pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sigma Sd 10

Arkadaşlar bu makinayı bilen varsa biraz yardımcı olsun. gerçekten 10 mp mi yoksa interpalasyornmu. İyimidir kötümüdür. kalim pil kullanıyormuş. Kaç çekim yapıyor.Tavsiye edermisiniz.Fotoğrafları nasıldır.

Tarih: 31 Ekim 2005, 19:01 - İp: yok
ceko
ceko (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Bir bilen söylüyor işte dadanagast. Nasıl anlamıyorsunuz ben sizi anlamıyorum.

"Hıgh modundaki ölçüleride yazim sana bir de: 4536 x 3024
baskı boyutu:64,01cm x 42,67cm"

başka bir şey söylemiyorum artık. size dert mi anlatacam ya.

Tarih: 1 Kasım 2005, 15:14 - İp: yok
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ceko, ocaklilarin dediginden ben; asil cozunurlugunun 3.43 megapixel oldugunu anliyorum.. ama 10.29 milyon tane renkli fotograf algilayicisi varmis.. ama cozunurluk 3.43 milyon pixel..
bunun karmasik bir tarafi yok aslinda..
...
son olarak, bu aptal makineler yuzunden seni kiriyorsam ozur dilerim ceko.. benim amacim kesinlikle kirmak degil.. (mesajlasma ile konustugumuzdan nasil dusundugunu gorebilmek zor..)
..asil canavari ortaya cikarmak..

Tarih: 1 Kasım 2005, 15:44 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

4536 x 3024 = 13.7 MP etti.

Tarih: 1 Kasım 2005, 15:53 - İp: yok
gucsav
gucsav (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

aklın yolu birdir dadanagast haklısın amaç kırıcı olmak değil canavarı bulmak

#gucsav' tarafyndan 01.11.2005 16:07:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2005, 16:05 - İp: yok
ceko
ceko (üye)

Dprewiew2i bir daha iyice inceleyin derim ben. özellikle 14. başlık ve 17. başlık altındaki bölümlere iyi bakın.

Tarih: 1 Kasım 2005, 16:37 - İp: yok
ceko
ceko (üye)

Özellikle 17. başlık altındaki karşılaştırma fotolarındaki 3072 x 2048 büyüklüğünü nasıl aldığını heralde yazmıştır. Daha açıklayıcı olabilir heralde.

Tarih: 1 Kasım 2005, 16:42 - İp: yok
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Zaten olmayan aklım uçup gidecek şimdi.Nasıl makina bu jpeg çıktısı yok. 3mp ama 10 mp gibi çıktı veriyor.Çok garip.Fiyatının bu kadar düşmesinin sebebi bumu acaba.

Tarih: 1 Kasım 2005, 16:44 - İp: yok
huzun_seli
huzun_seli (üye)
İstanbul / Amatör

Valla ingilizcem detaylı olmadığı için Dpreview dekı açıklamalr için bişe diyemicem...Arkadaşlarda matematiksel olarak çelilşkili olduğunu soyluyorlar durumun...Ama şuda bir gercek kii Sigma buyuk bir firma VeFotoğrafcılık dunyasında bu kadar kariyerli iken(makına olarak olmasada) boyle bir hataya düşmemişlerdir...En azından Bir açıklaması vardır...

Şöyle bir onerim olacak Dada... Yada Cuneyt Bey (ocaklılar) bu durumu sigmaya mail atsalarr... Forumdakı Herkes de Rahata Kavuşmuş olsa...
Biraz zahmetli olucak ama Yetkili ağızdan cevap almak daha verimli olur kanısındayım?

Tarih: 1 Kasım 2005, 16:53 - İp: yok
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

dpreview deki 17. sayfada söylenenin Türkçesi yaklaşık olarak şöyle demekte:

Sd10 ile canon 10d yi karşılaştırmayı uygun görmüşler Bayer sensör kullandığı için. Ama iki makinenin çıkış boyutları farklı olduğundan (canon 10d 6 MP) ilk testi her iki makinenin orjinal boyutlarında, ikinci testi canon d10 un çıktısını KÜÇÜLTEREK, üçüncü testi ise sd10 un çıktısını BÜYÜLTEREK yapmışlar ki karşılaştırılan boyutlar eşit olsun diye.

Canoun çıktısını küçültüp sd10 un çıktısını büyültmek ihtiyacı oluştuğuna göre artık sonuç ortada.

native output sizes = gerçek çıkış boyutları
downsampled EOS 10D image = küçültülmüş EOS 10D görüntüsü
upsampled SD10 image = büyütülmüş SD10 görüntüsü

#ocaklilar' tarafyndan 01.11.2005 17:22:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2005, 17:00 - İp: yok
polaris
polaris (üye)
Yurtdışı / Meraklı

, siradan ccd'lerde interpolasyon kullanir. mesela bir 350d aslinda gercek olarak her renk kanali icin yaklasik 2.5 megapiksellik goruntu olusturur, fakat her uc renk icin yaklasik 8 mp lik bilgi interpolasyonla artirilir, foveon x3'de ise her fotosit 3 rengede duyarlidir.ve bu sensorun bayer interpolasyon algoritmasi karsiligi 10 mp civaridir.bunu tartismanin anlami yok bence

#polaris' tarafyndan 01.11.2005 18:08:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 1 Kasım 2005, 17:58 - İp: yok