netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Pentax K10d Ürün İncelemesi

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 12 Ocak 2007, 15:11 - İp: 85.***.**7.152
thegood
thegood (üye)
İstanbul / Amatör

Doktorlarıda öneriyormusun.. bu arada)

Tarih: 15 Ocak 2007, 12:34 - İp: 213.***.**9.82
fhakguder
fhakguder (üye)
Bursa / Amatör

Pentax K10D
18-55 kit lens
iso 100
f 6.7 1/180
jpeg çekim

----

18-55 kit lens
iso 1600
f 3,5 1/4 sn
jpeg çekim elde

#fhakguder' tarafından 15.01.2007 15:05:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2007, 14:38 - İp: 88.***.**2.188
meliksahu
meliksahu (üye)
Denizli / Meraklı

peki as'nin sonradan yüklediği fotoğraflar neden ilk yükledikleri ile yarışamıyor?
bence ilk yükledikleri daha canlı ve gerçeğe yakın renklerde.
ışık ayarından mı? ilk fotoğraflar stüdyoda falan mı çekildi acaba?

Tarih: 15 Ocak 2007, 17:31 - İp: 88.***.**7.82
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

peki as'nin sonradan yüklediği fotoğraflar neden ilk yükledikleri ile yarışamıyor

Tabii en doğru cevabı AS verecektir ama, sanırım aydınlatma ile ilgili. İlk fotoğraflarda 2/3 aydınlık, 1/3 karanlık gibi bir aydınlatma var ve özel aydınlatma kullanılmış.

Son eklenenlerde ise dahili flaş kullanımı söz konusu.

Ve tabii ki çekim mesafesi farklı...

Bu nedenlerle ilk fotoğraflar 'vay canına' dedirdirken son ikisi son derece normal görünüyor.

Tarih: 15 Ocak 2007, 17:40 - İp: 213.***.**6.250
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

İlk çekimleri Stüdyo ışığı altında yaptık, diğerleri ise makinenin kendi flaşıyla çekilmiş.

Benimde Stüdyo ışığında çektiğim foto

Tarih: 15 Ocak 2007, 17:59 - İp: 212.***.**0.50
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar makinanın dahili flaşı gayet güzel renk tonları veriyor sadece mesafesi biraz kısa.

Aşağıdaki örnek foto fotoğraf sevdalısı bi abimize ait ten rengi ve diğer renkler oldukça iyi oturmuş gibi.mesafe 1.5 metre civarı.

#acemi38' tarafından 15.01.2007 18:24:05 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Ocak 2007, 18:22 - İp: 85.***.**4.249
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi bright modunu tuttum.
Saç ve tenin canlılığını arttırmış bu mod.
Ancak profesyonel fotoğrafçıların bu makina ile portre çekimlerini standart mod ile yapacaklarını sanıyorum.Çünkü bu tip fotoğrafların genellikle yumuşak geçişler içermesini istiyor profesyoneller.

Acemi;abimizi iyi çekmişsin.Kafası eğri durmasına rağmen.

Cfiliz şimdi dikkat ettim,senin adın Cem'miş Ben seni aylardır filiz olarak biliyordum.
Kusura bakma.

SR on/off farkını görmemiz iyi oldu Cem.Ancak yine de sarsıntı önleyici açık olmasına rağmen bir miktar fluluk var fotoğrafta.

Başka örnek fotoğraflar koyarsan ve bana yanıldığımı gösterirsen sevinirim.Çünkü bu fotoğrata benim gördüğüm fark olsa olsa 1 stop.

amati;Nar fotoğrafın ve biber sapı çok başarılı.Bu makine size bayağı yaradı.Yani birde fotoğrafçılığa yeni başlayanlara DSLR önerilmez.Kim demiş??
İşte en iyi örnekler sizlersiniz.Kutluyorum seni ve acemiyi

Tolga bayanı çok başarılı çekmişsin.Detay içeriği fazla.Sanki bayanı bilgisayarda izlemiyorum da,karşılıklı bakışıyoruz onunla

İlker nerelerde bu aralar.Bir ara göründü forumda,sonra tekrar kayboldu.Tam ona göre bir konuydu oysa.Ve bilgi ve yorumlarına ihtiyacımız var İlker'in.

Sevgili Tamer bilgi için teşekkür ederim.Ancak burada şunu merak ediyorum.400D CMOS sensör içeriyor.Diğer saymış olduğun sensörlerle bir akrabalığı var mı?

R1'in D2X'deki sensör'ün kırpılmışı olduğunu söyledin.Sensör boyutları aynı,fark nerede?
Sensör'ü üreten sony olduğuna göre,Nikon D2X'e kendi markası altındaki R1'den daha başarılı sensör vermesi mantıklı olur mu?
Önce kendi makinasını(markasını-adını-prestijini) düşünmesi gerekmez mi??

Tarih: 15 Ocak 2007, 20:11 - İp: 85.***.**5.114
cfiliz
cfiliz (üye)
Bursa / Amatör

Cfiliz şimdi dikkat ettim,senin adın Cem'miş Ben seni aylardır filiz olarak biliyordum.
Kusura bakma

Sorun değil, olur öyle yanlış anlamalar...

Ancak yine de sarsıntı önleyici açık olmasına rağmen bir miktar fluluk var fotoğrafta

Hava çok pusluydu ve çektiğimiz mesafe tahminen 500 metre, belki daha fazla. O fluluğun nedeni hava koşulları olabilir

Çünkü bu fotoğrata benim gördüğüm fark olsa olsa 1 stop.

Diğer bir iki örneği yarın ilave ederim siteye (fotoğraflar diğer bilgisayarda kayıtlı). Bazılarında fark çok daha bariz Birlikte değerlendiririz...

Sanki bayanı bilgisayarda izlemiyorum da,karşılıklı bakışıyoruz onunla

Kıvanç, sen de evli miydin? Sonra diğer arkadaş (pazarbey'di sanırım) gibi foto'lara baktıktan sonra hastanelik olma da

Tarih: 15 Ocak 2007, 20:54 - İp: 81.***.**7.241
thegood
thegood (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar kusura bakmayın...forumun içine fotoğraf nasıl koyuyorsunuz...(çok kazmaca olduysa affedin)ben bi kez web sitesi aracılığıyla koydum silindi..maksimum boyut nedir??

Tarih: 15 Ocak 2007, 21:38 - İp: 88.***.**3.218
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar selam.

meliksahu ilk fotoğraflar stüdyo ışığında çekildi.Ortam fotoğrafı çeken kişinin kontrolünde olunca makinanın beyaz ayarı ve diğer ayarları en isabetli şekilde ayarlanabilir ve sonucunda kalite ilk fotoğraflar olarak ortaya çıkar.
Fakat makinasını stüdyo ortamında kullanma şansı olmayan kişiler içinde makinanın kendi flaşı ile yaptığım simultane bir çekim yükledim'ki insanlar K10D yi daha iyi tanıyabilsinler diye.
Ayrıca fotoğraflar üzerinde hiç bir P/S veya başka bir yazılımla oynama yapılmadığı için gördüklerin makinadan çıkan neyse o.

Işık kaynağı olarak makinanın kendi flaşını tercih etmek iyi bir fotoğraf amaçlanıyorsa çoğu zaman kötü bir tercihtir.Makinaların kendi flaşları aslında sadece acil ışık ihtiyaclarında kullanılmalıdır.
Ben ikinci yüklenen fotoğraflara biraz P/S müdahelesinde bulunsaydım onları ilk fotoğraf kalitesine getirebilirdim.
Ama bu sizleri yanıltmak demek olurdu.O yüzden orijinal hali ile buraya yükledim.

Aşağıda ikinci fotoğrafın yine üzerinde hiç bir P/S müdahelesi yapılmadan sadece croplanmış bir kısmı var.
Crop un amacı bu makinanın fotoğrafları çok soft çıkıyor diyenlere durumun aslında öyle olmadığını göstermek için.Flaşlı çekimde bile cilt rengini makinanın verebilmesi çok büyük artı.

Croplu fotoğrafın hemen altındaki ise yine makinanın kendi flaşı ile çekildi.Fakat mankenin arka zeminini üzerinde P/S de müdahalelerde bulunduğum ve beyaz ayarı ile oynadığım için exif lerini yazmadım.
Bu fotoğrafın yüklenme amacı ise makinanın kendi flaşı ile de stüdyo kalitesinde çekim yapılabileceğini göstermek için.

Kıvanç selam.Brıght modunu Ocaklılar da (Cüneyt bey) çok beğendi.Sonuçta insanların kişisel tercihleri.K10d nin üzerinde böyle bir özellik olması ona bir artı daha kazandırmış.
Ayrıca Cem'in SR test fotoğrafındaki SR nin etkisi bence 1 stoptan daha fazla.300mm. lik lens ile 450 metre civarında ki mesafeyi makina çok iyi kurtarmış.

Acemi senin de flaşlı çekimin çok güzel.Ten rengi tam oturmuş, cilt te patlama olmamış.Başarılı bir fotoğraf.

fhakguder seninde sahil fotoğrafını beğendim.Bakış açın gayet güzelmiş.

Aşağıda bir kaç satır önce bahsettiğim croplu fotoğraf ve diğer fotoğrafım.

Tarih: 15 Ocak 2007, 21:43 - İp: 81.***.**7.166