as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K10d Nin Renkleri

Arkadaşlar Hüseyin (kontrast) arkadaşımızın açtığı benzer başlıklı konuya örnek olması açısından bu topiğe fotoğraflar yükleyeceğim.

Fotoğraflar adobeRGB renk ve DNG formatında çekilmiştir.

Fotoğrafların tümü raw olduğu için adobelihgtroom da açıldılar.Fotoğrafların renk ve kontrast ayarları tamamen kendi monitörüme göre yapıldı.Bu fotoğraflardaki renk tonlaması muhtemelen baskıda değiştirilecektir.O kısmı hakkında pek bilgim yok.Ben sadece çekmesini bilirim.Baskı işi daha farklı bilgiler gerektiriyor.
Fotoğrafların orijinal ham renklerine mümkün olduğu kadar müdaheleden kaçındım ki makinanın 5400 kelvin deki algılaması hakkında fikir sahibi olabilelim.Bana kalsa doygunluğu ve kontrastı biraz daha arttırır göze hoş gelen bir renk doygunluğu yaratabilirdim ama en az müdahele ile buraya yüklemenin daha doğru olacağını düşündüm.
Bundan sonraki renk yorumlarının D70S ile çekilip P/S da renkleri değiştirilip işte K10D nin renkleri gibi devşirme bir fotoğraf üzerinden yapılmayıp K10D ile çekilmiş gerçek fotoğraflar üzerinden yapılması sanırım daha doğru olacaktır.

Fotoğraflar ham olarak elimde olduğu için istediğiniz taktirde kelvin değerlerini istediğiniz gibi değiştirip renk ayarları ile oynama şansım var.Ayarları değiştirilmiş aynı veya başka fotoğraflarda yükleyebilirim.

NOT: Fotoğraflardaki cilt renkleri hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.Daha Sonra burada gördüğünüz K10D nin cilt renklerini Hasellblad H1d nin fotoğrafları ile de karşılaştıracağız.
Bakalım Hasel in renkleri ile K10D nin renkleri arasında ne kadar fark varmış onu da göreceğiz.
Bu sayede Hasel sahibi profesyonel stüdyoların neden ikinci fotoğraf makinası olarak ,çıktığından beri Pentax K10D yi tercih ettiğinide sanırım anlayacaksınız.

Pentax K10D

Pentax K10D

Pentax K10D

#as' tarafından 24.05.2007 15:06:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 16:40 - İp: 88.***.**4.18
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

ha şimdi suçlu ben mi oldum..

çekmeseydin, yüklemeseydin napiyim..
(nazarbeyim özelden mesaj yazdı bana, ağır baskı altındayım sen iste diye)

sorularımı atlıyorsun ama farkındamısın ? ?..

polarize filtre diyorum niye kullanmadın..

Tarih: 10 Mayıs 2007, 12:46 - İp: 85.***.**0.130
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

rokomet polarizeyi neden kullanacakmışım anlamadım hangi fotoğrafda kullanılmalı idi.

Bu arada K10D nin renkleri hakkında sadece 3-5 kişinin yorumda bulunmasını renklere söylenecek hiç bir şey yok,olarak'mı algılamak gerekiyor anlayamadım.

Sizlere 3 fotoğraf daha.Bu fotoğraflar ise Silkypix adlı Pentax ın orijinal yazılımını yapan firmanın ücretli sürümünde işlendi.

Pentax K10D

Pentax K10D

Pentax K10D

Tarih: 10 Mayıs 2007, 13:16 - İp: 88.***.**0.57
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

adnan hocam bu yazacaklarım çok iddialı söylemler değil.. başta söyleyim ukala olmaktan imtina ediyorum.

Normal bir ten görüntüsü parlamaz, terli yada yağlı ten parlar.. Modellerde her ne kadar makyaj varsada özel bir makyaj yapılmamış tahminimce. Stüdyodaki ışık koşullarından dolayı bazı modellerin bazı bölgelerinde parlamalar görünüyor. Ha belki bu istenen birşeydir. Tercihtir fikirdir saygı duyarım.
Polarize filtre yansıyan ışığı kıracağından -belki diyorum- ten görüntüsünde daha bir estetik verebilirdi. En azından denenmiş olabileceğini umuyordum. Eğer denendiysede farkı görmeyi isterdim.. Bu yüzden sorumdaki ısrar..
belkide yanlışımdır bilmiyorum. araştırıyorum, soruşturuyorum, öğreniyorum.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 13:33 - İp: 85.***.**0.130
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

valla resimler güzel,zaten SLR kullanmayı,ışığı bilmeyenler sarıda çeker morda,eflatunda,yeşilde.
Profesyonel çekimlerde çıkan sonuç belli.
Makine fazla meyva veriyor.Nisbet

AS birde siyah ve mavi renk elbise varmı?

ama benim tesbitim sigma lens renkleri saptırıyor.18-55 ve 17-70 in renk olayı farklı.Pentax lensleri bir yöne saptırmıyor.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 16:48 - İp: 88.***.**4.175
ulyses
ulyses (üye)
İçel / Amatör

Şimdi mi söylenir bu.Tam da sigma lens ısmarlamışken [>

Tarih: 10 Mayıs 2007, 19:24 - İp: 88.***.**8.35
onixon
onixon (üye)

bendede var yaws fiyat/performans iyi.Allah bir * Star serisi gösterirse kullanırız

Tarih: 10 Mayıs 2007, 20:40 - İp: 85.***.**1.57
sdtyrdkn
sdtyrdkn (üye)
Bursa / Meraklı

onixon, hocam alıntı yapıyorum:

valla resimler güzel,zaten SLR kullanmayı,ışığı bilmeyenler sarıda çeker morda,eflatunda,yeşilde.
Profesyonel çekimlerde çıkan sonuç belli.
Makine fazla meyva veriyor.Nisbet

bu fotoğraflar hakkında yorumum yok, adnan abi çekmiş bunları. fakat ben SLR kullanmayı bilmiyorum, fotoğraf çekmeyi öğrenmeye çalışıyorum. K10D ile çektiğim fotoğrafları da gönderdim, siz de renklerde hataları görebilirsiniz. hepsini AWB ile çekiyorum çünkü makinanın AWBsine güveniyordum.

k10d almak ve kullanmak için pro olmak gerekiyorsa benim k10d seti satılıktır arkadaşlar.. ya da bu işi bilen biri bana öğretsin..

Tarih: 10 Mayıs 2007, 22:13 - İp: 88.***.**9.55
onixon
onixon (üye)

awb ye güvende kapalı alanda yanılabilirler,hem slr alıyorsun baız şeyleri kap.Bende AWB kullanırım çoğu yerde dışarda daylight.Raw çektğim için ışık hatasının önemi yok.

Bir gün çıkarız :D çekime olursa katalog çekimine dahil oluruz hhheee.

yani şuki renklerde bir şey yok.Durakta 3 adam çektim biri kırmızı ten biri :d beyaz , biride beyaz,yeşil ama gördüğüm bu. :D .Işık doğru idi,tekrar çeker yollarım :d

Güneş batarken gözün ne görüyor insanların suratlarında turuncu değil mi ?Ben bunu beyaz çıkarmam ,doğallığı gider.Yumuşak ışıkta renk verir?Çektiğin anda ne görüyorsun odur doğru.

Yukardaki resimlerde birşey varm mı ? yok.Daha geçen gün bir tanıdı vasıtası ile ilettim konuştum sorun yok.Adamlarda para çok istediklerini alırlar,halbuki.

K10d sadece bazen azda olsa magentaya kaçabilir,oda :d çok sağlam bir cihaza karşı,zaten chartlarda magenta var.

Kompak gibi değiller,senin resimlerin iyi valla,takipediyoruz sdt&oyayrdkn.
Kit lense gelince f5.6 gibi dip değerde köşelerde renkleri kaçırabiliyor siyah yerlerde mora doğru.Benim 70-300'ün 200mm üstünde olduğu gibi.

Evdeki CRT ve LCD'ler zaten çoğu şeyden anlamıyor,Raw 'ları bas dvd ye dursun.ilerde iyi bir baskı alacaksan 70cm-2 metre gibi baskı matbası merak etme orda sana oturtur.Zaten baskıya giderken.Bazı renkler kısılır,siyah yoğunluğu biraz arttırılır.

Mankenlerin keyfini çıkarın,şu ege koylarında yapılcak çekimler var bakalım :D:D:D:D.

#onixon' tarafından 10.05.2007 22:34:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 22:31 - İp: 85.***.**1.57
ime
ime (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan Selam

Böyle özel çalışma fotoğraflarını bizlerle paylaştığın için
ne desek az, eline sağlık.

onixon
"valla resimler güzel" demişsin, güzel değil mükemmel kareler.

Nasıl bakarsanız öyle görürsünüz
Renklerde ben anormal bir kusur göremiyorum hatta çok iyi,
ilk veri olarak.

Bu arada bu renk konusundaki yeşil_sarılı çocuk
Sean Carpenter' ait kendisi tam bir pentaist
burada
ve kendi yazdığı k10 incelemeside burada
sarı yeşil açıklamasınıda yazmış kendince.

Tarih: 11 Mayıs 2007, 00:41 - İp: 85.***.**9.234
onixon
onixon (üye)

ime o resimde kullanılan lesn geri yansıma yapan kaplamasız bir lesn bildiğim, morada gider maviyede.
f2.2 gibi bir diyaframda sapmalar zapdedilemez olur.

pirelenmeyin bir modacıya sorduk olsa biz çakarız diyor.Çatır çatır çekiyorlar.Jpeg çevrimine pek girmedik diyorlar.Aksine memnunlar ciddi iş yapıyorlar.

bright ve natural arasında çok farklı renk tonlamaları çıkabilmekte.AWB yanılabilir fine tune çekin.Ortamdaki ışık sıcaksa ne görüyorsanız o çıkıyorsa sorun yok.
Çünkü gözde yanılır.Odada sadece mavi ışık yakın herşey beyazlarda mavidir.Profesyonel matbalarda hiç iç aydınlatmaya dikkat ettiniz mi :D

AS abi devam resimlere mavi ve siyah elbise yokmuydu hiç ? yahu benim zevkime görede at

Tarih: 11 Mayıs 2007, 01:28 - İp: 85.***.**1.57