netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer özellikle son fotoğrafın muhteşem.
Valla senden artık bir sergi bekliyoruz Ömer.Elinde zamanında 30D ve şimdi de 5D gibi makinalar ve L serisi lens varken muhakkak kaliteli birşeyler biriktirmişsindir kendince.
Vakti gelmedi mi?

Bu arada 3. fotoğrafta(Siyah-beyaz olan) duvara vuran loş ışık yerinde ama adamın ve güğümlerin az pozlanmaktan dolayı detay eksikliği olduğunu belirtmeliyim.

Tarih: 27 Şubat 2007, 21:18 - İp: 85.***.**9.58
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ömer fotoğraflar için çok teşekkürler. eos30D gerçekten tatmin edici bi makine bana göre. özellikle siyah beyaz ağırlıklı çalıştığım için galerideki tüm eos30d ile çekilen s-b fotoları inceledim. hiç bi sorun görmedim. iso 1600 a kadar gren oranı neredeyse yok gibi.
aslında bi fotoğrafçıya yakışmaz ama bende biraz üşengeçlik var gibi analog makine ile çekim yap, filmi banyo et, as kurusun, ertsi gün kağıt banyosu yap, saatlerini karanlık odada harca, 2 makara film için 2 gün karanlık oda dan çıkma bunlar insanın çekim yapma hevsini kırıyordu. neredeyse 1 yıldır tek kere çekmedim.
kısmetse mart 15 de(maas günüm ) makineme kavuşacam. kararım kesim eos 30D. yanlız 40D yi bekle diyen arkadaşlar da var. gerçi hakılar tabi ama ben yurt dışında(ukrayna)da yaşıyorum. nedendir bilinmez burası pazarı biraz geriden takip ediyor. burda vitrinlerde eos20D ağırlıklı hala. 30D yi özel siprarişle getiriyorlar. o yüzden bi 3-4 ay daha 40D bekleyecek sabrım yok.
belki başka bi form konusu olması gerikiyor 40D. özellikleri az çok belli, 10mpix + self-cleaning gibi özellikler olacakmış. tabi bekleyip görmek lazım. artı tabi 30D ile 40D arasında bi fiyat farkı olacak. hatta 30D nin fiyatının düşmesi muhtemel. ama şu günde olsa 40D ye biraz daha fazla para verip sırf bu iki özelliği için almazdım sanırım. bekleyelım görelim

Tarih: 28 Şubat 2007, 11:13 - İp: 212.***.**2.157
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba arkadaşlar. Sonunda 30D ye kavuştum. Daha adam gibi foğraf çekip inceleme fırsatım olmadı. Henüz ayarları çözme aşamasındayım. Şu an tek yorum yapabileceğim konu ergonomi. Ergonomık olarak biraz daha ele oturan bi makine bekliyordum. çok narin bi havası var. çekim modlarını seçtiğimiz döner tuş(artık her neyse) her an kırılacakmış yada yerinden çıkacakmış gibi. kit le gelen lens de biraz dandik mi ne
Bugün yarın ayarları çözersem hafta sonu ilk çekimleri gönderirim sanırım.

Tarih: 22 Mart 2007, 09:58 - İp: 212.***.**2.157
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

ucheniy makinan hayırlı olsun.30D için narin demişsin.Sen birde 350D veya 400D yi kullansaydın...

Tarih: 22 Mart 2007, 14:31 - İp: 88.***.**2.215
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

350-400D yi elime bile almadim zaten ee artik adamlar birazda ucuz malzeme kullaniyor. benim eski makine eos 100. 10 senedir tik demedi. catir catir cekiyor ama analog iste. darisi eos 30D nin basina.
3 gundur menulere, custum functionlara bakiyordum. ancak bu gun dogru durust bisiler cekebildim. fotograflara gecmeden once eos 30D icin diyebileceklerim;
- hala narin bi makine oldugunu dusunuyorum
- ilk defa digital dslr kullanmama ragmen menuler cok anlasilir, hic karisik gelmedi.
- custom functionlar da bazisi cok gereksiz fonsiyonlar var.
- picture style daki secenekler iyi sonuclar vermiyor. bugun mesela "portre" seceneginde cekim yaptim, keskinlik o kadar iyi degildi. standart seceneginde cekimler daha iyi gibi geldi bana. bunun yaninda siyah beyaz secenegi gercekten cok basarili. ben bi digital makinanin s/b modunda bu kadar iyi sonuclar verebilecegini sanmiyordum. ustelik s/b modda bi takim(kirmizi,yesil,sari,sepia)filtreler ekleyebiliyorsunuz.
- kit ile gelen lens de ucuz malzeme kullanilarak yapilmis. bayonet plastik ama kotu sonuclar verdigini soyleyemem.
- 1.6x faktoru genis acilarda biraz can sikiyor. ozellikle analog yada full frame kullanmissaniz cekimler sirasinda "noluuyoaa ya" diye soylenebilirsiniz ama bi bakimdan da avantaj. benim 300mm zoom oldu 480mm. gecen gun ayi cektim baya kraterler falan gorunuyor ama elde cektigim icin biraz titreme oldu. dolun ay da iyi bi cekim yayip gonderirim.
- uzerindeki flash pek hosuma gitmedi. eos100 de bile daha buyuk ve zoomlu flash var. eos30D standardindaki bi makineye gore body flashi kucuk kaliyor.
- herkesin dedigi gibi yuksek isolarda performans harika
- makinanin elestirilecek cok buyuk bi eksisini gormedim. insallah da gormem. hayirli olsun, gule gule kullaniyim diyim
ve hemen fotografa geciyim. arkadaslar bu fotoyu studyo ortaminda 2 flashla cektim. biri arka fonu aydinlatiyor diyeri modeli. ozellikle hic bir oynama ve duzeltme yapmadim. canon un kit iyle gelen lens ile cektim

Tarih: 25 Mart 2007, 22:03 - İp: 195.***.**6.142
onixon
onixon (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Hayırlı olsun güle güle kullan

düzeltme : yakınlaştırmada hiçbir değişme olmaz.Sadece açı daralır.
300mm APS-C'de gördüğün alan = 480mm FF'de gördüğün alan

#onixon' tarafından 25.03.2007 22:16:02 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Mart 2007, 22:15 - İp: 85.***.**4.114
ucheniy
ucheniy (üye)
Yurtdışı / Amatör

bi onceki mesaja fotograf eklemeyi beceremedim sanirim. bu mesajda insallah...

Tarih: 26 Mart 2007, 11:38 - İp: 212.***.**2.157
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

ucheniy, tebrik ederim oldukca basarılı kareler..

Tarih: 26 Mart 2007, 12:01 - İp: 88.***.**9.211
herodot
herodot (üye)
Nevşehir / Amatör

iyi akşamlar arkadaşlar bir acemi olarak ilk denemelerimden biri

Tarih: 14 Nisan 2007, 00:09 - İp: 85.***.**9.144