netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotograf Pentax K100d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak ürün incelemesini yaptığımız ikinci makina Pentax K100D nin incelemesi ISO test fotoğrafları haric tamamlanıp kullanıma açılmıştır.

Pentax ın Türkiye temsilcisi Bükey fotoğrafçılığa bu incelemenin gerçekleşmesi için gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

AS (Adnan) arkadaşımızın yaklaşık bir aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme hakkında görüş ve düşüncelerinizi bu forumdan paylaşabilirsiniz.

İncelemeyi hazırlayan AS (Adnan) arkadaşımıza ve desteğinden ötürü Dadanagast (İlker) arkadaşımıza sitemiz adına teşekkür ederiz.

Pentax K100D ürün inceleme sayfasına Burayı Tıklıyarak ta ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

NOT: Iso test fotoğrafları daha sonra ilave edilecek ve buradan sizlere duyurulacaktır.

#netfotograf' tarafından 25.12.2006 16:47:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Aralık 2006, 16:45 - İp: 88.***.**0.132
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Arkadaşlar K100D nin yetersiz ışıklı ortamlardaki performansına örnek bir fotoğrafı aşağıya yükledim.
Özellikle erndvc arkadaşımız K100D ilk izlenimler topiğinde bu makinanın hareketli cisimleri yetersiz ışık koşullarında çekip çekemediğini sormuştu.
Bu fotoğraf sanırım sorusuna bir parça cevap vermiş olur.

Pentax K100D

Lens:18-55mm. lik kit lens
F/5.6
Perde hızı:1sn.
55mm.
Poz süresi:1/500sn
sRGB
ISO 200
Pozlandırma 0 adım.

Tarih: 31 Aralık 2006, 12:25 - İp: 85.***.**6.122
murat71
murat71 (üye)
İstanbul / Amatör

adnan bey gördüğüm fotoğraflar ve test sonucu bu makinanın yetersiz olmadığını ve bu fiyata alına bilecek fiyat/performans açısından en iyisi diyebilirmiyiz
çünkü ben kendi düşüncem böle olduğunu söylüyor
gördügüm fotolar gercekten kaliteliyada bana yeterli seviyede

Tarih: 31 Aralık 2006, 17:10 - İp: 88.***.**7.188
as
as (Üye)

Murat K100D kesinlikle yetersiz denecek bir makina değil.
Bir çok giriş seviyesi dslr de kit lenslerin yetersiz olduğunu görüyoruz ama pentax da kit lenslerin performansı tatmin edici.
Yukarıdaki fotoğrafta tren muhtemelen 70-80 kmh. hızla hareket halinde ve ışıkta bayağı yetersiz idi.Kit lens böyle bir ortamda bile fokusu hızlı bir şekilde yapıp f/5.6 diyafram değerinde bile keskin bir fotoğraf vermeyi başarabildi.
Aşağıdaki fotoğrafta güneşin olmadığı kapalı bir havada çekildi.18-55 lik kit lens başarısına başka bir örnek.

Pentax K100D

Lens: 18-55mm. Kit lens.
F/9.5
Odak:31mm.
1/90 sn.
ISO 200
Diyafram Önceliği
Poz Dengelemesi 0 adım.
sRGB

Tarih: 1 Ocak 2007, 13:22 - İp: 85.***.**8.150
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

k100d nin bsarısı acık bır sekılde ortada.fiyat performans acısından bir amatorun kullanabılecegı en kalıtelı makına.

ama benım asıl merak ettıgım k10d nasıl olacak. testı merakla beklıyorum...

Tarih: 1 Ocak 2007, 17:31 - İp: 85.***.**5.170
as
as (Üye)

kamuran76 K100D nin bu başarısından sonra bende Ocak ayının sonunda yapacağım K10D testini merakla bekler oldum.
Kendime iki aydır makina almamamın sebebi bu makinanın testini yapmadan karar vermemek idi.Umarım beklentilerimiz boşa çıkmaz.

Tarih: 1 Ocak 2007, 18:48 - İp: 85.***.**8.150
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Sevgili arkadaşlar:
K100D nin akşamları ev oratımdaki fokus hızı tatminkarmıdır.Tabi tatminkarlık göreceli bişey.Takriben saniye olarak söylerseniz daha aydınlatıcı olacak benim için.Yani akşam evde sadece bir ampülün yandığı bir ortam diyelim.Böyle bir ortamda fotoğraf çekerken fokus yapmakta nekadar zorlanıyor.Yada tahminen ortalama kaç saniyede fokuslayıp resmi kilitliyor.
Aynı şeyi gece dışarda,güneş batmaya yakınken gibi durumlarda da değerlendirir misiniz.Yani size bu gibi ortamlarda resmi çekerken illallah ettiriyor mu.

Yabancı forumlarda da bakıyorum.Tek kötü özellik olarak herkesin ortak görüşü düşük ışık ortamında hatta bazı forumlarda akşam ev ortamında bile zorlandığını yazmışlar.

Birde yardımcı AF ışığı olarak sanırım flaşı kullanıyormuş. Yani düşük ışık ortaımnda yardımcı AF ışığını kullanmak istediğimizde flaşı kısık bir ışıkta sürekli açıyor mu yoksa ara ara flaş patlamaları mı yapıyor.Kullanışlı bir özllik midir.Şimdiden cevaplayan herkese teşekkür ederim.

Tarih: 1 Ocak 2007, 19:34 - İp: 88.***.**3.49
as
as (Üye)

erndvc yukarıdaki birinci fotoğrafta normal oda ışığı kadar bile ışık yoktu.Flaş kapalı idi makina çok kısa sürede fokuslayıp o fotoğrafı çekebildi.
Flaşın fokus sırasında yardımcı ışık olarak patlayıp patlamamasını sen Cus.Func. tan ayarlıyabilirsin.

Tarih: 1 Ocak 2007, 20:31 - İp: 85.***.**8.150
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

selam.10d nin geliş tarihi kesinleştimi?

Tarih: 1 Ocak 2007, 21:44 - İp: 88.***.**7.121
as
as (Üye)

Gantry tarih kesin değil ama Ocak sonu gibi bekliyoruz.

Tarih: 2 Ocak 2007, 00:25 - İp: 85.***.**8.150
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

evet as heyecan verıcı.ama dıger sıtelerde gordugumuz yuksek ıso fotografları ve keskınlık hakkındakı gorusler cok kafa karıstırıyo makıne body olarak cok cok ıyı ama fotograflar hala bilmece gibi.
ben sahsen senın yaptıgın testten sonra karar verıcem.iyi calısmalar....

Tarih: 2 Ocak 2007, 08:55 - İp: 85.***.**5.170