as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K10d Nin Renkleri

Arkadaşlar Hüseyin (kontrast) arkadaşımızın açtığı benzer başlıklı konuya örnek olması açısından bu topiğe fotoğraflar yükleyeceğim.

Fotoğraflar adobeRGB renk ve DNG formatında çekilmiştir.

Fotoğrafların tümü raw olduğu için adobelihgtroom da açıldılar.Fotoğrafların renk ve kontrast ayarları tamamen kendi monitörüme göre yapıldı.Bu fotoğraflardaki renk tonlaması muhtemelen baskıda değiştirilecektir.O kısmı hakkında pek bilgim yok.Ben sadece çekmesini bilirim.Baskı işi daha farklı bilgiler gerektiriyor.
Fotoğrafların orijinal ham renklerine mümkün olduğu kadar müdaheleden kaçındım ki makinanın 5400 kelvin deki algılaması hakkında fikir sahibi olabilelim.Bana kalsa doygunluğu ve kontrastı biraz daha arttırır göze hoş gelen bir renk doygunluğu yaratabilirdim ama en az müdahele ile buraya yüklemenin daha doğru olacağını düşündüm.
Bundan sonraki renk yorumlarının D70S ile çekilip P/S da renkleri değiştirilip işte K10D nin renkleri gibi devşirme bir fotoğraf üzerinden yapılmayıp K10D ile çekilmiş gerçek fotoğraflar üzerinden yapılması sanırım daha doğru olacaktır.

Fotoğraflar ham olarak elimde olduğu için istediğiniz taktirde kelvin değerlerini istediğiniz gibi değiştirip renk ayarları ile oynama şansım var.Ayarları değiştirilmiş aynı veya başka fotoğraflarda yükleyebilirim.

NOT: Fotoğraflardaki cilt renkleri hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.Daha Sonra burada gördüğünüz K10D nin cilt renklerini Hasellblad H1d nin fotoğrafları ile de karşılaştıracağız.
Bakalım Hasel in renkleri ile K10D nin renkleri arasında ne kadar fark varmış onu da göreceğiz.
Bu sayede Hasel sahibi profesyonel stüdyoların neden ikinci fotoğraf makinası olarak ,çıktığından beri Pentax K10D yi tercih ettiğinide sanırım anlayacaksınız.

Pentax K10D

Pentax K10D

Pentax K10D

#as' tarafından 24.05.2007 15:06:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 16:40 - İp: 88.***.**4.18
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

ama olmaz simdi, madem hasselblad sahibi insanlar k10d aliyorlar, bizler de gorelim bunun nedenini..
bir de arkadaslar, "hassel" diye bir fotograf makinesi markasi yoktur.. hasel vardir, o da findik agaci demektir ingilizcede..
.....
bu arada dikkatimi cekti, muhtarlik yeteneklerimi kaybetmisim forumda.. adnan, sen de uye olmussun yine.. (tabii gorunus olarak da olabilir bu.. digerlerine ayip olmasin manasinda yani..) ne oldu boyle? fikretin kafasi atti da herkesi uye mi yapti bir anda?..

Tarih: 11 Mayıs 2007, 23:06 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)

İlker Fikret bu fotoğraflardan birini duvar kağıdı yapmak için istedi bende vermedim.

O gün bugündür herkes üye oldu.

Pentax K10D

Pentax K10D

Tarih: 18 Mayıs 2007, 17:43 - İp: 88.***.**3.191
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

iler abi kısaltmışım
hasselblad ı hassel diye yazıyorum :D.

@as Resimler hoş abi her zamanki gibi.Sen kırmızı seviyorsun ben mavi - kırmızı

Tarih: 18 Mayıs 2007, 17:55 - İp: 88.***.**5.194
as
as (Üye)

Serkan napıcan işte amatör makinamızla amatörce takılıyoruz.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 18:01 - İp: 88.***.**3.191
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

adnan hocam bu amatör çalışmalar paylaştığın için saol..
ama ben yeterli incelemeyi yapabilmek için yeterli veriye ulaşamıyorum..
başka ne gibi çeşitler var

Tarih: 18 Mayıs 2007, 18:48 - İp: 88.***.**5.117
as
as (Üye)

Vedat sen yeterli veriyi buradan toplayamazsın.En iyisi çekimlere gel.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 18:52 - İp: 88.***.**3.191
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Adnan abi bunlar gerçek mi

şey yani renkler

yaw akşam akşam yapılmaz ki ama bu insan evladına...

küstüm konuşmuyorum [>

Tarih: 18 Mayıs 2007, 18:57 - İp: 212.***.**4.63
as
as (Üye)

Erdem küsme ya ,amatör makinalar ancak bu kadar çekiyor.Büyüyünce pro olacak abisi.

Tarih: 18 Mayıs 2007, 21:22 - İp: 88.***.**3.191
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

adnan abi fotoğraflar çok başarılı...

tebrikler

renk mevzuatından fazla anlamam...

Tarih: 18 Mayıs 2007, 21:45 - İp: 88.***.**3.147
ime
ime (üye)
İstanbul / Amatör

Ya Adnan