum gibi) gerek menülerde gerekse mod ve fonksiyon kadranı üzerindeki özellikleri en verimli ve neyi ne zaman kullanma konusunda sıkıntılıyız.

sizinde değerli katılımlarınızla isterim ki makinemizin özelliklerini en verimli şekilde kullanalım.

ben inanıyorum ki sony kullanıcıları sony e gönülden bağlı ve görüyorum ki forumda sony kullanıcıları kenetlenmiş. lütfen iyi bildiklerimizi bu platformda paylaşalım ve öğrenmek istediklerimizi bilen ağabeylerimize arkadaşlarımıza danışalım.

umarım hepimiz katkı sağlayacağız nede olsa bilmemek değil öğrenmemek ayıp. en nihayetinde kullanma klavuzlarımız bize neyin nasıl kullanılacağını teknik olarak değilde konuyu bildiğimiz varsayılarak biçimsel olarak sunuyor.

a 100 aşkına...

Tarih: 13 Mayıs 2007, 20:36 - İp: 85.***.**5.74
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

kendi uv 'si hakkaten çok güzel , polarizede hoya,b&w diyebilirim,sigma'nın kini hiç bilmiyorum.

Tarih: 5 Haziran 2007, 23:52 - İp: 88.***.**4.179
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Tele bir lens ile polarizeye ihtiyacınız olacağını sanmam ama yine de her lensiniz için bir tane polarize filtre almayın derim ben. Filtre çapı en geniş olan için kaliteli bir tane alın, diğerleri için filtre adaptörü kullanın.

Örneğin benim şu anda 3 lensim var ve filtre çapları 77, 58 ve 49mm. Bir tane 77mm polarize filtrem, iki de filtre adaptörüm var. Biri 58-77, diğeri ise 49-77. Tek bir polarize filtreyi her 3 lens ile de kullanabiliyorum. (UV filtre, konumuz dışında tabi ki)

Tarih: 5 Haziran 2007, 23:59 - İp: 85.***.**5.213
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bence 70-300 için polarizeye pek de gerek yok.Genellikle portre, kuş ve makro çekileceği için artıdan çok zarar getirir diye düşünyorum.

Ama işe yarayacağı da kesin. Multi-Coated olan polarizeler kaliteli oluyor. B&W çok iyi deniyor ama objektifin 1/4 fiyatını vermeye gerek var mı bilemiyorum.

Tarih: 5 Haziran 2007, 23:59 - İp: 88.***.**2.138
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Gecenin bu vakti hepiniz yazmışsınız, teşekkürler. Sanırım sadece UV almak yeterli olacak. Sağolun.
Foto Zeynepteki sigma UV koyu renkli görünüyor, bu normal mi?

#merson' tarafından 06.06.2007 00:13:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:12 - İp: 88.***.**6.33
seaman
seaman (üye)
İstanbul / Amatör

Mesut Bey,

Sigma 70-300 için polarize filtre kullanmmak odaklama sırasında mercek döndüğü için kulanmak oldukça zor olur. Işığa göre ayarladığınız için odaklama sırasında sabit bir ayar tutturamayız.

Saygılar...

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:49 - İp: 81.***.**0.17
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhabalar, bende 1 aylik sony a100 kullanicisiyim, ama siteyi heralde 6 aydir hergun takip ediyorum pek yorum yazamadim acikcasi ama bundan sonra isallah.
polarizer konusunda bir de circulari var. bu sanirim focus yaparken on tarafi donen lensler icn gecerli, dogrumudur? simdiden tesekkurler...

Tarih: 6 Haziran 2007, 00:50 - İp: 137.***.**8.207
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

warwick,

http://forum.netfotograf.com/filtre_lens.asp?msg_id=14947

Tarih: 6 Haziran 2007, 01:08 - İp: 85.***.**5.213
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Cuneyt bey cok tesekkur ederim. Bu saatte bile cevap verdiginiz icin ve bizlere bukadar yardimci oldugunuz icin ne kadar tesekkur etsek azdir.

Saygilarimla

Tarih: 6 Haziran 2007, 01:22 - İp: 137.***.**8.207
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bari bu olsun sadece tek fotograf denedim. Fotograf olan ikona basip imageshackin verdigi linki girdim.

Tarih: 6 Haziran 2007, 02:21 - İp: 137.***.**8.207
warwick
warwick (üye)
Yurtdışı / Amatör

Tarih: 6 Haziran 2007, 02:35 - İp: 137.***.**8.207