netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotograf Pentax K100d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak ürün incelemesini yaptığımız ikinci makina Pentax K100D nin incelemesi ISO test fotoğrafları haric tamamlanıp kullanıma açılmıştır.

Pentax ın Türkiye temsilcisi Bükey fotoğrafçılığa bu incelemenin gerçekleşmesi için gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

AS (Adnan) arkadaşımızın yaklaşık bir aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme hakkında görüş ve düşüncelerinizi bu forumdan paylaşabilirsiniz.

İncelemeyi hazırlayan AS (Adnan) arkadaşımıza ve desteğinden ötürü Dadanagast (İlker) arkadaşımıza sitemiz adına teşekkür ederiz.

Pentax K100D ürün inceleme sayfasına Burayı Tıklıyarak ta ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

NOT: Iso test fotoğrafları daha sonra ilave edilecek ve buradan sizlere duyurulacaktır.

#netfotograf' tarafından 25.12.2006 16:47:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Aralık 2006, 16:45 - İp: 88.***.**0.132
hisli
hisli (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben de de ayni lens ve k100d var, su anda yanimda yok test edemiyorum ama oyle bir sey yasasam farkederdim. fokus oyle boyle kaymamis. sanirim arkadasin makinasi arizali.

Tarih: 6 Ocak 2007, 14:00 - İp: 217.***.**6.150
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

Tarih: 6 Ocak 2007, 14:41 - İp: 85.***.**8.113
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

K100D başka bir test

Manuel mod
Objektif : 18-55
Perde hızı 8s
Diyafram : 8
ISO: 800

Tarih: 6 Ocak 2007, 15:27 - İp: 85.***.**8.26
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

erndvc aslında testi edilecek bir şey gözükmüyor.O arkadaş kullanımda bir hata yapmıyorsa (çünkü custom functıon da af noktası sabit olarak tanımlanabiliyor) makinada bir sorun var demektir.Ancak Cus.Func. da AF noktası 9 noktadan birine sabitlendi ise o zaman arkadaş hata yapıyor demektir.

Ben daha önceki Sony R1 incelemem sırasında yurt dışındaki bazı R1 lerin AF de yanlış ölçümler yapabildiğini okumuştum.O zamanlar buna sebeb olarak makinanın satın alınmadan veya satın alındıktan olası sert bir darbe aldığında buna benzer hataların olabileceği sebeb olarakta sensör ile objektif arasındaki mesafenin milimetreden de az ölçülerde kayabileceği sensör açısının değişebileceğini yabancı forum sitelerinde okumuştum.

Bu sorun hakkında en doğru kararı makinanın servisi verecektir.Bu bizlerin açıklık getirebileceği bir iş değil.

Mimarca pozlamayı biraz az yapsaydın daha iyi olacakmış.Ortadaki havuz civarında ışık patlamaları olmuş.

Tarih: 6 Ocak 2007, 15:34 - İp: 88.***.**2.157
atlantis35
atlantis35 (üye)
Manisa / Amatör

Mimarcanın fotoğrafı xtolga'nın kinden daha güzel çıkmış.Bu fotoğraflar aynı yerdemi çekildi.Binaların renkleri farklı gözüküyor.

Tarih: 7 Ocak 2007, 15:11 - İp: 85.***.**3.173
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

atlantis35, mimarcanın fotoğrafı ile benimkisi alakasız yerler. Mimarca nın ki R1 le çekilmiş. Bende iki makine arasındaki farklar daha iyi gözüksün diye o fotoyu gönderdim.

Tarih: 7 Ocak 2007, 16:37 - İp: 85.***.**8.26
atlantis35
atlantis35 (üye)
Manisa / Amatör

xtolga mimarcanın çekim değerlerini bilmiyoruz ama R1 daha güzel çekim yapmış.Senin pozlaman fazla beyaz ayarında bozuk görünüyor.Yanılıyormuyum.

Tarih: 7 Ocak 2007, 16:56 - İp: 85.***.**3.173
as
as (Üye)

Arkadaşlar yine kötü bir havada ve akşam saatlerinde çekilmiş bir fotoğraf.

Pentax K100D

Lens: 50-200mm.kit lens
sRGB
F/6.7
1/6sn
ISO 200
Orta ağırlıklı ölçüm.
Pozlandırma 0.5 adım.
Keskinlik +1
Doygunluk 0
Kontrast 0

Tarih: 7 Ocak 2007, 18:40 - İp: 85.***.**8.44
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Slm As merak ettim acaba fotoğrafı elde mi çektin, yoksa tripod mu kullandın, eğer elde çekim ise SR çok iyi çalışıyor, gayet net bir fotoğraf

Tarih: 7 Ocak 2007, 19:43 - İp: 85.***.**2.192
as
as (Üye)

rkantarci Pentax K100D ile yaptığım hiç bir çekimde tripod kullanmadım.Fotoğrafı çektikten sonra LCD de 12x büyütüp netliği kontrol edip bir sonraki çekime geçiyordum.

Tarih: 7 Ocak 2007, 20:02 - İp: 85.***.**8.44