muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ya bence bu kadar kişisel muhabbet üzerinde durmayın ben iki arkaşında kötü bir niyeti olduğunu sanmıyorum meseleyi çok uzatmamak lazım..

Tarih: 30 Mayıs 2011, 11:51 - İp: 85.***.**6.12
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Konuyu uzatmak istemem bende ama sorulari cevapsiz burakinca kamuoyu yanlis sonuclar cikarabiliyor

Hicbir ticari isbirligim yok herhangi bir firma ile.Sadece RICOH CEO su ile muhabbetim vardir hepsi bu.

Tarih: 30 Mayıs 2011, 18:19 - İp: 221.***.**3.132
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Ne demek istediğiniz pek anlaşılamadı yani Ricoh un Ceo su mu size ucuz lens temin ediyor.?

Tarih: 30 Mayıs 2011, 20:36 - İp: 92.***.**6.184
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sorun spesifik belki bir üretim bandında olan hata bilemiyorum. İnşallah çözülür.

Diğer yönden bir Sony kullanıcısı (şimdi Nex-5) olarak bu tarz ürünleri zaten önceden inceleyerek ve ihtiyacımıza göre alıyoruz. (Belki bu konuda belli bir süre geçmesi lazım)

Ozansan açıklamış ben Sharp TV severim ama Türkiyede kanal ağı yüzünden Sony TV yi tavsiye ederim demiş. Fotoğrafa dönersek Sony Türkiyede Sonyshoplarla farklı bir pazarlama yapıyor ve garantili çok iyi fiyata ürün satıyor.

Fakat çevreme makine tavsiye ederken hep ihtiyaç ve bütçeyi öne almayı tercih ederim. Sonuçta hepsi fotoğraf çekiyor ama iyi fotoğrafı her zaman fotoğrafçı çekiyor..

Saygılar

Tarih: 30 Mayıs 2011, 21:44 - İp: 85.***.**8.51
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@ tomwong

Olayı çok büyüttünüz. Bu kadar uzatmanın anlamı yok. Bu işi alakasız bir konu içinde dile getirip konuyu saptırmaya ve kirletmeye ise hiç hakkınız yok. Bir sıkıntınız varsa özel mesajla halletmeye çalışın. Halledemezseniz bile forumda alakasız yerlere yazıp okuyanları rahatsız etmeyin

#najdorf' tarafından 30.05.2011 22:11:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Mayıs 2011, 22:06 - İp: 78.***.**3.146
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Ozansan lens avantajını açıklamadığı sürece şaibe altındadır.Çıkarı olduğun markayı öveceksin diğerine çamur atacaksın bu davranış etik değil.Ayrıca Narjdof adlı arkadaş Ozansan bir markayı haksız yere karalarken neden rahatsız olmadınız da şimdi rahatsız oluyorsunuz?

Tarih: 31 Mayıs 2011, 10:23 - İp: 92.***.**7.164
alibasarir
alibasarir (üye)
İstanbul / Amatör

buzlucam isimli arkadaşımızın d7000 ile ilgili tespitlerine katılıyorum.

ben iki yıldan fazla d90 kullandım ve d7000 çıktığında türkiyede belkide ilk alanlardan oldum .ancak açık konuşmak gerekirse benim için hayal kırıklığı oldu. özellikle d90 ile aradaki yeni teknoloji,megapixel ,AF ve sensör farkından dolayı çok iyi sorunsuz bir makina olması gerekirken maalesef tüketiciye sıkıntı yaratan bir makina çıkardı nikon .

nikon d7000'de 18-105 ,18-55 ,16-85 ,12-24 ve 70-300 vr lensleri kullandım .zaten buzlucam isimli arkadaşımız konuyu en ince ayrıntısına kadar açıklamış.aynı şekilde benimde başıma geldi maalesef.kaldıki yukarıda kullandığım tüm lenlerle beraber yaşadım olayı.

bu arada gözden kaçmaması gereken bir husus ise nikon d7000 makinanın matrix ölçümde aşırı derecede fazla pozlama yapması.yani 0 değerinde poz telafisi ile çektiğiniz bir fotografta aşırı derecede parlaklık oluşuyor.mecburen -0,7,-1 hatta -1,3 poz telafisi yapmak zorunda kalıyorsunuz .evet d80,d90 ve d300 gibi makinalardada matrix ölçümde fazla pozlama eğilimi vardı ancak bu kadar aşırı değildi.mesela örnek olarak ben d80,d90 ve d300 kullandım hepsinde matrix ölçümde -0,3 poz telafisini sabitliyor ve sorunu çözüyordum .ancak d7000'de garip bir şekilde çok aşırı pozlama eğilimi var diğer gövdelere göre.
birde tamamen kişilel kanatimdir böyledir demiyorum ama d7000 ile çekilen fotograflar birazcık soft geldi bana .

Tarih: 31 Mayıs 2011, 14:04 - İp: 85.***.**9.196
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@ tomwong

Israrla burada okuyucuları rahatsız etmeye devam ediyorsun. Burası ağlama duvarı ya da şikayet köşesi değil. Konuyu "fikir kulübü" bölümüne açın. Lütfen bir daha cevap yazmayın da konu uzamasın.

Tarih: 31 Mayıs 2011, 14:25 - İp: 95.***.**2.127
tomwong
tomwong (üye)
İstanbul / Amatör

Ben size siz diye hitap ediyorum .Siz bana hangi hangi samimiyetle sen diye hitap anlamına gelen devam ediyorsun diye hitap ediyorsunuz.?Biraz medeniyet öğrenin.Karalama genelden yapıldığı için ben de genelden cevap verdim.

Tarih: 31 Mayıs 2011, 15:06 - İp: 92.***.**7.164
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Şu ana kadar sakinliğimi korudum. Arkadaşlar iyi bilir ki üslubum biraz ağırdır. Konuyu uzatmamanız yararınıza olur bay medeni tomwong

Tarih: 31 Mayıs 2011, 15:14 - İp: 95.***.**2.127