netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

melih ayrica netfotograf'a da uye kivanc.. sizin makineniz kac megapixel diye bir yazisi var sitesinde.. belki o yaziyi hatirladigindan gazeteci miydi diye soruyorsun..

Tarih: 19 Ekim 2006, 22:07 - İp: 86.***.**0.120
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Kıvanç melihozbek.com da fotoğrafçılık ile ilgili güzel yazıları var muhtemelen onları okuduysan sana tanıdık gelmiştir.

Canon EOS 30D
F/8
Metering mode :Center
ISO 100
1/20sn.
40mm.
Flash on

Tarih: 20 Ekim 2006, 00:34 - İp: 85.***.**0.152
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi bu kız çocuğu ne kadar doğal poz vermiş.Üstünü başını muhtemelen sokakta kirletmiş,hatta ağzını da...

Bu şirin kız çocuğunu yakından yüz ve omuzları kadraj içine alacak şekilde fotoğraflasaymışsın ve de f/4 ile zoom kullansaymışsın,kız çocuğunu arka plandan soyutlayabilirmişsin.Bu etkiyi çok arttırırdı.Hatta üstüne birde çocuğu yukarıdan çekseymişsin,ufaklığa dramatik bir hava katarmışsın.

Tarih: 20 Ekim 2006, 14:59 - İp: 85.***.**2.164
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

bende bi kus gondereyim..
30D 100-400

kızıl şahin

Tarih: 20 Ekim 2006, 15:27 - İp: 88.***.**4.41
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

Omer bende 17-55mm F2.8 le cekeceklerimden koymak isterim Flash geldi speedlight tanimaya calisiyorum. Kamera ile uyumu gercekten harika.. Biraz isten gucten zaman bulsam elime alacagim ama yokk istee yaa Omer bu fotograflar harika birde galerinde gorsek ne guzel olur..

Tarih: 20 Ekim 2006, 16:33 - İp: 198.***.**2.226
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

yukle abi valla.. flas ne aldın 580 ex mi?

Tarih: 20 Ekim 2006, 16:36 - İp: 88.***.**4.41
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

[/IMG]

#cemone' tarafyndan 20.10.2006 17:15:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2006, 17:13 - İp: 198.***.**2.234
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

430ex aldim Omer ikisinide taktim denedim 580 en buyuk ozelligi master olarak rol oynuyor kablosuz flashlar kullaniminda, 430 ise slave vede 430ex 43 metre 580 ise 58 metre pek fark goremedim butun ozellikleri ayni genis aci panel bundada var zaten 580 ekran biraz daha genis ama mantik tamamen ayni * tusu ile flash kilitleme zoom a gore siddet ayarlama ayrica en hosuma giden ozellikte tabiki flash 1.250 ile sinirli degil gunduz vakti fill yaparken 1/8000 bile ise yariyor. Basligin sola 0 dan 180dereceye ve saga 0dan 90 dereceye yukari ve assagiya 90derece kullanabiliyorsun bu ozellikle yansitmalarda (bounce) oldukca ise yariyor. ayrica M dahil olmak uzere 6 modu daha var custom fonksiyonlarini ayarlayabiliyorsun.. Focus Assist light tamamen karanlikta olsan bile ortalama 10-15 metrede etkili. Tabiki bu kullandigin lense ve kameraya gore degisiyor Henuz bir kac gun oldu deneme cekimlerini istek dahilinde yukleyebilirim.. Yanlisim varsa duzeltilmesini isterim. Sevgiler..

#cemone' tarafyndan 20.10.2006 17:55:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2006, 17:49 - İp: 198.***.**2.195
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Kıvanç selam.
Kıvanç o kız çocuğu aslında öylesine çekilmiş bir fotoğraftı.Söylediğin gibi en azından onun boy seviyesinden çekim yapmak aklıma geldi ama pozun doğallığı kaybolunca çekim yapmak istemedim.

Cemone fotoğrafın güzel ama kadraj biraz sıkışık gibi.Özellikle flaşlı çekimlerinden de görmek isteriz.

Ömer senin bu kuş çekimlerini gördükçe 400mm. civarı bir objektifin ne kadar gerekli olduğu ortaya çıkıyor.Tabii IS li olmak şartı ile.

Tarih: 21 Ekim 2006, 00:34 - İp: 85.***.**7.95
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

İyiki bu Test ve izlenimler başlıkları açılmış.Bu sitede ne kadar güzel fotoğraflar çeken arkadaşlar varmış meğer. Makinalardan daha çok ben onları izliyorum.

Başta As, ocaklılar ve Omergin olmak üzere emeği geçen, fotoğraf koyan tüm arkadaşlara teşekkürler.

BU LINKTE debaşka bir arkadaş döktürmüş valla.
Hepinizi kutluyorum.

#fotoman' tarafyndan 21.10.2006 00:35:35 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Ekim 2006, 00:34 - İp: 85.***.**6.250