netfotograf
netfotograf (Yönetim)
İzmir / Firma

Netfotoğraf Canon Eos 30d Test:

Değerli üyelerimiz.

Netfotoğraf sitesi olarak sizlere daha önce sitemizce yapılacağını duyurduğumuz makina testlerinin ilkini Canon Foto-Video Türkiye Mümessili Erkayalar dan sitemize gönderilen Canon nun EOS 30D modeli başlatmış bulunuyoruz.

Bu testin sitemizde ve Türkiyede bir ilk olmasından dolayı eksikliklerimiz olabilir.Amacımız burada açtığımız bu forum ile bizlere bundan sonraki testlerimizde yön vermeniz ,test ettiğimiz Canon EOS 30D fotoğraf makinası hakkında görüş ve düşüncelerinizi buradan paylaşabilmeniz.

Testi gerçekleştiren arkadaşımız AS (Adnan) ın yaklaşık bir buçuk aylık çalışması sonucunda ortaya çıkan bu inceleme sizlere sunulmadan önce sitemizde fotoğrafçılık ve ekipmanları konusunda bilgisine güvenebileceğimiz arkadaşlarımızın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır.

Buradan sitemiz adına bu arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Canon EOS 30D hakkındaki görüşlerinizi bu topicten ,DSLR / DSLR Like Satın alma rehberinden yapabileceğiniz gibi Test sayfamızda ki "Forumda Canon Eos 30D" başlığı altından da bu topiğe ulaşabilirsiniz.

Canon EOS 30D Test sayfasına giriş için tıklayınız.

Saygılarımızla Netfotoğraf.

Testi hazırlayan: As ( Adnan )

Teste yorum ve görüşleri ile katkıda bulunan arkadaşlarımız:

Dadanagast ( İlker )
Burkay ( Murat )
Ömergin ( Ömer ).

#netfotograf' tarafından 12.10.2006 12:00:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Ekim 2006, 01:47 - İp: 81.***.**0.119
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Ömer 100-400mm tele lensinden memnun değilmisin?

Oysa buraya çok hoş fotoğraflar yüklemiştin.

İlker lens çeşitliliği olarak bakıyorum da,Pentax veya Olympus'un doğru dürüst lens çeşidi yok.

Piyasada sadece lens olarak Nikon ve Canon hakimiyeti var.

Yeni DSLR alacak biri genelde lens çeşitliliğine bakmaz,sadece body'de şu şu özellikler varmış der alır.

K10D;benim çok beğendiğim bir makina.Bu makinanın hangi lensleri kullanacağı soru işareti??

Mesela Sigma gibi birçok firmaya lens üreten bir firmanın bile Canon ve Nikon'a ürettiği her lensi Pentax,Konica yada Olympus'a üretmediğini biliyoruz.Bu açıdan bakıldığında durum vahim gözükmekte.

Birde işin bayilik kısmı var.

Örnek verecek olursak;Yalçınlar gibi bir fotomarket:

Canon ve Nikon gibi markaların makina ve lenslerinin birçoğunu mağazalarına getirirken,Olmpus-Konica-Minolta(Sony) ve bilhassa Pentax'ın body dışında lenslerini getirtmiyor.

İnternet sitesinden body yada lens baktığımda Pentax beni hayal kırıklığına uğratıyor.Bunun birde satış kısmı var.Elin sıkıştı ve tüm setini elden çıkartman gerekti.Canon'u satman kolay iken Pentax'ı kaç kişi alır?

K10D;kendinden düşük gibi görünen modeller ile aynı fiyatlara satılabilir ancak bu makinayı aldıktan sonra üzerine kaç adet lens uyduğunu cevaplayabilirmisiniz ve en önemlisi Türkiyede uygun fiyat ile kaç yer satıyor?

En azından ben İzmir'de hiçbir yer bilmiyorum

Tarih: 21 Ekim 2006, 19:51 - İp: 88.***.**8.119
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

kıvanc kayseri izmirden daha kotu durumda emin ol.. lens konusuna gelince hayymda herbirseyi bulmak mumkun ayrıca huseyinin yaptıgı gibi aracılar vasıtasıyla iistedigini getirebilirsin.. buarada pentax 20 yıl onceki lenslerini bile kullanabiliyor ustelik as de calısıyor..

100-400 den cok memnunum ama aklımda baska bir lens var onu almak icin satıyorum..

Tarih: 21 Ekim 2006, 21:26 - İp: 81.***.**9.235
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Kıvanç Ömer 1700mm.lik Zeiss alacak hani şu özel yapım olandan.

İlker NR konusunda D80 de bu kadar seçenek var ama bu seçenekleri kapatmak yok. Yoksa D80 için söylenecek başka bir sıkıntı görünmüyor.Ama bu bile benim D200 ü düşünmeme yetiyor.

Ömer Pentax K10D testler öncesi dediğin gibi bu fiyatlar içinde en iyisi olarak gözüküyor.Ama test sonuçlarınıda beklemek lazım.

Kıvanç yanlış bilmiyorsam Pentax ın 16-50mm. ve 60-250mm.
lik lensleri iyi kalite olarak var.Tabii bunların fiyatlarını bilmiyorum ama lens konusunda çok da bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Tarih: 21 Ekim 2006, 21:48 - İp: 81.***.**9.60
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

bence canon 400mm f/2.8 alacak omer.. cunku 100-400'un sadece 400mm'sini kullaniyormus, o yuzden zoom olmasina gerek yok, 400mm lens alip olayi bitirecek..
...
adnan, hala daha d80'in NR'i kapatilamiyor diyorsun.. raw cekerken acikmis kapaliymis ne farkeder?..
jpeg modunda da kapatilmasin zaten.. jpeg cekip de photoshop'da noise'i azaltmaya calismak daha kotu..
ama bence sen sonunda d200'u sececeksin.. d200 bambaska bir dunyanin kamerasi..

Tarih: 21 Ekim 2006, 22:19 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

hehe 400mm f/2.8 alayımda eve almasınlar beni..
aslında aklımda birkac lens var 100-400 u satarsam daha cok konusacaz

aslnda prime mı zoom mu ikilemini bende yasıyorum..

Tarih: 21 Ekim 2006, 22:26 - İp: 81.***.**9.235
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

en iyisi buraya koymak.ŞU linkteki fiyat?nedir

Tarih: 21 Ekim 2006, 23:04 - İp: 88.***.**9.23
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Serkant yurt dışındaki tanıdığına D200 getirtmeyimi düşünüyorsun.Eğer öyle ise 18-200 VR yi de unutma.

Tarih: 21 Ekim 2006, 23:29 - İp: 81.***.**9.60
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

eger ki alabileceksen al omer, eve girsen ne olur girmesen ne olur.. ben yerinde olsam lensime sarilir uyurdum sokakta..
sonucta daha iyi optigi olan baska bir lens var mi.. ustelik 2.0x extender ile bile 800mm f/5.6 yapar.. AF calisir.. IS'i var..
...........
saka bir yana.. yerinde olsam 100-400'u sattiktan sonra alacagim ilk lens, 300mm f/4 IS olurdu..
hatta alabilirsen, 300mm f/2.8.. eve girememe sansin 400mm f/2.8'in yarisi kadar ustelik..

Tarih: 21 Ekim 2006, 23:32 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gantry, o fiyat son fiyat degil.. henuz arttirma bitmemis.. current bid olarak soylenmis dikkat edersen..

Tarih: 21 Ekim 2006, 23:36 - İp: 86.***.**0.120
gantry
gantry (üye)
Aydın / Amatör

18-200 vr aklımda ama fiyatlar benim kafamı allak bullak ediyor.hangisine güvenmeli pek inandırıcı olmayan siteler var baksanıza.

Tarih: 21 Ekim 2006, 23:36 - İp: 88.***.**8.140