netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Benim de D80 nin NR konusundaki bildiğim (Bu bilgi D80 nin pdf sini inceleyen bir arkadaşımdan geldi):

D80'de iki türlü NR varmış.

1. Long Exp. NR : 8 saniye ve üzerindeki pozlar için geçerli olan NR.
Makine geldiğinde OFF durumda.

2. High ISO NR : Normal, Low, High veya OFF

Makine geldiğinde Normal durumda.

Normal, Low veya High seçildiğinde 400 ISO üzerindeki çekimlerde,
seçilen NR uygulanıyor.

OFF seçildiğinde ise 800 ISO'nun üzerindeki tüm çekimlerde Low NR kullanılıyor.

Bu durumda 800 ISO'ya kadar NR yapılmıyor ama 800 ve üstündeki ısolarda her durumda NR
var ve kapatılamıyor.
Yani oradaki OFF sizi yanıltmasın.OFF seçili de olsa NR uygulaması devam ediyor diye biliyorum.

Burada beni rahatsız eden konu çektiğim fotoğrafın çekim şartlarına göre ne kadar NR yapılmasına kendim karar vermek ister fotoğrafta detay kaybı olmamasını tercih ederdim.
Makinadaki NR uygulamasının sadece 1600 ıso da olsa idi bir nebze kabul edilebilirdi ama bunun sıklıkla kullanılabilen 800 ıso da da olması ve kapatılamaması beni D80 den uzak tutan bir nokta.
O yüzden alım seçeneklerim arasına D200 de giriyor.

Tarih: 21 Ekim 2006, 12:56 - İp: 85.***.**7.95
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

[/IMG]

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:13 - İp: 198.***.**2.234
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

cem abi ic mekan cekimin varmı karanlıkta flasla

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:20 - İp: 81.***.**9.235
cemone
cemone (üye)
İçel / Amatör

[/IMG]

Tamamen karanlik bir ortamda cekildi..

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:55 - İp: 198.***.**2.234
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

iyiymis.. alacam herhal bende
once 100-400 u satayımda..

Tarih: 21 Ekim 2006, 16:59 - İp: 81.***.**9.235
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

arsen merhaba..
o soyledigin sayfada, cumle oyle bitmiyor ama.. "....as the DSLR-A100 appears to continue it, along with some moire." denmis.. yani moire da artiyor.. o zaman ekstradan ayrintinin ne onemi kaliyor ki?..
kullanilan anti-aliasing filtreleri ile alakali bir durum..
neyse soylemek istedigim, asil olarak; d80 ile a100'un ayni sensorleri kullandiklari konusu idi.. base olarak ayni sensor yani.. o yuzden fotograf kalitesi acisindan fark olmayacaktir.. ama iste kullanilmis aa filtresi ile de cozunurluk bir miktar fazla gorulebilir..
ama senin icin asil onemli faktor antishake.. o da yalnizca a100'de var..
bir de pentaxlarda.. k10d de mesela incelenmesi gereken bir kamera..

..........................

adnan merhaba..
adnan, iso800'den sonra low NR olsa ne olur olmasa ne olur.. zaten sen raw modunda cektiginde, ham fotografi elde ediyorsun; eger ki hicbir islemden gecirilmesin diyorsan raw cek zaten.. ha ama jpeg olarak cekiyorsan da, acikcasi kamera icinde azicik da olsa NR uygulanmasi cok normal ve gerekli birsey aslinda..
d80'in ne kadar ayarlanabilir bir makine olduguna bakarmisin ama.. yok 8 saniye ve sonrasi icin NR.. yok iso 400'den sonrasi icin ne kadar NR uygulanacagini secme sansi falan..
d80'de low NR modunu kucuk veya cok ayrintili fotograflar icin kullaniyormussun ve mukemmel sonuc veriyormus bu.. normal NR, normal sartlarda.. high NR da, ayrintilarin cok belli olmadigi kosullarda..
ama en iyi sonuclar icin; d80 ile raw cekip neat image gibi yazilimlarla chroma noise'ini tamamen yokedip, luminosity noise'i da azaltma sonucunda aliniyormus.. iso 3200'de bile iyi kalitede a3 printler alinabiliyormus bu sayede..
valla bana soracak olursan, muthis..

Tarih: 21 Ekim 2006, 17:02 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

valla yeni bir makine alacak olsam k10d den baskasına bakmazdım herhalde.. yanınada bi tamron 17-50 f/2.8 bide sigma 100-300 f/4 mis gibi set valla.. zaten severim pentaxı..

Tarih: 21 Ekim 2006, 17:06 - İp: 81.***.**9.235
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omer iki dakkada sattin canon'u.. hani you can canon'du.. bak k10d demeye basladin..
bu arada 17-50 ile 100-300 de ne set dogrusu.. bir de ustune k10d'nin titresim onlemesi geliyor..

Tarih: 21 Ekim 2006, 17:59 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

valla o fiyata en yis pentax abi..

Tarih: 21 Ekim 2006, 18:12 - İp: 81.***.**9.235
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

omer, bence fiyat ile iyilik arasinda baglilik kurma pek de dogru degil.. iyi ama neye gore iyi? fiyat ucuz ama neye gore ucuz?..
evet kesinlikle k10d cok iyi bir makine olarak goruluyor.. ama daha testleri yapilmadi sitelerde.. bakalim nasil olacak..

Tarih: 21 Ekim 2006, 18:28 - İp: 86.***.**0.120