netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotograf Pentax K100d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak ürün incelemesini yaptığımız ikinci makina Pentax K100D nin incelemesi ISO test fotoğrafları haric tamamlanıp kullanıma açılmıştır.

Pentax ın Türkiye temsilcisi Bükey fotoğrafçılığa bu incelemenin gerçekleşmesi için gösterdikleri ilgi ve destek için teşekkür ederiz.

AS (Adnan) arkadaşımızın yaklaşık bir aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme hakkında görüş ve düşüncelerinizi bu forumdan paylaşabilirsiniz.

İncelemeyi hazırlayan AS (Adnan) arkadaşımıza ve desteğinden ötürü Dadanagast (İlker) arkadaşımıza sitemiz adına teşekkür ederiz.

Pentax K100D ürün inceleme sayfasına Burayı Tıklıyarak ta ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

NOT: Iso test fotoğrafları daha sonra ilave edilecek ve buradan sizlere duyurulacaktır.

#netfotograf' tarafından 25.12.2006 16:47:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Aralık 2006, 16:45 - İp: 88.***.**0.132
burgman
burgman (üye)
İstanbul / Amatör

makinen hayırlı olsun omgnofear.pil çok harcıyo demişsin.şarj olmayan pil kullanıyorsan doğrudur.2500 yada 2600 ah şarjlı pille bayağı uzun gidiyor.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:11 - İp: 85.***.**2.206
omgnofear
omgnofear (üye)
Ankara / Meraklı

Evet normal Alkaline pillerdi. Yarın 2800'lük falan en yüksek değer neyse 8tane şarjlı pil almaya gideceğim zaten. Normal piller ile olmaz bu iş.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:17 - İp: 85.***.**8.112
burgman
burgman (üye)
İstanbul / Amatör

çok kısa sürede şarj olan adaptörlüden tavsiye etmiyorlar.pil ömrü kısa oluyormuş.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:23 - İp: 85.***.**2.206
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Güle güle kullanın Sn.Omgnofear...
[>:D

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:27 - İp: 85.***.**9.194
serbes
serbes (üye)
Bursa / Meraklı

Acaba pentax önce K10D yi, akabinde K100D yi çıkarsaydı tüketici eğilimi açısından nasıl bir fark oluşurdu acaba?

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:30 - İp: 85.***.**9.194
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Hayırlı olsun makinen güle güle kullan "omgnofear".Şimdiden ışığın bol olsun diyelim.
Ben de bu makineyi almak istiyorum.Daha doğrusu tüm eleminosyanlarda yarışı önde götüren k100d.Fakat şu düşük ışıktaki AF hızı konusunda kimseden doyurucu bir bilgi alamıyorum.Akşam saatlerinde ev ortamında netleme yapmakta çok zorlanıyor mu makinen?Netleme için çok fazla arama yapıyor mu?Sinir eder bir durumu varmıdır.

Bu arada nereden ve kaça aldığını da söyleyebilir misin?

#erndvc' tarafından 13.01.2007 00:38:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:32 - İp: 88.***.**8.233
omgnofear
omgnofear (üye)
Ankara / Meraklı

Yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

Işıksız ortamda Flash ile aydınlatıp 2, 3 saniye odaklanmaya çalışabiliyor. Ama bu elini nekadar titrettiğin ilede alakalı sanırım. Tam olarak belli olmuyor. Bazen aniden odaklanadabiliyor. Pek sorun teşkil etmiyor benim için açıkçası. Yani makineyede hak vermek lazım ben vizörden ne çektiğimi göremiyorum o flaş ile odaklanmaya çalışıyor.

@erndvc nereden ve nekadara aldığımı özel mesaj olarak atayım.

#omgnofear' tarafından 13.01.2007 00:48:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:45 - İp: 85.***.**8.112
erndvc
erndvc (üye)
Ordu / Amatör

Merhaba omgnofear;
Bilmediğim için soruyorum lütfen yanlış anlama.Daha önce DSLR kullandın mı acaba.Ya da hangi makineyi kullanıyordun.Daha önce kullandığın makineyle k100d yi karşılaştırdığın zaman hız anlamında sonuç nedir.

Benim elimde şu anda Canon a75 var.Netleme yapması ve fotoğrafı çekmesi özeelike flaş açıkken bana göre çok can sıkıcı.Bir ara bir arkadaşımın nikah törenini çekmeye götürdüm.Beni ifrit etti.Tüm özel anları kaçırdım diyebilirim.Ortam akşamdı ve her evdeki gibi sıradan bir tavan aydınlatması vardı.Böyle bir şeyi düşündüğünde sence k100d hızlı bir makine midir.Tavsiye eder misin?
Sen sanırım zifiri karanlıktan bahsettiğimi sandın.Ben okadar kötü bir ışıktan bahsetmemiştim.

#erndvc' tarafından 13.01.2007 00:58:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Ocak 2007, 00:56 - İp: 88.***.**8.233
omgnofear
omgnofear (üye)
Ankara / Meraklı

Daha önce DSLR kullanmadım. Üzgünüm karşılaştırma yapamıyacağım.

Evet ben zifiri karanlıktan bahsettiğini sanmıştım. Normal oda ışığında gıcık olacak bişey hiç dikkatimi çekmedi açıkçası. Çektiğim 50 resimden 2'sinde 3'ünde olmuştur sanırım odaklama sapıtması. Onlarda modları karıştırırken alakasız modlarda falandı sanırım. Bilmiyorum yorumlarıma ne kadar güvenebilirsin ama dediğim gibi senin bahsettiğin sorun ya benim dikkatimi çekmedi hevesim yüzünden, yada anlamıyorum ondandır.

Tarih: 13 Ocak 2007, 01:04 - İp: 85.***.**8.112
xtolga
xtolga (üye)
İstanbul / Amatör

erndvc, senin soruna en iiy cevap verebilecvek kişi benimdir. daha önce Pentax istDL yi inceledim. ve focus hızı sorun yaşatacak kadar yavaştı. K100D de bu sorunu çözmüşler.Focus hızı sorun yaşatmıyor. Çpok hızlı değil ama orta hızda focus yapıyor. Ortalama bir hız diyorum nedeni ise. istDl den sonra Sony A100 incelemesi yaptım. Focus hızında sorun yoktu. Ama çok karanlıkta bazen focuslama yapmadığı da oluyordu. K100D de Sony A100 le hemen hemen yanı hızlara eşit. Açıkçası çok hızlı değil ama sorun yaşatacak kadar da yavaş değil.

Dün de K10D nin tanıtım toplantısına kadıldık. K10D nin focus hızı K00D ye göre çok daha hızlı

Focus hızını objektiflerde etkiliyor. 55-200 , 18-55 e göre daha hızlı focus yapıyor. İncelemelerimide alttaki web sayfasından takip edebilirsin.

Tarih: 13 Ocak 2007, 01:05 - İp: 85.***.**7.52