netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

adnan abi niye bize 100-400 mm göndermedi bunlar.kıskandım ömerin fotosunu.
birdahiki sefere ne varsa isteyelim.olmuyo 105mm yetmiyo.

Tarih: 21 Ekim 2006, 00:58 - İp: 88.***.**9.23
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoman yorumun için teşekkür ederim.Evet haklısın sitemizde çok iyi fotoğraf çeken arkadaşlar var.Senin de A100 fotoğraflarını görmeyi isteriz.

Gantry 100-400mm. lik bir lens ile dağ bayır gezmek lazım.Yoksa İzmir içinde hiç bir şey çekemeyiz değilmi İş bankasından başka.
Bize 100-400 yerine 10mm. den başlıyan bir lens lazım.Hatta balık gözü bile olabilir.

Tarih: 21 Ekim 2006, 02:11 - İp: 85.***.**7.95
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Sevgili AS, bende A100 yok, Minolta A200 var. bir ara 350D vardı onu da satalı 5-6 ay oldu, Yeni bir DSLR makina almayı planlıyorum şu sıralar.
A-100 aklımı en çok çelen makina. Detay çözünürlüğü konusunda tüm testlerde önde gidiyor. D80'den ümitliydim ama o da noise azaltma uğruna detaylardan feragat etmiş.

Benim gibi fotoğrafta ayrıntı görmek isteyen tutkunlar için en iyi seçenek A100 görünüyor. Fırsat bulursam almayı düşünüyorum. Hele hbaykal'ın "60 günlük Alfa Macerası" başlığındaki fotoğrafları gördükten sonra iyice hevesim arttı. O zaman seve seve fotoğraf gönderirim.
Sağlıcakla kal.

Tarih: 21 Ekim 2006, 02:41 - İp: 85.***.**6.250
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

ASLINDA BENDE TAMDA İŞ BANKASI DİYECEKTİM.
O KADAR YER GEZDİK AMA ÇOĞUNLUĞUNDA SEN YANLIZDIN MUTLAKİ CEKECEK BİRŞEYLER BULUNURDU.

Tarih: 21 Ekim 2006, 02:41 - İp: 88.***.**9.23
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoman D80 nin fotoğraflara 800 ıso ve üzerinde makina içinde yaptığı NoiseReductıon uygulamasından bende hiç hoşlanmadım.Bir fotoğrafa NR yapılacaksa bunu kendim yapmayı tercih ederdim.D80 de bu NR nin kapatılamaması ise çok kötü.

A100 ün daha fazla detay sunması konusundaki görüşüne katılıyorum.A100 bu yüzden benimde dikkatimi çekiyor.Çok iyi kalitede olmayan lenslerle bile bayağı net ve keskin fotoğraflar sunuyor.

Ancak Nikon nun 18-200mm.lik VR li lensinide çok beğeniyorum.Bu yüzden bu iki makina konusunda bende karasızım.A100 makina olarak D80 de Nikonun lensleri yüzünden kararsızlık yaşatıyor.

Kıvanç bir önceki sayfada yer alan küçük kız çocuğu fotoğrafı üzerinde P/S biraz uğraştım.Arka tarafa blur u senin yorumunu dikkate alarak yaptım.Renk ler üzerinde yaptığım oynama da öylesine idi.Bakalım bu haliyle beğenecekmisin.

Tarih: 21 Ekim 2006, 04:14 - İp: 85.***.**7.95
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Adnan abi teşekkür ederim eleştirimi dikkate aldığın için...

Evet bu daha iyi bir etki uyandırmış,dikkati dediğim gibi küçük kıza vermiş.Hatta sen işi iyice ilerletip,bacak kısmını da flu bırakmışsın ki bu iyiden iyiye yüzü ortaya çıkarmış.Kutlarım.

Ömer senin fotona ne diyeceğimi inan bilemiyorum.İki kelime ile özetlersem dikkat çekici ve kışkırtıcı.Bu özeti hem fotoğrafların hemde lensin üzerine alabilirsin.

Fotoman Hbaykal başarılı çekimler yapmış,zaten çekimlerde kit sony lensi kullanmamış.Çünkü herhalde eskiden kalma Minolta lensleri var ki bunları kullanmış ve eski makinası minolta olmalı,A100 ile menü sistemini kıyaslamış.

Benim hayalimdeki body;A100,iso performansı 5D(Aslında hayalimde 5D var ama çooookk pahalı),AS yine A100,30D gibi magnezyum gövde vb.

Detay verme konusunda A100 daha iyi derken neyi kast ettiğinizi anlamadım.Açıklarsanız sevinirim.

İlker nerelerdesin??

Tarih: 21 Ekim 2006, 09:10 - İp: 85.***.**2.108
Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

"Fotoman D80 nin fotoğraflara 800 ıso ve üzerinde makina içinde yaptığı NoiseReductıon uygulamasından bende hiç hoşlanmadım.Bir fotoğrafa NR yapılacaksa bunu kendim yapmayı tercih ederdim.D80 de bu NR nin kapatılamaması ise çok kötü."

sevgili as,

Yazını okuyunca kontrol ettim makineyi; D80'in yüksek İSO NR uygulaması üç seviyeli, ayrıca kapatılması da mümkün.

Tarih: 21 Ekim 2006, 09:26 - İp: 88.***.**9.179
quetela
quetela (üye)
Antalya / Amatör

Gantry Nedir bu İş Bankası muhabbeti?

Tarih: 21 Ekim 2006, 09:33 - İp: 88.***.**8.178
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

begenen arkadaslara cok tesekkurler..
30D ve 100-400

Tarih: 21 Ekim 2006, 11:22 - İp: 85.***.**4.27
fotoman
fotoman (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

As, benim düşüncelerimi bire bir yansıtmışsın.

Maxo, Bildiğim kadarıyla (yanılıyorsam düzeltin) D80'deki NR off ayarı sadece luminous noise için geçerli, croma noise için bu ayarın on yada off olması bir işe yaramıyor.

Osmanlı, detay verme'den kastım en ince çizgilerin bile görünürlüğü

dpreview'daki D80 testinde açıkça görünüyor,

D80 Cozunurluk

Sonuç olarak da "both the D80 and EOS 400D blur detail beyond 2300 LPH where as the DSLR-A100 appears to continue..." (2300 LPH'den itibaren D80 ve 400D'de detaylar bulanıklaşırken A-100'de hala görülmeye devam ediyor..) yatayda 2900, düşeyde 2800'e kadar çıkıyor. (diğerlerinde 2300'de bitiyor)

Bu herkes için önemli olmayabilir tabiiki ama benim için önemli. Yoksa D80'e hiç bir lafım yok, çok iyi bir makina. ah bir de AntiShake olsa

Omergin, yine konuşturmuşsun fotoğrafı, eline sağlık

Tarih: 21 Ekim 2006, 11:51 - İp: 88.***.**5.195