ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A100 : İlk İzlenimlerim.

Elimde; biri 28-80mm zoom, diğeri 50mm sabit, iki adet Minolta lensim bulunduğundan, bu makineyi sadece gövde olarak aldım. Lens seçimi konusunda kendime biraz daha zaman tanıdım.

Bu yazıyı, makineyle daha uzun bir süre geçirdikten sonra yazmayı arzu ederdim. 10-15 Ağustos tarihlerinde kısa bir Karadeniz turu yapacağımdan, ileride daha fazla detaya girebileceğimizi düşünerek şimdilik sadece ilk izlenimlerimi yazıyorum.

Fiyat olarak bütçeme, gövde yapısı olarak da elime iyi oturdu. Ele oturuş açısından; halen kullanmakta olduğum SLR olan, Minolta Dynax7?den pek bir fark hissetmedim.

Pil kapağı sağlam ve iyi kapanıyor. Kapak yanlışlıkla açılsa bile, bir kilit mekanizması sayesinde, pilin düşme ihtimali yok. Küçük, mavi bir mandalı iterek pili çıkartıyorsunuz. Pilin normal şarj süresi yaklaşık 3 saat, tam şarj için bu süreyi 1 saat kadar uzatmanız öneriliyor.

Vizörü gayet büyük ve rahat ama benim gibi gözlük kullananlar, her köşeyi aynı anda görmekte bir miktar zorlanabilirler.

2.5 inçlik LCD ekranı ilk bakışta göze çok büyükmüş gibi geliyor, hele daha önce daha küçük ekranlı bir makine kullanmışsanız. Gövde dikey konumda tutulduğunda, LCD üzerindeki bilgiler de dikey konuma dönüşüyor. Bu özellik de seçimli, yani istenildiğinde kapatılabiliyor. LCD görüntüsü, ayrıntılı veya büyütülmüş olarak ayarlanabileceği gibi istenildiğinde tamamen de kapatılabiliyor.

Gözünüz vizöre yaklaştığında, LCD ekranın otomatik olarak kapanma özelliğine ilaveten, otomatik netleme sistemi devreye giriyor ve deklanşöre yarım basılana kadar, netleme aşamasının büyük bir kısmı (veya tümü) tamamlanmış olduğundan, otomatik netleme çok kısa bir sürede yapılabiliyor. Bu fonksiyon seçimli, isterseniz kapatabiliyorsunuz. Bu özellik kapalıyken bile, otomatik netleme sisteminin çok hızlı olduğunu söylemeliyim.

Mod Kadranı ve Fonksiyon Kadranı metalik gri renkde tasarlanmış, onlar da siyah olsaydı daha mı güzel görünürdü diye düşünmeden edemedim.

Fonksiyon Kadranı bence çok güzel düşünülmüş ve çok işe yarıyor. Menüler içinde dolaşmaya gerek kalmadan, değiştirmek istenen ayarlara çok kısa zamanda ulaşmaya yarıyor.

Ayrıca, gövde üzerinde DOF Preview, yani alan derinliği önizleme düğmesi, kullanmak isteyenlerin hizmetinde.

Deklanşör düğmesinin, yarım basma ile tam basma kademelerinin arası bayağı açık. Bu, yarım basma ile tam basma arasındaki tereddütü ortadan kaldırıyor, kendinizden daha emin bir şekilde fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Ayrıca, isterseniz, netlik yapılmadan fotoğraf çekilmesini engelleyebiliyorsunuz.

RAW, RAW+JPEG haricindeki JPEG çekimlerde boyut olarak L (10 MP), M (5.6 MP) ve S (2.5 MP) seçenekleri var.

Bulb modunda herhangi bir süre kısıtlaması yok, tam dolu bir pil ile yaklaşık 4 saat çekim yapılabileceği belirtilmiş.

Elle beyaz ayarı da dahil olmak üzere, programlanmış beyaz ayarlarına ilaveten, Kelvin değeri girilerek de beyaz ayarı yapmak mümkün.

Drive (sürücü) düğmesinin yeri iyi seçilmiş. Fonksiyon Kadranı dışında, sağ tarafta ayrı bir yerde konumlandırılmış olması büyük kolaylık sağlıyor. 2 saniyelik zaman ayarlı çekimde, gerçek Mirror Lock Up (MLU) yani çekimden 2 saniye önce aynanın kaldırılması özelliğinden de bahsetmeden geçmek olmaz.

Flaş kullanmak istendiğinde, flaşın el ile tutulup kaldırılması yeterli, ayrıca bir düğmeye basılması gerekmiyor. AF Assist Lamp, yani otomatik netleme destek ışığı, yaklaşık bir saniye süreyle flaştan gönderiliyor. Gerçek flaş ışığı kadar kuvvetli olmasa da, karanlık ortamlarda kısa süreli el feneri olarak kullanılabilir seviyede. Makinenin özelliklerini okuduğumda açıkçası bu hiç hoşuma gitmemişti. Birinci nedeni, karanlık ortamda netleme yapmak için flaşı kaldırmak zorunda olmak, ikincisi ise, bazı durumlarda fotoğrafı çekmeden önce flaştan gönderilen beyaz ışığın, fotoğrafı çekilecek canlıları, kırmızı ışıktan daha fazla rahatsız edebileceği idi. Çok fazla deneme yapmadan, otomatik netlemenin başarısını buna bağlamak istemesem de, kullanımda gördüm ki, bu ışık

Tarih: 9 Ağustos 2006, 04:02 - İp: 88.***.**9.107
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Teşekkür ederim Tolga, senin de payın büyük bu lensi seçmemde.

Tarih: 20 Ağustos 2006, 00:38 - İp: 85.***.**3.186
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cuneyt, ne kadar fark vardi sigma 18-50 ile arasinda? burada 17-70, 220 pound.. 18-50 ise 250.. yani arada fark yok gibi..
ve bence 17-70, 18-50'den cok daha iyi bir tercih.. (gule gule kullan.. )

hemen ornek fotograflari gonder de merakimizi gider cuneyt..

Tarih: 20 Ağustos 2006, 13:52 - İp: 62.***.**2.10
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

arkadaşlar forumu baştan sona okuyamadım cuneyt abi sağolsun bir çok detaydan bahsetmiş..konuya biraz ortadan girmerk gibi olacak ama o kadar güzel bir makınaya oylesi bir body hiç ama hiç olmamışçç
350D ile tutuş estetiksiliği neredeyse aynı...sırf bunun için bile olsa A100 gözümden düştü...elime aldım ve hiç bir şey hissetmedim makınaya karşı kucucuk ve ele oturmayan bir plastik ...

Tarih: 20 Ağustos 2006, 14:30 - İp: 85.***.**3.95
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ilker,

Sigma-18-50/2.8 EX DC Geniş Açı Zoom Lens Türkiye'deki fiyatı 910 YTL. Senin de dediğin gibi 18-70 ile 18-50'nin yurtdışı fiyatları arasındaki fark bu kadar açık değil. Neden böyle bilmiyorum acaba 18-50'nin farklı iki modeli mi var?

50-70 arasındaki 20mm lik odak farkından dolayı 17-70'in benim için daha uygun bir lens olacağını düşündüm ve tabi ki makrosu da cezbetti.

Teşekkür ederim.

Tarih: 20 Ağustos 2006, 14:31 - İp: 85.***.**9.40
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Ilker,

Örnek fotoğraflardan önce elimdeki 28-80mm ile çok fazla detaya girmeden basit bir karşılaştırma (test değil) yaptım.

Merak edenler bakabilirler:

Minolta 28-80mm

Sigma 17-70mm

Tarih: 20 Ağustos 2006, 14:55 - İp: 85.***.**9.40
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

cuneyt merhaba..

18-50'nin bir tek modeli var.. yani f/2.8 olanindan bahsediyorum.. bir de ucuz 18-50 var ama zaten kotu.. (f/3.5-5.6 sanirim..)
fiyatlara bakilirsa 1.4 kati.. kesinlikle cok iyi bir secim yapmissin cuneyt.. ki 17-70'in 20mm 'lik artisi ile macro ozelligi gercekten mukemmel..
...
28-80 ile karsilastirmak pek de dogru degil ama 17-70'in keskinligi gercekten supermis.. tekrar gule gule kullan cuneyt..

.........

okan merhaba..

a100'u ben aslinda daha gormedim bile.. gercekten elde iyi his vermiyor mu makine?

Tarih: 20 Ağustos 2006, 15:13 - İp: 62.***.**2.10
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

17-70 belirgin keskin ve renkleri daha iyi

Tarih: 20 Ağustos 2006, 15:28 - İp: 193.***.**2.10
tolgabengi
tolgabengi (üye)
Muğla / Amatör

hocam hayırlı ugurlu olsun sevindim sizin adınıza insallah bende canon30d ve fuji s3 pro dan birini karar verip alırsam paslasırız kolaygelsin

Tarih: 20 Ağustos 2006, 16:05 - İp: 85.***.**2.13
geo
geo (üye)
Ankara / Amatör

Merhabalar Cüneyt Bey,
Makine ve yeni objektifinizi iyi günlerde kullanın.
Her ikisi hakkında yazılan yorumları ve örnek fotoğrafları incelediğim halde, kesin kanıya varamadığım bir konuda görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.
Sony Alpha 100 için kit olarak da verilen SAL 75-300 lensi mi, yoksa Sigma 70-300 APO Makro lensi mi önerirsiniz?

Tarih: 20 Ağustos 2006, 16:20 - İp: 85.***.**9.168
canmahmut
canmahmut (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili Huzunseli Gövde plastik değil magnezyum alaşımı

(This is a beautifully finished, lightweight, surprisingly compact, well-balanced camera with magnesium-alloy chassis and stainless-steel lens mount.)

Boyutu ve ağırlığı da 350D ile D70 arasında. Ne çok küçük, nede büyük.

Diğer kit lens iyi olmasada 75-300 cok iyi sonuçlar veriyor. Sigma 70-300 yerine sigma 135-400 daha iyi ama aralarında fiyat farkı var.

Tarih: 20 Ağustos 2006, 17:27 - İp: 85.***.**1.182