as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K10d Nin Renkleri

Arkadaşlar Hüseyin (kontrast) arkadaşımızın açtığı benzer başlıklı konuya örnek olması açısından bu topiğe fotoğraflar yükleyeceğim.

Fotoğraflar adobeRGB renk ve DNG formatında çekilmiştir.

Fotoğrafların tümü raw olduğu için adobelihgtroom da açıldılar.Fotoğrafların renk ve kontrast ayarları tamamen kendi monitörüme göre yapıldı.Bu fotoğraflardaki renk tonlaması muhtemelen baskıda değiştirilecektir.O kısmı hakkında pek bilgim yok.Ben sadece çekmesini bilirim.Baskı işi daha farklı bilgiler gerektiriyor.
Fotoğrafların orijinal ham renklerine mümkün olduğu kadar müdaheleden kaçındım ki makinanın 5400 kelvin deki algılaması hakkında fikir sahibi olabilelim.Bana kalsa doygunluğu ve kontrastı biraz daha arttırır göze hoş gelen bir renk doygunluğu yaratabilirdim ama en az müdahele ile buraya yüklemenin daha doğru olacağını düşündüm.
Bundan sonraki renk yorumlarının D70S ile çekilip P/S da renkleri değiştirilip işte K10D nin renkleri gibi devşirme bir fotoğraf üzerinden yapılmayıp K10D ile çekilmiş gerçek fotoğraflar üzerinden yapılması sanırım daha doğru olacaktır.

Fotoğraflar ham olarak elimde olduğu için istediğiniz taktirde kelvin değerlerini istediğiniz gibi değiştirip renk ayarları ile oynama şansım var.Ayarları değiştirilmiş aynı veya başka fotoğraflarda yükleyebilirim.

NOT: Fotoğraflardaki cilt renkleri hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.Daha Sonra burada gördüğünüz K10D nin cilt renklerini Hasellblad H1d nin fotoğrafları ile de karşılaştıracağız.
Bakalım Hasel in renkleri ile K10D nin renkleri arasında ne kadar fark varmış onu da göreceğiz.
Bu sayede Hasel sahibi profesyonel stüdyoların neden ikinci fotoğraf makinası olarak ,çıktığından beri Pentax K10D yi tercih ettiğinide sanırım anlayacaksınız.

Pentax K10D

Pentax K10D

Pentax K10D

#as' tarafından 24.05.2007 15:06:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 16:40 - İp: 88.***.**4.18
as
as (Üye)

rokomet bu tür moda çekimlerinde gösterilmek istenen asıl obje mankenden çok kıyafetlerdir.O yüzden ciltteki parlamaların bence bir önemi yok.Polarize filtre kullanmayı denemedim,ayrıca çekimleri birlikte gerçekleştirdiğimiz Serkan Özdemir arkadaşımında böyle bir önerisi olmadı.

Onixon her renkten kıyafet var'da sen kıyafetleremi bakıyorsun mankenleremi anlamadım.

İlhan teşekkürler.

Pentax K10D

Pentax K10D

Tarih: 11 Mayıs 2007, 09:34 - İp: 88.***.**4.113
as
as (Üye)

Pentax K10D

Pentax K10D

Tarih: 11 Mayıs 2007, 10:09 - İp: 88.***.**4.113
melrock
melrock (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan abi,
Bari adına çekim yaptığınız firmanın ismini de ver de bari fotoğraflar boşa gitmiş olmasın. en azından çekim amacına göre kullanılmış olur.
hem zaten onixon bazı elbiseleri çok beğenmiş. firmayı söylersen bulması da kolay olur onun için. (yanlış anlaşılmasın elbiseleri diyorum yani )

#melrock' tarafından 11.05.2007 10:27:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mayıs 2007, 10:26 - İp: 81.***.**7.88
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

adnan hocam teşekkürler..
Amaç modelden çok elbise olunca sanırım olması gerekende bu..

serkan özdemir profesyonel bir moda fotoğrafçısı sanırım..

senin vasıtanla birşeyler sorup öğrenebilirsem ne mutlu bana..
Burada olup bu işi pro yapan bu işin tekniğini bilen usatalarımda cevaplarsa sevinirim.(kontras sende)

beni rahatsız eden görüntü şu

fakat elden kaçmaması gereken, olmazsa olmaz ışık parlamasıda şu (parlamaz ise kumaşın/elbisenin özelliği gösterilemez)

şimdi burada şöyle birşey takılıyor aklıma.. eğer aydınlatmalar spot değilde paraflaş gibi anlık parlayan bir donanım ise zaten polarize filtre ile ayar yapılamaz. Çünkü flaşın patladığı anda nerenin parlayacağı bilinemeyeceğinden görünmeyen parlamaya göre polarize halkası çevrilemez. Diyelim ki modelin/şahsın ön planda olduğu bir çekim yapılıyor. Hem "Ten"in PARLAMAMASI isteniyor, hemde parlak yüzeylerin PARLAMASI isteniyor.. Böyle çelişki olurmu demeyin, oluyor. örn: kaset-albüm kapağı çekimleri yada yaklaşan seçimler için yapılacak aday/lar çekimleri buna en güzel örnek..
Bu doğrultuda, fotoğraf çekimi aşamasında Teknik olarak neler yapılabilir.. neler yapılmalıdır.

(Adnan hocam ayrıca bu çalışmanın son halini -eğer imkan bulursan- bizimle paylaşırsan memnun olurum. Buradaki pek çok fotoğraf tutkunu bu işin profesyonel olarak yapıldığında fotoğrafa sonradan ne gibi müdahaleler yapıldığınıda görmesi açısından çok iyi olur.. Bu fotolar elbet bir rötüşdan geçecek ve o zaman albenisi feci derecede artacağını düşünüyorum. "11 Mayıs 2007, 09:34" tarih ve saatli mesajındaki modelin bacaklarındaki görüntüyü söz konusu firma katalogda mümkün değil istemez..

-Ha birde ben ne modellerle nede elbiselerle ilgiliyim.. ben fotoğrafla ve işin üretim aşamasındaki her türlü profesyonellikle ilgiliyim.)
ama mankenlerde güzel(miş) nazarbeyim öyle diyor

Tarih: 11 Mayıs 2007, 11:12 - İp: 85.***.**0.130
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

rokomet.. O konuda ben bikaç sey soyleyebilirim. TArz ve still konularını bir tarafa bırakırsak.

Modelin yüzünde istediginiz sertlikte ışık oluşturabilirsiniz. SAna şu an yaglı gibi gozuken yüzler rutuş asamasından sonra ideal hale gelir. Orjinal fotolar olsaydı yapardım örnek olarak. Adnan abi gonderirse yaparım.

Bana göre yüzdeki ışık miktarının RGB degeri. r:255 g:255 b:255 olmaadıgı muddetce sorun yoktur. Homojen ve kontrast calışma tamamen fotografcının tarzı ve konseptin bütünlüğü geregidir.

Tarih: 11 Mayıs 2007, 12:21 - İp: 88.***.**0.54
as
as (Üye)

Hüseyin sana özelden ham fotoğrafı yüklediğim linkin adresini gönderdim.
Fotoğrafı oradan indirebilirsin.
Fotoğrafı sen bir işle bakalım nasıl olacak.Sonra senin işlediğini beğenmezsem birde ben işlerim.

Bu arada rokometinde gözleri bayram etsin.

Aslında bu fotoğraflar tam Pazarbeyin tarzıydı ama ortalıklarda görünmüyor.

#as' tarafından 11.05.2007 13:19:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mayıs 2007, 13:14 - İp: 88.***.**4.113
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

hadi bakalım.. siz şu işleme konusunda bir kapışın..
ben juri olarak karar verecem.. birinize juri özel ödülü verecem.
ben daha sonra rahat ve dingin bir günümde bu fotoğrafların birine ciddi bir manipülasyon yapacam... müsade varmı...?

Tarih: 11 Mayıs 2007, 13:52 - İp: 85.***.**0.130
as
as (Üye)

rokomet Hüseyin akşama kadar rötuşla uğraşıyor biz onunla nasıl baş edeceğiz.
Hele buraya arasıra koyduğu fotoğrafların işlenmemiş hallerini gördükten sonra ,onları baskıya hazırlayabilen biriyle aşık atılmaz.

Rokomet fotoğrafların işlenmesinde herkesin kendine göre bir tarzı vardır.Sende işle bakalım.Fotoğrafları işleyerek göze hoş görünmesini sağlamaya yönelik her türlü işlemi uyguluyabilirsiniz.Yapılan işlemlerde anlatılırsa herkes bir şeyler öğrenmiş de olur.

Tarih: 11 Mayıs 2007, 14:07 - İp: 88.***.**4.113
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

o kadar ugrastım sarı-yeşil kaldı yinede

Tarih: 11 Mayıs 2007, 14:15 - İp: 88.***.**0.54
as
as (Üye)

Hüseyin ortalıkta ne manken kalmış nede kıyafet.

Hüseyin senin monitörde kesin bir sorun var.Benden söylemesi.

Rokomet bakalım kaç puan verecek.

#as' tarafından 11.05.2007 14:22:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Mayıs 2007, 14:19 - İp: 88.***.**4.113