ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sony A100 : İlk İzlenimlerim.

Elimde; biri 28-80mm zoom, diğeri 50mm sabit, iki adet Minolta lensim bulunduğundan, bu makineyi sadece gövde olarak aldım. Lens seçimi konusunda kendime biraz daha zaman tanıdım.

Bu yazıyı, makineyle daha uzun bir süre geçirdikten sonra yazmayı arzu ederdim. 10-15 Ağustos tarihlerinde kısa bir Karadeniz turu yapacağımdan, ileride daha fazla detaya girebileceğimizi düşünerek şimdilik sadece ilk izlenimlerimi yazıyorum.

Fiyat olarak bütçeme, gövde yapısı olarak da elime iyi oturdu. Ele oturuş açısından; halen kullanmakta olduğum SLR olan, Minolta Dynax7?den pek bir fark hissetmedim.

Pil kapağı sağlam ve iyi kapanıyor. Kapak yanlışlıkla açılsa bile, bir kilit mekanizması sayesinde, pilin düşme ihtimali yok. Küçük, mavi bir mandalı iterek pili çıkartıyorsunuz. Pilin normal şarj süresi yaklaşık 3 saat, tam şarj için bu süreyi 1 saat kadar uzatmanız öneriliyor.

Vizörü gayet büyük ve rahat ama benim gibi gözlük kullananlar, her köşeyi aynı anda görmekte bir miktar zorlanabilirler.

2.5 inçlik LCD ekranı ilk bakışta göze çok büyükmüş gibi geliyor, hele daha önce daha küçük ekranlı bir makine kullanmışsanız. Gövde dikey konumda tutulduğunda, LCD üzerindeki bilgiler de dikey konuma dönüşüyor. Bu özellik de seçimli, yani istenildiğinde kapatılabiliyor. LCD görüntüsü, ayrıntılı veya büyütülmüş olarak ayarlanabileceği gibi istenildiğinde tamamen de kapatılabiliyor.

Gözünüz vizöre yaklaştığında, LCD ekranın otomatik olarak kapanma özelliğine ilaveten, otomatik netleme sistemi devreye giriyor ve deklanşöre yarım basılana kadar, netleme aşamasının büyük bir kısmı (veya tümü) tamamlanmış olduğundan, otomatik netleme çok kısa bir sürede yapılabiliyor. Bu fonksiyon seçimli, isterseniz kapatabiliyorsunuz. Bu özellik kapalıyken bile, otomatik netleme sisteminin çok hızlı olduğunu söylemeliyim.

Mod Kadranı ve Fonksiyon Kadranı metalik gri renkde tasarlanmış, onlar da siyah olsaydı daha mı güzel görünürdü diye düşünmeden edemedim.

Fonksiyon Kadranı bence çok güzel düşünülmüş ve çok işe yarıyor. Menüler içinde dolaşmaya gerek kalmadan, değiştirmek istenen ayarlara çok kısa zamanda ulaşmaya yarıyor.

Ayrıca, gövde üzerinde DOF Preview, yani alan derinliği önizleme düğmesi, kullanmak isteyenlerin hizmetinde.

Deklanşör düğmesinin, yarım basma ile tam basma kademelerinin arası bayağı açık. Bu, yarım basma ile tam basma arasındaki tereddütü ortadan kaldırıyor, kendinizden daha emin bir şekilde fotoğraf çekmenizi sağlıyor. Ayrıca, isterseniz, netlik yapılmadan fotoğraf çekilmesini engelleyebiliyorsunuz.

RAW, RAW+JPEG haricindeki JPEG çekimlerde boyut olarak L (10 MP), M (5.6 MP) ve S (2.5 MP) seçenekleri var.

Bulb modunda herhangi bir süre kısıtlaması yok, tam dolu bir pil ile yaklaşık 4 saat çekim yapılabileceği belirtilmiş.

Elle beyaz ayarı da dahil olmak üzere, programlanmış beyaz ayarlarına ilaveten, Kelvin değeri girilerek de beyaz ayarı yapmak mümkün.

Drive (sürücü) düğmesinin yeri iyi seçilmiş. Fonksiyon Kadranı dışında, sağ tarafta ayrı bir yerde konumlandırılmış olması büyük kolaylık sağlıyor. 2 saniyelik zaman ayarlı çekimde, gerçek Mirror Lock Up (MLU) yani çekimden 2 saniye önce aynanın kaldırılması özelliğinden de bahsetmeden geçmek olmaz.

Flaş kullanmak istendiğinde, flaşın el ile tutulup kaldırılması yeterli, ayrıca bir düğmeye basılması gerekmiyor. AF Assist Lamp, yani otomatik netleme destek ışığı, yaklaşık bir saniye süreyle flaştan gönderiliyor. Gerçek flaş ışığı kadar kuvvetli olmasa da, karanlık ortamlarda kısa süreli el feneri olarak kullanılabilir seviyede. Makinenin özelliklerini okuduğumda açıkçası bu hiç hoşuma gitmemişti. Birinci nedeni, karanlık ortamda netleme yapmak için flaşı kaldırmak zorunda olmak, ikincisi ise, bazı durumlarda fotoğrafı çekmeden önce flaştan gönderilen beyaz ışığın, fotoğrafı çekilecek canlıları, kırmızı ışıktan daha fazla rahatsız edebileceği idi. Çok fazla deneme yapmadan, otomatik netlemenin başarısını buna bağlamak istemesem de, kullanımda gördüm ki, bu ışık

Tarih: 9 Ağustos 2006, 04:02 - İp: 88.***.**9.107
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Cüneyt abi zeiss leri bekleyelim...
Adnan abi slm...
bu fotoğraf hastalığı zaten bende vardı R1 hastalığının oluşmasında ise siz sebep oldunuz..makinayı ilk sony sitesinde gördüm ve arştırmaya başladım aylar sürdü araştırmam ve bir türlü karar veremedim taki sizin R1 hakkındaki yorumlarınızı ve fotoğraflarınızı görene kadar...(ki netfotograf hastalığıda eklendi buna)bunada siz sebep oldunuz..şaka bir yana Allah razı olsun...bende şuan a100 ile R1 var ama şunu söyleyeyim hangi makinayı alırsan al muhakkak yanında R1 olsun derim...ama zeiss lerle birlikte A100 müthiş olacak diyorum..

Tarih: 17 Ağustos 2006, 13:40 - İp: 88.***.**3.237
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

merhaz merhaba.CarlZeiss 16-80 nin A100 de çok iyi olacağını düşünmekle beraber bir önceki yazımda da belirttiğim gibi objektifin son elemanı ile sensör arasındaki ayna dan kaynaklanan boşluğun fotoğrafa ne kadar etki edeceğini bende merak ediyorum.Sende her iki makinada olduğuna göre bunu test etme şansın olur.Zeiss lensi aldığında bunu test edip bizlere de sonucunu aktarırsan sevinirim.
R1 içinde söyliyeceğim onun çok özel bir makina olduğu sakın A100 aldım diye elinden çıkartmaya kalkma.
Bende R1 arabamdan çalındığı için şuan makina arayışı içindeyim.Hangi makinayı alırsam alayım R1 hep aklımda olacak.

Tarih: 17 Ağustos 2006, 14:10 - İp: 81.***.**5.53
cec
cec (üye)
İçel / Meraklı

cüneyt bey a 100 konusunda bizleri aydınlattıgınız için tesekkür ederim,nikon d70 s alacaktım 3,4 ay once bır pc dergısınde sony'nın yenı dslr makınasının cıkacagını ogrendım ve bekledım.bu aylarda almayı düşünüyorum inşallah bekledigime deger...

Tarih: 17 Ağustos 2006, 14:26 - İp: 88.***.**9.21
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Cüneyt bey merhaba.
Sigma 17-70 i daha önce deneme şansı bulmuştum. Fiyat-performans ilşkisi içersinde değerlendirdiğimizde çok başarılı bir lens olarak görüyorum. En azından başarılı olan Nikon 18-70 den daha keskin görüntü veriyor. Objektifin dış yapısıda oldukça iyi. Macro kabiliyeti de küçümsenecek gibi değil. 20cm olan macro mesafesi sensör ile nesne arasındaki mesafeyi kapsadığı için objektifin ucunu nesneye dayasanız bile manuel olarak netleme yapabiliyorsunuz. Bir yerde 0 cm e kadar macro çekmek gibi birşey.

Hayyam pasajının girişindeki metro fotoğrafa uğrarsanız orada Turgut beyle görüşün, kendisi inanınki çok yardımcı oluyor. Eğer makineniz ile giderseniz 17-70 i kendi makinenizde deneyip son kararı vermeden önce sağlıklı bir bilgi edinmiş olursunuz.

Bu linkte de spot olarak satılıyor. Ne kadar güvenilir bir yerdir bilmiyorum ama en azından fiyat açısından karşılaştırma yapmış olursunuz

http://www.dijitalmakina.com/

#xtolga' tarafyndan 17.08.2006 16:18:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ağustos 2006, 14:46 - İp: 212.***.**0.50
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

teşekkür ederim tolga,

http://www.dijitalmakina.com/ un fiyatı Türkiye'deki fiyatlardan daha yüksek. sitelerinde görünen fiyatlar ile verdikleri fiyat arasında çok fark var. sebep ise fiyatlarını güncelleme çalışmaları devam etmekteymiş. böylece orayı elemiş olduk.

Sirkeci'den bana verilen fiyat çok uygun, bakalım bu hafta sonu bir şeyler olacak mutlaka.

Görüşmek üzere.

Tarih: 17 Ağustos 2006, 16:22 - İp: 85.***.**5.234
merhaz
merhaz (üye)
Şırnak / Amatör

Adnan abi geçmiş olsun üzüldüm...
zeiss lensleri alacağım kesin.R1 i arkadaşıma vermiştim tekrar geri aldım ve elden çıkarmaya hiç niyetim yok.hem zeiss lensler ile ve hemde elimde bulunan 18-70 ve 75-300 lenslerle bazı çekimler yapıp size gönderebilirim resimleri gördükten sonra sizin bir usta olarak lensler hakkındaki fikrinizi alabiliriz...

Tarih: 17 Ağustos 2006, 17:39 - İp: 85.***.**0.137
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Bu gün Sigma 17-70 lensimi aldım. Gerçekten de hakkında söylenilenler kadar iyi bir lensmiş. Kendi sınırlı imkanlarım ile yaptığım karşılaştırmalarda, Minolta 28-80mm'den daha iyi, Minolta 50mm ile hemen hemen aynı keskinliğe sahip bir lens gibi geldi bana. Renkleri ise, her iki Minolta'dan da daha sıcak.

Bu konuda bana tavsiyeleriyle desteklerini esirgemeyen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sırada 70-xxx gibi bir lens var. Sirkeci'de görüştüğüm satıcılar, Minolta uyumlu lenslere çok fazla talep olduğunu ve önümüzdeki hafta, Sony ve Sigma'nın çok çeşitli lenslerinin geleceğini söylediler. Bu nedenle 70-xxx için çok acele etmemeye karar verdim.

Görüşmek üzere...

Tarih: 19 Ağustos 2006, 19:49 - İp: 85.***.**0.242
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Cüneyt Bey,
Güle güle kullanın.
Tamer

Tarih: 19 Ağustos 2006, 20:46 - İp: 193.***.**2.10
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Sağolun Tamer Bey, yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Tarih: 19 Ağustos 2006, 21:02 - İp: 85.***.**3.186
drtamer
drtamer (üye)
Malatya / Amatör

Sağolun. Çok olamadım ama...

Yeni gördüğüm bir link. Minolta (sony) 18-70 ile Sigma 17-70'in karşılaştırmalı fotoları var. Gerçekten kalite farkı bariz.

http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1037&message=19382772

Tarih: 19 Ağustos 2006, 21:07 - İp: 193.***.**2.10