netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotograf Pentax K100d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak ürün incelemesini yaptığımız ikinci makina Pentax K100D nin incelemesi ISO test fotoğrafları haric tamamlanıp kullanıma açılmıştır.

Pentax ın Türkiye temsilcisi Bükey fotoğrafçılığa bu incelemenin gerçekleşmesi için gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

AS (Adnan) arkadaşımızın yaklaşık bir aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme hakkında görüş ve düşüncelerinizi bu forumdan paylaşabilirsiniz.

İncelemeyi hazırlayan AS (Adnan) arkadaşımıza ve desteğinden ötürü Dadanagast (İlker) arkadaşımıza sitemiz adına teşekkür ederiz.

Pentax K100D ürün inceleme sayfasına Burayı Tıklıyarak ta ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

NOT: Iso test fotoğrafları daha sonra ilave edilecek ve buradan sizlere duyurulacaktır.

#netfotograf' tarafından 25.12.2006 16:47:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Aralık 2006, 16:45 - İp: 88.***.**0.132
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

sende pürüzde var bak pürüzsüz 200iso.TABİ NR den sonra kalanlar.

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:23 - İp: 88.***.**2.42
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tamam tamam birer tane k10d alacağız. Vazgeçmedim.Bitpire çok alınganlaştı k10d çıktıktan sonra.Ayıp olmasın onada.
K100d nin harika fotoğrafları var canım.

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:26 - İp: 85.***.**5.193
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Lazut şunu demek istedim. Gantry'nin verdiği örneğe dönersek; Fazla aydınlık bir ortam var ma biz fotoğrafta hareket eden birşeylerin hareket etkisini vurgulamak istiyoruz. Yani hareketi dondurmamamız gerekiyor. Bunun için yapmamız gereken düşük enstantane kullanmak. Diyelim ki 1/20 sn. Eğer bu fotoğrafın doğru pozlanması için Iso 100'de f:16 diyafram kullanmak gerekiyorsa K100d'de Iso 100 olmadığı için mecburen Iso 200'de f:22 diyaframda çekmek zorundasın. Şimdi Gantry bunun üzerine diyor ki eğer doğru pozlama için Iso 100'de f:22 gerekiyorsa ve lensimiz maximum f:22'ye kadar kısılıyorsa Iso 200'den başlaya makineyle ne yapacağız?

Cevaplar:

1) Fotoğraf 1 stop fazla pozlanacak, post processing'de düzelteceğiz.
2) ND filtre kullanacağız.
3) 1/40'da çekeceğiz. Hareketi istediğimiz gibi vurgulayamayacağız.
4) O fotoğrafı çekmeyeceğiz.
5) Piyasadaki her makinenin kaşının üstünde gözü olduğu için mükemmel makineyi bekleyerek ömrümüzü tüketeceğiz.

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:26 - İp: 86.***.**8.213
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Ben yazıyı yazıncaya kadar fotoğraf arka sayfada kalmış.
Lazut Pentax larda Brihgtnes diye bir seçenek bulunuyor onu bu fotoğrafta yüzdeki kırışıklıkların görünmesi için aktif ettim.Brihgtness i kullanmamış olsaydım fotoğraf biraz daha karanlık olurdu.

Bir önceki sayfada çekim değerleri bulunan fotoğraf.

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:27 - İp: 85.***.**7.2
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

Az önceki fotoyu istediğim boyutta yükleyemediğim için tekrar yüklüyorum

Adnan ın çektikleri kadar keskin değil, heme iç mekan hemde hareketli çocuk.

Objektif : 18-55 (55)
ISO: 800
Perde hızı : 1/90s
Diyafram : 5,6
Ev değeri :0

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:34 - İp: 85.***.**8.145
as
as (Üye)

Tolga evet ten rengi gayet güzel.O ışıkta daha fazlasıda zaten zor.

Gantry o fotoğraf 1600 ıso gibi. Senin makinamı.

Pazarbey bitpire ye iltifatta bulunduğunu fark edememişim pardon.

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:38 - İp: 85.***.**7.2
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey hiç alınganlaşmadım. Sadece şunu anlatmaya çalışıyorum. Kapıcı Gaffur efendi Nikon D2X alırsa As'ın K100d ile çektiği fotoğraflardan daha güzel fotoğraf çekemez. Ben Gaffur efendinin parasına acıyorum. Yoksa kim ne isterse alsın ben niye alınganlaşıyım. Gün gelip K100d'nin artık benim ihtiyaçlarımı karşılayamadığını hissedersem ben de güncellerim. Elime yapışmadı ya.

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:44 - İp: 86.***.**8.213
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Tamam bitpire şimdi daha iyi anladım teşekkürler
Adnan bey gerçekten makinenin hangi özelliğinin ne zaman kullanılacağını da bilmek gerekiyor...Bu da sizin ustalığınızı gösteriyor..Bol bol alkış..

Ya daha bu foruma girmeyeceğim..k10d, k100..İkisini de mi alsam acaba.. Tabi millet para dağıtıyo ya..

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:48 - İp: 212.***.**2.188
as
as (Üye)

Lazut girmezsen makinanın nasıl fotoğraflar çektiğini nerden bileceksin.

Bitpire teşekkürler.

Sizlerin fotoları bu aralar hep kötü havaya isabet etmiş.Bende de onlardan çok var.

Pentax K100D

Lens:50-200mm. kit lens.
F/6.7
sRGB
50mm.
1/45sn.
Diyafram öncelikli mod.
Makina ayarı: Keskinlik +2
Kontrast 0
Doygunluk 0
Orijinal format raw.

#as' tarafından 05.01.2007 00:59:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ocak 2007, 00:55 - İp: 85.***.**7.2
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili As girersem şubatı bekleyemeyeceğim ondan korkuyorum.. Bu arada yarın devam ederim artık yatmalıyım..Hadi iyi geceler arkadaşlar

Tarih: 5 Ocak 2007, 01:05 - İp: 212.***.**2.134