netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ooooolllllddddduuu canımmmm.O kdar parayı bu site tamamlayamaz ki.

Siteyi tutup ters çevirip silkelesen 1 Ds mark 2 parası çıkmaz

İlker o makina bana büyük gelir.Benim ellerim narin.5D bana tam gelir.Üzerine birkaç prime alacağım ama Ömer'in kullandığı setide beğendim imi.Ömer sana iyi bir haberim var.Senden para toplamayacağım,sen bana lenslerini ver yeter

İlker siteden toplanacak para ile ilk etapta 24-105 istiyorum.Birde şöyle f/0.5-0.6 gibi 100mm civarında bir prime lazım bana portre çekimleri için.

Senden tamron'u alacağım.İçimde uhdesi kaldı o lensin.Sana hayrı olmaz o lensin bu yüzden

Tarih: 15 Ekim 2006, 20:16 - İp: 81.***.**8.35
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

kontrast ne yazik ki cikarmada yanlis yapmissin.. 30d-d80 ne yazik ki 50d yapmaz.. d ile rakamlar arasinda aslinda bir nokta var gorulmeyen.. dolayisiyla 30d'nin manasi aslinda 30 tane d gibi.. d80 ise d.8 gibi.. veya 0.8 kere d de diyebiliriz.. dolayisiyla aralarinda 29.2 d'lik fark var..

ilker hesabın yanlış.. 30d ve 80d gibi aralarında işaret bulunmayan degerlerde çarpma işareti oldugu varsayılır..

yani 30xd =30d
dx80 =80d

Şİmdi elimizdeki rakmalarla cıkarma işlemri yapalım

80d-30d = 50d

[>:D

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:03 - İp: 88.***.**7.158
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

"Siteyi tutup ters çevirip silkelesen 1 Ds mark 2 parası çıkmaz "

kivanc sen siteyi hic bilmiyormussun da haberimiz yokmus.. site he desin sana yarin bir tane h3d ile tak takim hasselblad lenslerini veriverir eline.. boru mu bu site..

kivanc ellerin narin marin farketmez sen yine de 1dsMII al bence.. 5d nirdeeee 1ds nirdeee..
24-105 iyi bir lens, iyi tercih.. bir tane de sana tele lazim, en iyisi 300mm f/2.8 al bir tane..

ama 5d ile 300mm'yi alsan 1ds parasina gelecegi icin en iyisi 5d al sen.. bir de yanina 24-105.. harika.. yaklasik 5000-5500 pound gibi bir paraya alabilirsin..

............

kivanc gecenlerde bir baktim, turkiyede fiyatlar ucuyor valla yahu.. mesela canon 5d ile d2xs ayni fiyatta.. burada d2x'in fiyati 5d'nin fiyatinin neredeyse iki misli.. neler donuyor anlayamadim dogrusu..

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:04 - İp: 86.***.**0.120
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

slm arkadaslar kusura bakmayın ama ben herzaman elestırırım yınr oyle yapıcam.

hatırlarsınız sıtede bomba gıbı yankılandı artık her onune gelen ınceleme altında markaların cıhazlarını elestıremeyecek ve ya yorumlayamayacaktı.

ve herkes merak etti acaba bunu hangi firma yetkilileri istemisti?

ewet forumdas arama yapanlar o gunde canon dan baskası olamayacagını soyledıgımıarama yaparlarsa bulurlar.

acaba canon neden cekınıyor neden sony boyle bırseye ıhtıyac duymuyor.

yoksa benmı yanlıs dusunuyorum hepınıze saygılar...

as cok basarılı olmus bu test bence...

gurkan ozkana basarılar bırazdan devırecek cris jonsan ı...

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:06 - İp: 81.***.**8.253
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kontrast uzulerek soyluyorum ki yaniliyorsun.. eger ki d80'in manasi 80d olsaydi, adina 80d derlerdi.. ama degil.. neden? cunku 80 tane d degil de ondan.. ama d tane 80..
kaldi ki hadi diyelim ki gercekten de 80 tane d anlamina geliyor; ama iste canon ile nikon bu islerde ters orantili.. canon rakami buyuttukce modeli kucultuyor.. oysaki nikon'da rakam buyudukce model de buyumus oluyor.. d200 mesela d80'in abisi konumunda.. ama 350d mi 30d mi desek, 30d abi konumunda..
dolayisiyla cikarma islemi saglikli sonuc vermeyecektir.. bunun icin yeni bir formul bulmak gerekiyor..
350d/30d= 11.66 ayni sekilde d200/d80=2.5
350d ile d80 kiyaslasak; senin hesabinla, 350d-80d= 270d.. veya 350d/80d'den 4.375'i buluruz ki yani 350d, d80'den 4.375 kat daha iyidir anlamina geliyor bu..

demek ki 30d ile karsilastirmak icin;
30d, 350d'den 11.66 kat daha iyi..
350d ise d80'den 4.375 kat..
o halde 30d, d80'den yaklasik 51 kere daha iyi olur.. yuvarlarsak 50..
sonucta d80-30d isleminde 50d'yi bulduk ama aslinda avantaj canon 30d'den yana goruldugu gibi..

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:19 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

o zaman şekerimi geri verin

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:26 - İp: 88.***.**7.158
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Hüseyin bence çok büyük hata yaptın İlker ile söz düellosuna girmek ile.

Ben bir keresinde onu alt ederim diye hayali bir hikaye kurgulamıştım.İlker ile durmadan devamını yazmıştık forumda.
Ve bir am-n geldi,hikayeyi takip edemez oldum.Düşün diğer üyeler kafayı yemiştir.Bu yüzden İlker'i bu gibi durumlarda eküri olarak görüyorum.Hani yarışlarda sürpriz atlar vardır hani,İlker de onlar gibi ne yapacağı belli olmayanlardan

İlker sizin İngiltere de çok garip canım.Ne ettiği belli değil.Hiç 5D ile D2Xs kıyaslanırmı?

Canon'a ayıp etmiş olursun.

Sen git D2Xs ile vahşi hayvanları fotoğrafla,bırak da biz 5D ile şehir'in efendisi olalım.
1Ds Mark 2 ile de stüdyoların...

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:32 - İp: 85.***.**0.127
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

niye oynamiyorsun artik kontrast?

....

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:35 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

kivanc seninle yarisamam bu konuda, buna emin ol..
...
arkadaslar bence bu konuda geyige bir son verelim, yoksa adnan topumuzu cezalandiracak..

......

"İlker sizin İngiltere de çok garip canım.Ne ettiği belli değil.Hiç 5D ile D2Xs kıyaslanırmı? "

yahu niye garip olsun burasi..
neyse sonucta konumuz ne 5d ne de d2x..

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:48 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Bakıyorum hemen konuyu kapatmaya çalışıyorsun ha.

Baktın pabuç pahalı,hemen es geçmeyi tercih ettin.

İnşallah bu akşam da rüyamda 5D'yi görürüm.Valla piyangodan para çıksın bir geniş açı,bir tele bir de portre için prime lens alacağım kendime.

Tarih: 15 Ekim 2006, 21:55 - İp: 85.***.**0.127