netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotograf Pentax K100d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak ürün incelemesini yaptığımız ikinci makina Pentax K100D nin incelemesi ISO test fotoğrafları haric tamamlanıp kullanıma açılmıştır.

Pentax ın Türkiye temsilcisi Bükey fotoğrafçılığa bu incelemenin gerçekleşmesi için gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

AS (Adnan) arkadaşımızın yaklaşık bir aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme hakkında görüş ve düşüncelerinizi bu forumdan paylaşabilirsiniz.

İncelemeyi hazırlayan AS (Adnan) arkadaşımıza ve desteğinden ötürü Dadanagast (İlker) arkadaşımıza sitemiz adına teşekkür ederiz.

Pentax K100D ürün inceleme sayfasına Burayı Tıklıyarak ta ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

NOT: Iso test fotoğrafları daha sonra ilave edilecek ve buradan sizlere duyurulacaktır.

#netfotograf' tarafından 25.12.2006 16:47:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Aralık 2006, 16:45 - İp: 88.***.**0.132
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

İyi geceler Lazut.K10D nin ilk yorumları inşallah şubata kalmıyacak.

Tarih: 5 Ocak 2007, 01:16 - İp: 85.***.**7.2
soner25
soner25 (üye)
Erzurum / Amatör

Adnan abi 9.10.11.12. sayfadaki fotoğraflarda ne yav.Bu makina böyle fotoğraflar çekebiliyormuymuş.Vallahi döktürmüşsün abi.
Ral senin geyik fotoğrafında çok güzelmiş.
Bitpire senin fotoğrafında netlik güzel ama biraz karanlık gibi ne dersin abi.Yada bana öyle geldi.
Ben Pentaxları sevmeye başladım.Fotoğraflardaki renkler bana sony r1 i hatırlattı.

Tarih: 5 Ocak 2007, 08:43 - İp: 85.***.**6.136
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Soner haklısın fotoğraf biraz karanlık. Ama o fotoğraf kapalı bir havada çekildiği için parlaklığı arttırarak doğallığını bozmak istemedim. Havanın kapalı olduğu belli olsun istedim.

Tarih: 5 Ocak 2007, 09:05 - İp: 213.***.**5.242
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Soner, benimde aklımda geçiyordu, Adnan ın çektiği fotolarda R1 tadı var. Keskinlik gerçekten çok iyi

Adnan, daha önceki sayfalarda sorduğun bir soru var, K100D incelememn ne zaman bitiyor diye, arada kaynadı kusura bakma.

Ben aslında K10D yi bekliyordum. K10D gecikince K100D yi gönderdiler, iyiki göndermişler. ister istemez incelemede geçikti. Bir an önce bitirmem lazım, çünkü K10D gelince K100D yi geri vermem gerekecek.

Tarih: 5 Ocak 2007, 11:02 - İp: 212.***.**0.50
as
as (Üye)

Soner ben fotoğraflarda bu renk tonlarını beğendiğim için incelemenin galeri fotoğraflarını tamamlar tamamlamaz K100D nin iç ayarlarını kendi zevkime göre yaptım.Pentax Photo.Lab. ta raw ları işlerkende artık fotoğrafları foruma yüklediğim için ayarlarla istediğim gibi oynayabiliyorum.

Tolga bir bakıma iyi olmuş.Bahaneyle K100D de aradan çıkmış.

Tarih: 5 Ocak 2007, 13:14 - İp: 81.***.**1.6
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Bu da bir HDR denemem

Tarih: 5 Ocak 2007, 15:14 - İp: 212.***.**0.50
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Tolga çok güzel olmuş. Sen hangi programı kullanıyorsun?
Photomatix programında HDR uygulanan fotoğrafa watermark koyuyor. Bunu engellemenin bir yolu var mı?

Tarih: 5 Ocak 2007, 22:15 - İp: 86.***.**4.172
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Photomatix kullanıyorum fakat lisanslı program kullanmak lazım. Adobe Cs2 de HDR yapıyor fakat Photomatix daha hızlı ve kullanışlı geldi bana.

Tarih: 6 Ocak 2007, 00:07 - İp: 85.***.**8.26
as
as (Üye)

Kötü havada çekilmiş başka bir örnek çekim.

Pentax K100D

Lens: 50-200mm. kit lens
sRGB
F/13
1/45sn.
ISO 200
Ölçüm Modu: Orta ağırlıklı
Diyafram öncelikli mod.
Pozlandırma +0.5
Makina içi ayarları.
Keskinlik +1
Doygunluk 0
Kontrast 0

Tarih: 6 Ocak 2007, 01:27 - İp: 85.***.**4.81
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Merhaba arkadaşlar başka bir forumda bir k100d kullanıcısının karşılaştığı bir sorunu aşağıya alıntı yapıyorum.Buradaki k100d kullanıcılarının aynı testi yapmaları mümkünmüdür.Bu sorun genel bir sorunmudur acaba.
-----------------------------------------------------
Merhaba,
Yaklaşık 2 aydır pentax K100D kullanıyorum.
Geçen gün FA50 f/1.4 lens aldım. Bildiğim kadarıyla en keskin 50mm lenslerden birisi olarak kabul edilir.

Lensi ve makinayı denemek için bazı test çekimleri yaptım ve ilginç bir sorunla karşılaştım.

Makinanın netleme noktalarından merkezdeki seçilince makina geri netleme yapıyor. Fakat merkez haricinde herhangi bir nokta seçilince netlik olması gereken yerde.

http://farm1.static.flickr.com/148/347029947_24d2d72511_o.jpg adresinde merkezin sağındaki odak noktası kullanılarak çekilen fotoğraf var.

Bu da merkez odak noktası ile çekilen:
http://farm1.static.flickr.com/129/347029951_da583de3ae_o.jpg

Konuyu Bükey Fotoğraf’tan Sinan Bey’le konuştum. O da böyle birşey duymadığını, makinayı gönderirsem kontrol edeceklerini söyledi. Fakat onumuzdeki gunlerde makinaya ihtiyacım olduğu için ve Ankara’da servisleri olmadığı için daha İstanbul’a sonra göndereceğimi söyledim. Makinayı göndermeden önce gerçekten bir sorun olduğundan ve benim bir hatam olmadığından emin olmak istiyorum. -Konuyla alakasız, ama aldığım bir laptopun fanından tıkırtı geldiği gerekçesiyle değiştirilmesini istemiştim. Teknik servis tıkırtı yok deyip geri gondermişti. Ben de tıkırtıyı kaydedip mp3 olarak onlara gonderince makinayı değiştirmişlerdi.-
Sonuçta soruna en az teknik servis kadar hakim olmak sorunların çözülmesinde önemli olabiliyor.

Benim öğrenmek istediğim, diğer markalar da dahil, daha önce böyle bir sorun duydunuz mu?

Eğer gerçekten bir sorun varsa, 2 ay önce garantili aldığım makinanın tamir edilmesi -ki mümkünse- mi gerekir yoksa yenisinin verilmesi mi?

Not: Daha önce kit lens ile dikkatimi çekmeyen sorunu bir de kit lensle denedim. Aynı sorun kit lensle de var. Yani sorun lenste değil.

Tarih: 6 Ocak 2007, 12:59 - İp: 85.***.**8.105