as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Pentax K10d Nin Renkleri

Arkadaşlar Hüseyin (kontrast) arkadaşımızın açtığı benzer başlıklı konuya örnek olması açısından bu topiğe fotoğraflar yükleyeceğim.

Fotoğraflar adobeRGB renk ve DNG formatında çekilmiştir.

Fotoğrafların tümü raw olduğu için adobelihgtroom da açıldılar.Fotoğrafların renk ve kontrast ayarları tamamen kendi monitörüme göre yapıldı.Bu fotoğraflardaki renk tonlaması muhtemelen baskıda değiştirilecektir.O kısmı hakkında pek bilgim yok.Ben sadece çekmesini bilirim.Baskı işi daha farklı bilgiler gerektiriyor.
Fotoğrafların orijinal ham renklerine mümkün olduğu kadar müdaheleden kaçındım ki makinanın 5400 kelvin deki algılaması hakkında fikir sahibi olabilelim.Bana kalsa doygunluğu ve kontrastı biraz daha arttırır göze hoş gelen bir renk doygunluğu yaratabilirdim ama en az müdahele ile buraya yüklemenin daha doğru olacağını düşündüm.
Bundan sonraki renk yorumlarının D70S ile çekilip P/S da renkleri değiştirilip işte K10D nin renkleri gibi devşirme bir fotoğraf üzerinden yapılmayıp K10D ile çekilmiş gerçek fotoğraflar üzerinden yapılması sanırım daha doğru olacaktır.

Fotoğraflar ham olarak elimde olduğu için istediğiniz taktirde kelvin değerlerini istediğiniz gibi değiştirip renk ayarları ile oynama şansım var.Ayarları değiştirilmiş aynı veya başka fotoğraflarda yükleyebilirim.

NOT: Fotoğraflardaki cilt renkleri hakkındaki yorumlarınızı merakla bekliyorum.Daha Sonra burada gördüğünüz K10D nin cilt renklerini Hasellblad H1d nin fotoğrafları ile de karşılaştıracağız.
Bakalım Hasel in renkleri ile K10D nin renkleri arasında ne kadar fark varmış onu da göreceğiz.
Bu sayede Hasel sahibi profesyonel stüdyoların neden ikinci fotoğraf makinası olarak ,çıktığından beri Pentax K10D yi tercih ettiğinide sanırım anlayacaksınız.

Pentax K10D

Pentax K10D

Pentax K10D

#as' tarafından 24.05.2007 15:06:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 16:40 - İp: 88.***.**4.18
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

buyrun size poşotopta değiştirebilcekleriniz
yada yapabileceğiniz esnetik ameliyatlar..
(iki resim üst üste yüklenmesini bekleyip bakın)

fotomodel arkadaşın affına sığınıyorum.. eğer talep ederse silebilirim.. hazır siliyorken birşeyler içebiliriz belki bu işlemleri nasıl yaptığımı uygulamalalı olarak bizzat anlatabilirim.. he he he

adnan hocaam.. polarize diyorum polarize.. niye kullanmadınız...

#rokomet' tarafından 09.05.2007 20:30:45 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 20:23 - İp: 85.***.**0.130
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Adnan K10D ye toz kaçmış galiba spreyin var temizle işte

Tarih: 9 Mayıs 2007, 20:47 - İp: 85.***.**1.31
realfriend
realfriend (üye)
İstanbul / Meraklı

rokomet, İstanbul'da olsaydın hangi renk ayrımı stüdyosu derdim ama Ankara'da olduğun için sormayacağım.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 20:50 - İp: 85.***.**5.164
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

adnanabi stüdyoda bulursa boyne lens değişir :D döner dolaşır 16-45 50mm prime devam .f16 civarını kullanmışlar,1 tane toz iyi valla

Tarih: 9 Mayıs 2007, 20:58 - İp: 85.***.**1.57
wolwarine
wolwarine (üye)
Çanakkale / Amatör

Hiç kuşkum yoktu ve gayet doğal renkler Adnan Bey teşekkürler daha adil bir bakış oldu. Diğer konu başlığınada yazmıştım matematik matematiktir. Kısa bir bilgi vereyim HUE öyle anlatıldığı gibi renk geçişi ile tanımlanmıyor.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 22:26 - İp: 81.***.**2.187
nicolayy
nicolayy (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili Adnan eline bilgine sağlık.
her eline makina lan onun renkleri bunun renkleri diye topik açsın!!!!!!!
şu sitenin pentax traftarlığı yapıyor yok pentax çok abartılıyor konuları bitse fen olmayacak hani
elin japonu yapmış kullanıyoruz güzel makina gerçi siz biraz üst seviyede tartışıyorsunuz olayı ama k10d yi aldığıma her halde hiç bir şekilde pişman olmayacğım.
saygılar

Tarih: 9 Mayıs 2007, 23:27 - İp: 85.***.**9.216
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

şu an billboardlarda istanbulda çok şeçkin bir firmanın süslü resimleri var o kişinin 2.ci makinesi :D ne olacak acaba.Ya çeken bildikten sonra sorun varsa bu kişiler niye alsın si :S

#onixon' tarafından 09.05.2007 23:52:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Mayıs 2007, 23:48 - İp: 85.***.**1.57
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

realfriend repro değilim..
matbaa ve grafik tasarım atölyesi işletiyorum..

wolwarine bahsettiğiniz Elektrospektrofotometre cihazı ile model üzerinden ten rengi ölçümü yapılabilir mi?
Eğer yapılabilirse bu ölcüm ve renk değerleri kayıt edilip, fotoğrafların son kullanılacağı mecranın üretimi esnasında (katalog-bilboard-dergi-albüm-fotoğraf) ortaya çıkan değerleri karşılaştırmak gerekir..

Tarih: 10 Mayıs 2007, 09:45 - İp: 85.***.**0.130
as
as (Üye)

Murat temizleme spreyini pahalı diye almadım.Hava pompası aynı işi görüyor.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 12:35 - İp: 88.***.**0.57
as
as (Üye)

Rokomet ben pazarbey bu topiğin abonesi olur ha bire fotoğraf ister diye beklerken fotoğraf istekleri senden gelmiş.

Tarih: 10 Mayıs 2007, 12:42 - İp: 88.***.**0.57