as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K10d Nin Renkleri

Arkadaşlar Hüseyin (kontrast) arkadaşımızın açtığı benzer başlıklı konuya örnek olması açısından bu topiğe fotoğraflar yükleyeceğim.

Fotoğraflar adobeRGB renk ve DNG formatında çekilmiştir.

Fotoğrafların tümü raw olduğu için adobelihgtroom da açıldılar.Fotoğrafların renk ve kontrast ayarları tamamen kendi monitörüme göre yapıldı.Bu fotoğraflardaki renk tonlaması muhtemelen baskıda değiştirilecektir.O kısmı hakkında pek bilgim yok.Ben sadece çekmesini bilirim.Baskı işi daha farklı bilgiler gerektiriyor.
Fotoğrafların orijinal ham renklerine mümkün olduğu kadar müdaheleden kaçındım ki makinanın 5400 kelvin deki algılaması hakkında fikir sahibi olabilelim.Bana kalsa doygunluğu ve kontrastı biraz daha arttırır göze hoş gelen bir renk doygunluğu yaratabilirdim ama en az müdahele ile buraya yüklemenin daha doğru olacağını düşündüm.
Bundan sonraki renk yorumlarının D70S ile çekilip P/S da renkleri değiştirilip işte K10D nin renkleri gibi devşirme bir fotoğraf üzerinden yapılmayıp K10D ile çekilmiş gerçek fotoğraflar üzerinden yapılması sanırım daha doğru olacaktır.

Fotoğraflar ham olarak elimde olduğu için istediğiniz taktirde kelvin değerlerini istediğiniz gibi değiştirip renk ayarları ile oynama şansım var.Ayarları değiştirilmiş aynı veya başka fotoğraflarda yükleyebilirim.

NOT: Fotoğraflardaki cilt renkleri hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.Daha Sonra burada gördüğünüz K10D nin cilt renklerini Hasellblad H1d nin fotoğrafları ile de karşılaştıracağız.
Bakalım Hasel in renkleri ile K10D nin renkleri arasında ne kadar fark varmış onu da göreceğiz.
Bu sayede Hasel sahibi profesyonel stüdyoların neden ikinci fotoğraf makinası olarak ,çıktığından beri Pentax K10D yi tercih ettiğinide sanırım anlayacaksınız.

Pentax K10D

Pentax K10D

Pentax K10D

#as' tarafından 24.05.2007 15:06:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 16:40 - İp: 88.***.**4.18
asinan
asinan (üye)
Sakarya / Amatör

Bu hatunlar makyaj yaparken fırça falan kullanmasınlar artık zaman kaybı spatula kullansınlar.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 23:20 - İp: 88.***.**7.180
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

çok amatörce,elbise kırmızıya kaçmış,netlik yok,fluu
abi sana pro makine alalım,böylemi çekilir :d yazık olmuş mankenlere :D

Tarih: 19 Mayıs 2007, 00:36 - İp: 85.***.**3.100
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan abi benim yorumum ablalaraydı

hani bunlar gerçek mi diye sorarkene ablaları kast etmiştim

bak akşam akşam yine gördüm sinirlerim bozuldu

Tarih: 19 Mayıs 2007, 00:40 - İp: 88.***.**7.75
onixon
onixon (üye)

duneseae sende hiç mi makine yok ,çıkalım şöyle turluyalım yahu

Tarih: 19 Mayıs 2007, 01:55 - İp: 85.***.**3.100
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Sony Erikson K750 İ var

Tarih: 19 Mayıs 2007, 10:30 - İp: 212.***.**4.63
onixon
onixon (üye)

renk ısısının fotoya etkisini iyi bilmek lazım.Zaten o zaman dslr'ın esnekliği ufuk açıyor.Kayıpsız manipe edilen resimler,daha kolay edit.
Bide çok daha iyi sonuçlar için böyle birşey vermişler bilgisi olan varmı?Her makine için gördüm.
http://ok1000.blogspot.com/2007/03/acr-calibrator-and-k10d.html

Konu Dışı *

fotomodel olmuş :D kız arkadaşları arıyorum :d,şansa tutarya dış çekim yaparım.1-2 reflektör 1 tanede yardımcı (dünder hazır bulunur).
Bu sneye kadar nerdeydin diyolar :D

dunease bir gün çıkalım sahilde yürürüz , birşeyler içeriz,hava lırız.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 12:11 - İp: 85.***.**3.100
as
as (Üye)

Erdem yok gerçek değiller.

Hatta fotoğraflarda gerçek değiller exifleri falan kesin değiştirilmiştir bunların.

Erdem K750İ yi bilmemde 800İ olsaydı 5D den de daha iyi çekerdin. İlker iyi bilir.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 16:58 - İp: 88.***.**3.191
as
as (Üye)

İlhan yok hocam öylesine çekimler işte, bir arkadaşın yanına takılmıştık 3-5 de biz çekelim dedik.

Mimarca teşekkürler.

Tarih: 19 Mayıs 2007, 17:16 - İp: 88.***.**3.191
onixon
onixon (üye)

siyah elbiseler var mı ?Lazımda

Tarih: 21 Mayıs 2007, 14:12 - İp: 88.***.**5.194
as
as (Üye)

Serkan siyah elbiseli fotoğraf yüklemiştim ama daha başkada yüklerim.

PENTAX K10D

Tarih: 21 Mayıs 2007, 17:11 - İp: 88.***.**7.239